Рак “молодшає”: 18-річні вінничанки мають щороку відвідувати мамолога
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Рак “молодшає”: 18-річні вінничанки мають щороку відвідувати мамолога

Рак грудей “молодшає”. Він не щадить ні багатих, ні бідних, зірок чи домогосподарок. Анджеліна Джолі, Шенен Догерті, Лайма Вайкуле, Дарія Донцова перенесли цей недуг та вилікувались. Легендарна Квітка цісик пішла із життя тому що хворобу виявили на пізній стадії...

 

Статистика цієї хвороби зростає рік від року, але при цьому зростає і відсоток жінок, що вилікувалися. В США він становить близько 80% чере те, що тут проходять масові профілактичні обстеження молочної залози для раннього виявлення раку. На жаль, в нашій країні профогляди населення відійшли в минуле, тому кожна жінка повинна подбати про своє здоров’я сама. Про це нашому журналісту розповіли співробітники кафедри онкології Віницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

 

Що треба знати про рак грудей і як його попередити?

 

Це захворювання генетично зумовлене і якщо у вашій сімї хтось з жінок (мама, бабуся, тітка, сестра) хворів на рак молочної залози, то у вас є високий ризик. У Вінниці можна зробити генетичний аналіз на наявність мутації генів BRСА1 та BRСА2 в науковій лабораторії медичного університету ім. М.І.Пирогова (вулиця Амосова, бувша Медведева). Носії мутацій в цих генах мають великий шанс захворіти на рак молочної залози і яєчників. Відома актриса Анжеліна Джолі, маючи таку мутацію, в сім’ї якої багато жінок померло від раку, позбулась обох молочних залоз, замінивши їх імплантати, і щаслива, що ніколи не захворіє на рак грудей.Наступним фактором є підвищений рівень статевих гормонів, в основному естрогенів, який також може бути генетично зумовленим, або надбаним в наслідок цілого ряду причин. Це такі, як: запальні і пухлинні процеси в статевих органах, переривання вагітності і лактації, ендокринні захворювання (цукровий діабет, гіпотиреоз, патологія наднирників, тощо), вживання гормональних контрацептивів, жирної м’ясної їжі, пива, паління. Навіть такий факт, як відсутність статевого життя в репродуктивному періоді може стати пусковим механізмом в розвитку раку грудей. Вперше це було помічено у монашок, які хворіли частіше ніж заміжні жінки.Не малу роль в розвитку захворювання відіграє травма. Удари, рани, операції на молочній залозі, перенесений мастит чи тріщини соска під час лактації, які згодом можуть призвести до розвитку раку.

 

А це правда, що мастопатія може перейти в рак?

 

Мастопатія – це доброякісне захворювання молочних залоз, що характеризується больовим синдромом, який залежить від фази менструального циклу, появою ущільнень у грудях, виділень з сосків. Це може супроводжуватися порушенням менструального циклу, адже причина усіх цих змін часто гормональна. Мастопатію діагностують у понад 60% жінок дітородного віку. Однак не варто ставитися до діагнозу «мастопатія» легковажно, адже ця хвороба може розвинутися у рак молочної залози і не слід сподіватися на те, що «саме пройде». Виділяють кілька її видів, найбільш поширеною серед яких є дифузна фіброзно-кістозна. Це факультативний передрак, який рідко малігнізується. Більш небезпечні форми, які можна віднести до облігатного передраку з високим ризиком малігнізації: вузлова і проліферативна мастопатія та внутрішньопротокова папілома, яка характеризуються кров'янистими виділеннями з сосків. Тому в усіх цих випадках показана невелика операція – секторальна резекція молочної залози. Дифузну мастопатію переважно лікують консервативно, за допомогою медикаментозних препаратів, антиоксидантів і гормонотерапії. Але і при відсутності клінічних симптомів жінці з установленим діагнозом мастопатії слід відвідувати мамолога і проходити обстеження не рідше 2-4 раз на рік, щоб не пропустити переродження мастопатії на рак.

 

Досить часто жінки скаржаться на брак часу і не відвідують лікарів. Як самому провести самообстеження грудей?

 

Його слід проводити на 7 – 10 день після закінчення місячних в добре освітленому приміщенні перед дзеркалом. Слід ретельно оглянути і промацати свої груди і підпахвинні лімфовузли. Після чого прийняти душ і намиленою рукою в декількох напрямках з легким натисканням провести по молочній залозі. При огляді молчних залоз слід звернути увагу на:

припухлість або ущільнення в грудях, або соску;зміну обрисів або наявність асиметрії молочних залоз;почервоніння або набряк шкіри молочної залози;втягнення або зморщування шкіри на грудях і особливо втягнення соска;деформацію ареоли, тріщини і лусочки на ній;

виділення з соска;припухлість плеча або пухлина в пахвовій западині;наявність больових відчуттів або дискомфорту в молочній залозі. Виявивши якісь зміни, не варто ставити діагноз самостійно – треба звернутися до лікаря для профілактичного огляду.

 

Як часто жінкам, а особливо молоді, потрібно проходити профілактичний огляд?

 

Дівчата до 18 років щороку повинні проходити плановий огляд лікаря, жінки від 18 до 25 років – огляд плюс УЗД, жінки 25-45 років – скринінговий огляд молочної залози і статевих органів, жінки після 45 (50) років – мамографію раз на 2 роки.Найкраще звертатися за медичною допомогою до спеціалізованих мамологічних кабінетів чи поліклінік, що пропонують цілий комплекс послуг.У Вінницькому обласному клінічному онкологічному диспансері працює 2 мамологічних кабінета, 3 кабінета УЗ діагностики, 2 мамографа, спіральний комп’ютерний томограф, можна провести високо інформативні лабораторні дослідження (цитологічне, гістологічне, імуно-гістохімічне, здати кров на онкомаркери). Жоден хірург не відмовить вам в консультації. Ви можете проконсультуватись також на кафедрі онкології у професора, доцентів, докторів і кандидатів медичних наук.

