У Тростянецькій селищній раді бояться публічних торгів?
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

У Тростянецькій селищній раді бояться публічних торгів?

Тростянець — одне з небагатьох селищ Вінниччини, де керує жінка. Людмилу Червонецьку люди вже вдруге обрали головою селищної ради, і вона намагається багато чого корисного робити для громади.

 

Ось, наприклад, реконструкцію центрального парку. Тут і осучаснені клумби, і сцени, і фонтани. А нещодавно, в День Державного прапора, керівництво Вінницької області вручило Людмилі Червонецькій нагороду «Людина року» в номінації «Сільський голова». Окрім основної роботи, селищний голова працює на чверть ставки невропатологом у райлікарні. А ще — приймає пацієнтів як лікар-невропатолог у власному медичному центрі. Чоловік Віктор — бізнесмен. Мають двох дорослих дітей — сина і доньку.

 

Втім, занепокоїв громадських активістів ось такий факт: не люблять у Тростянецькій селищній раді при закупівлях товарів та послуг користуватися системою Prozorro. Самі ж чиновники стверджують, що в усіх без винятку предметах закупівель жодного разу не застосовано процедуру публічних конкурентних торгів, натомість опубліковано звіти про укладені прямі договори поза конкурсними засадами. Навіть тоді, коли на реконструкцію ось того вищезгаданого парку та ремонт доріг у Тростянці було виділено 7 мільйонів гривень. Як відомо, відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі», процедура публічних торгів застосовується «до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривень». Отож у Тростянці, аби уникнути пильного ока Prozorro та тендерів, закупівлі ділили на частини.

 

Наприкінці літа у Тростянці вже презентували реконструйовану південно-східну частину центрального парку. Загальна вартість товарів, робіт та послуг склала 3 381 074 грн. Всі закупки розбили аж на 7 окремих лотів. Витрачаючи кошти, сільрада не зекономила на витратах жодної копійки. Загалом же бюджет селища Тростянець всього 2,3 мільйона гривень.

 

Ми попросили експерта з питань публічних закупівель громадської організації «Право» Володимира Плахотнюка проаналізувати усі закупівлі, які здійснювала Тростянецька селищна рада у 2017 році. На його думку, майже всі закупівлі селищної ради були проведені з порушеннями: «Із 39 закупівель всі, крім однієї, було здійснено за неконкурентними засадами. Тобто напряму укладено угоди без оголошення тендера. Найбільше порушень у замовника пов'язано з визначенням предмета закупівлі та дробленням закупівель з метою оминати торги Prozorro».

 

Наприклад, рослини розділили на три пункти закупівель: дерева, кущі і саджанці. У результаті роздробили, щоб усі суми вийшли менше 200 тисяч. Поточний ремонт вул. Соборної був розділений на кілька частин. Але ж послуги по одному і тому ж об'єкту дробити не можна.

 

Законодавство України зобов'язує суб'єктів, які розпоряджаються бюджетними коштами, проводити закупівлі товарів, що перевищують 200 тисяч, виключно на умовах проведення тендера. Але і тут Тростянецька селищна рада проігнорувала законодавство, закуповуючи плитку під час реконструкції парку та електроосвітлення, перевищуючи граничну межу у 200 тисяч, яка дозволяла б закупити товари без проведення тендера.

 

Більше того — послуги замовляли навіть у банкрутів! У липні були укладені дві угоди з фірмою, яка після підписання договору з селищною радою, згідно з інформацією аналітичної системи youcontrol, «ПАТ «РБУ-6», заявила про те, що знаходиться в процесі припинення діяльності у зв'язку з реорганізацією.

 

Та, на думку Людмили Червонецької, жодних порушень у закупівлях не було, адже постачальники — перевірені.

 

– Ми ж не велике місто, а селище. Тому змушені рахувати свої кошти, — раніше повідомляла вона. — Ось тому частину парку поділили на кілька проектів. Спочатку провели реконструкцію тротуару. Потім — зони відпочинку. Благоустрій та енергопостачання — третій проект. По мірі надходження коштів ми формували проекти: в нас з’являлась частинка коштів — і ми робили проект. Решта, чого нам не вистачало, народний депутат України Микола Кучер допомагав із державного бюджету.

 

Щодо визначення виконавців робіт дуже все просто: ми брали досвід сусідів. Поїхали в Ладижин, поспілкувались з керівництвом міста, пославшись на те, що в них нормальні ціни, вони напряму співпрацюють з постачальниками. Будь-які інші компанії не роблять нам пропозицій, прайси не надходять, тобто конкуренції ніякої не було.

 

Більше того, Тростянецький селищний голова пообіцяла впровадити загальнообласну практику проведення публічних торгів при допороговій закупівлі товарів та послуг на суму понад 3000 грн. Саме такий підхід вже зберіг у обласному бюджеті додатково 27 мільйонів гривень у 2017 році. У свою чергу, «Громада Вінниччини» звернулась з відповідними заявами до компетентних органів щодо перевірки бюджетних закупівель.

 

Коли верстався номер, ми звернулись до голови селищної ради Людмили Червонецької, аби вона скористалась правом висвітлити і свою точку зору на цю ситуацію. Однак голова, дізнавшись, що її турбує «33-й», переключилась на секретаря, котра повідомила, що вона зайнята. Отож, коли звільниться, може скористатись правом на відповідь у нашій газеті.

 

Наталка Романюк

Залишити коментар:
Нет комментариев