Прапор 3-ї «Залізної» дивізії УНР повернувся до Вінниці
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Прапор 3-ї «Залізної» дивізії УНР повернувся до Вінниці

Вже на Покрову, 14 жовтня, до Дня захисника України у Вінниці відбудеться ІІ фестиваль військово-історичної реконструкції «Вінниця – столиця УНР».

 

Цієї осені на городян та гостей Вінниччини чекають одразу кілька сюрпризів. А один міністр подарував «столичній» Вінниці точну копію бойового прапора 3-ї «Залізної» дивізії УНР, яка в 1919-му році успішно обороняла Вапнярку та Жмеринку від більшовиків!

 

- До Вінниці на Покрову їдуть 110 «реконструкторів» з усієї України, що в центрі міста відтворять бій в «Трикутнику смерті». Наступного року будуть і махновці... Але головними «фішками» 14-го жовтня стануть пам’ятник Петлюрі в дворі обласного радіо — історичної садиби Боруха Львовича, яка в 1920 році стала канцелярією головного отамана УНР, — розповів директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен. — А ще після «родзинки» фестивалю-2016, якою став панцерник «Петлюра», на вулицях міста братиме участь у «боях» новий експонат музею Вінниці. Це копія гірської гармати зразка 1909 року, що була на озброєнні російсько-імператорської армії та потрапила до рук українського війська. Її по кресленнях тих часів виготовили наші умільці, і вже на Покрову ви почуєте постріли цієї живої історії.

 

Ну і бойовий прапор, що насправді є серйозною військовою реліквією... Бо слава 3-ї «Залізної» підкреслює неперервність бойових традицій війська Української Народної Республіки і сучасних Збройних сил України. Поки що ми плануємо в будівлі облрадіо одну кімнату на вулиці Симона Петлюри, 15 як частинку експозиції історії міста в період 1917-1921 років. А загалом музеєм УНР має стати весь центр Вінниці.

 

Звісно, що 14-го вдень по Вінниці будуть ходити люди у військовому та буде чутно постріли... Одразу прошу всіх зважати, що це фестиваль і реконструкція.

 

А секрет появи унікального прапора 3-ї «Залізної» дивізії розкрили історики:

 

- Таких таких прапорів є лише три. Перший – оригінал, що зберігся із 20-х років, знаходиться в Центральному військово-історичному музеї. Другий – на День Незалежності Президент вручив президентському полку. І третій буде у музеї міста Вінниці. Його нам подарував міністр оборони Степан Полторак, коли дізнався про відкриття на Покрову пам’ятника Головному отаману УНР Симону Петлюрі.

 

Нагадаємо, що третя «Залізна» стрілецька козацька дивізія Армії УНР сформована в червні 1919-го з загону козакiв полковника Миколи Шаповала, козацьких куренів полковника Володимира Ольшевського і Павла Шандрука та Буковинського козацького куреня сотника Омеляна Кантеміра. Командиром дивізії на той час був полковник О. Удовиченко.

 

Супротивником дивізії на фронті була південна група дивізій 12 Червоної армії більшовиків під командуванням Йони Якіра, яка безуспішно намагалася (попри значну перевагу) відбити Вапнярський залізничний вузол і Жмеринку та вдарити по тилах українського війська, що наступало на Київ. Саме за витривалість у цих боях дивізія здобула офіційну назву «Залізна».

 

 

Роман Ковальський

Залишити коментар:
Нет комментариев