 

Який метод дослідження найкращий?

 

Серед додаткових методів діагностики одним з основних і найбільш ефективних є мамографія. Це скринінгове обстеження молочної залози: проводиться на спеціальних рентгенологічних апаратах, що дозволяють виявити патологічний ріст і будь-які зміни в грудній тканині. Знімкиздорових грудей, пізніше можуть зіграти важливу роль для порівняння. Тканина грудей на знімку виглядає білою, жирова прозора тканина – темною, а також розрізняють первинні і вторинні ознаки злоякісного росту. До первинних ознак раку грудей відносять пухлинну тінь і мікрокальцинати. Тінь, виявлена ​​при рентгенологічній діагностиці раку грудей, найчастіше має неправильну форму - амебовидную або зірчасту, з нерівними контурами. Досить часто пухлина супроводжується «стежкою» до соска і безпосередньо втягненням самого соска. Вторинні ознаки при діагностиці раку молочної залози характеризуються різними симптомами, пов'язаними з шкірою, змінами соска і тканин, які оточують пухлину.Хоча мамографія вважається скринінговим методом, проводити її слід жінкам після 45 років, в молодому віці, через добре розвинену залозисту тканину цей метод буде мало інформативним. Тому для молодих жінок більш ефективним методом діагностики буде ультразвукове дослідження (УЗД). Комп'ютерна томографія в діагностиці раку молочної залози застосовується не так часто і відіграє допоміжну роль, особливо в діагностиці поширених процесів, при прихованому раку, коли потрібно виявити первинну пухлину, оцінити загальний стан лімфатичних вузлів, виключити наявність метастазів в легенях, печінці, а також ураження скелета, головного і спинного мозку. КТ (комп'ютерна томографія) проводиться за допомогою спеціальної циліндричної камери, в яку поміщають пацієнта. Рентгенівські промені проходять через певну область тіла під різними кутами, в результаті проводиться серія знімків, які потрапляють на монітор комп'ютера, обробляються і формують зображення зрізу тканини на певній глибині.Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - метод діагностика раку молочної залози за допомогою потужного магнітного поля, електромагнітні хвилі якого опромінюють молочні залози грудей. Вивільнену електромагнітну енергію фіксують спеціальні датчики, після чого отримана інформація піддається комп'ютерній обробці.

 

Позитронно-емісійна томографія - радіонуклідної томографічний метод дослідження, що дозволяє швидко і точно визначити у пацієнта наявність онкології. Метод заснований на тому, що в тканини молочної залози вводять спеціальний радіофармпрепарат. За допомогою позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) можна не тільки встановити наявність раку молочної залози, але і виявити віддалені метастази, оцінити ефективність лікування пухлини, з'ясувати чи залишилися ракові клітини після хіміо- та променевої терапії, а найголовніше - відрізнити рак грудей від запальних і доброякісних утворень у молочній залозі.Метод позитронно-емісійної томографії досить коштовний і пройти його поки можна тільки в Національному інституті раку в Києві.Всі інші методи можна пройти в нашому місті, зокрема у обласному онкодиспансері і за ціною вони доступні пересічному вінничанину. А консультація кваліфікованого спеціаліста іноді може позбавити вас непотрібних і коштовних досліджень.

 

Де і як лікують рак молочної залози?

 

Лікування раку молочної залози складний, тривалий і багатокомпонентний процес, який проводиться тільки в спеціалізованих онкологічних установах (обласні онкологічні диспансери, Національний інститут раку, інститут радіології та онкології, клініка Лісот). Лікування в лікарнях загальної мережі заборонено наказом МОЗ. Комплексне лікування включає в себе операцію (видалення частини, або всієї молочної залози з підпахвинними лімфовузлами); хіміотерапію (6 курсів); опромінення ділянки операції і зони лімфовідтікання; гормонотерапію, направлену на подавлення вироблення естрогенів; імунотерапію, направлену на підвищення протипухлинного імунітету; іноді таргетну терапію направлену на деякі біологічні мішені ракової пухлини (кровопостачання, метастазування, розмноження).Щорічно в хірургічному відділенні Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру проводиться біля 1000 операцій на молочній залозі, як при раку, так і при доброякісних новоутвореннях. За останні роки, завдяки ранній діагностиці раку молочної залози, значно збільшився відсоток органозберігаючих операцій таких, як секторальна резекція, квадрантектомія, підшкірна ампутація грудної залози з одночасною пластикою молочної залози. Багато жінок, які перенесли радикальну мастектомію і одужали, хотять відновити втрачену молочну залозу. І такі операції також з успіхом проводяться в нашому хірургічному відділенні. Відновлення проводиться за рахунок різних видів пластики і потребує наполегливості і майстерності від хірурга, великого бажання і терпіння від пацієнта. Але відновлення молочної залози значно покращує якість життя жінки і підвищує рівень її самооцінки.В диспансері впроваджені самі сучасні методи хіпургічного, променевого і хіміотерапевтичного лікування, що є запорукою подовження тривалості і покращення якості життя хворих і збільшення відсотка повністю одужавших жінок. Найкращою профілактикою раку молочної залози є – здоровий спосіб життя і регулярні обстеження у лікаря.

Валентина Лісова  

Залишити коментар:
Нет комментариев