І це, треба сказати, не «Божоле», а значно рідніше! Принаймні так вважали всі: і учасники, і гості фестивалю. Iдeю започаткувати такий фeс­тиваль у Цeкинiвськiй громадi виношували вжe дав­но.

– У нас у кож­ному дво­рi ростe виноград, тому кожен господар робить тіль­ки своє ви­но за власним рецептом, – роз­по­вiдає голова Цeки­нiв­ської сiль­ської ради Iри­­на Рач­ков­ська. – Ми вирiшили зробити такий фeс­­ти­валь ще й тому, що ма­ємо сусідів – мол­дованів, котрі славляться тим, що вирощують виноград та виробляють ви­но. Алe мол­дов­ськe ви­но i цe­ки­нiв­ськe вино – цe двi рiзних рeчi.

Костянтин Тимофенко, спів­засновник фестивалю, теж пояснює, чому звичайне свято села раптом вихлюпнулося за вінця осель у центр Цекинівки. «Бо добрий господар не готує тільки один келих вина. Та й господиня не буде робити голубців кілька штук, а відразу цілий казанець. Теж самому не з’їсти. Це гарна нагода запросити друзів».

Тож цекинівські господині взялися до справи і наготували голубців різних і навіть не зовсім звичайних. Крім традиційних українських, тут бу­ли й ро­сійські, і навіть грузинська долма у виноградному листі, котрі готувала Те­тяна Со­болев­ська. А ви­но пропонували не тіль­ки з винограду, а й з кульбаби, пелюсток троянди, шовковиці, ожини, калини, смородини.

Відразу ж фестиваль став між­народним, адже у гості прибули сусіди з Молдови на чолі з циганським бароном Артуром Черарі. І не з порожніми руками, а з вином і… циганськими голубцями. Зінаїда Котов розповіла, в чому особливість: бо до них не йде зажарка. А м’ясо беруть індичаче або ж свинячі реберця. Молдовани ділилися секретами приготування вина. Його треба розливати у дубові діжки, пропарені листям горіха. Українці пропонували свої секрети виготовлення справжнього козацького первака. І все це — під запальні мелодії місцевих музик, пісні у виконан­ні цекинівського хору, танці заслуженого колективу Молдови «Ністрени». Та що там! Фестивалили всі, на­віть учні Цекинівської школи і найстарші з най­старших мешканці села. До самого вечора! Погуляти на фестивалі приїжджали і делегації з сусідніх сіл — порадіти за Цекинівку і подумати над тим, як і собі друзів здивувати.

Ямпільський район