Люди знову скаржаться на хабарі у МСЕК і бездіяльність правоохоронців

За 5 місяців на посаді заступника голови Вінницької обласної ради Наталія Солейко зробила відкриття, що ця робота вимагає чи не більше уваги до людей, ніж лікарська праця.

«38 років роботи в невідкладній хірургії я була переконана, що більше уваги, ніж потребують люди у лікарні, не буває. Виходить, що буває. Найбільше звертаються, звичайно, за матеріальною допомогою. На лікування, або дитину в школу зібрати, або коли не вистачає навіть на харчування. Друге місце посідають звернення щодо земельних відносин. Люди скаржаться на неправильне розпаювання, на нестачу пасовиськ для худоби. Далі йдуть проблеми з дотриманням законності у вирішенні тих чи інших питань. Наприклад, одна родина вже кілька років не може довести, що в документах на право власності підробили підпис і привласнили магазин. За кілька років цю справу навіть не внесли в реєстр досудових розслідувань. А тепер призначили експертизу довідки на оригінальність підпису. Взагалі, щодо роботи правоохоронної системи напрошується невтішний висновок: або вони якійсь інертні, або зацікавлені. Бо відповіді на запити отримую якійсь неконкретні, розпливчасті», – говорить Наталія Петрівна.

– Скільки загалом було звернень за цей період? Скільки часу потребує робота над ними? Чи вдалося всім допомогти?

– «Офіційних, в години прийому, – 71. Але люди звертаються й в інші дні. Кажуть, що на хвилиночку і що питання нагальне. А я не звикла відмовляти. Починаєш все з‘ясовувати, допомагати. А ще є купа іншої роботи. Ось і виходить, що мій робочий день затягується до 20-ї, 21-ї. На жаль, допомогти вдається не всім. Особливо важко з житловими проблемами. Тільки одному самотньому інвалідові вдалось покращити житлові умови. У нього квартира на 5-му поверсі аварійного гуртожитку в одному з міст області. Йому згодились допомогти кілька бізнесменів, в тому числі й депутат облради. Відремонтували дах, що протікав. А мер надав приміщення на першому поверсі, бо підніматись без ліфта на 5-й тому інвалідові вартує надзвичайних зусиль. Провели в це приміщення всі зручності, зробили капітальний ремонт. Тепер займаються оформленням документів. Мер пообіцяв, що забере у комунальну власність кімнату на 5-му тільки тоді, коли узаконить на першому і оформить її на цього інваліда. Такі випадки дають надію, що руки не потрібно опускати навіть у безвихідній ситуації. Зараз активність людей зменшилась на відміну від періоду після Майдану. Бо вони не бачать вирішення своїх сподівань, зневірюються, ображаються. А якщо якесь одне питання вдається вирішити позитивно, то через деякий час з подібним приходять ще кілька. Значить, «сарафанне» радіо працює добре».

– Як не дивно, проблеми охорони здоров‘я цікавлять Ваших відвідувачів не в першу чергу?

– «Так, ці звернення займають тільки четверте місце по кількості. Трапляється, наприклад, дуже дороговартісне лікування, іноді до кількох сотень тисяч. Було також 5 звернень щодо неправомірності призначення групи інвалідності у МСЕК. Тут вже лікар, що направляє на комісію, зобов‘язаний підказати, на яку групу може претендувати хворий. Якщо сумнівається, можна проконсультуватись. Тоді людина буде знати, на що їй можна розраховувати. Двоє скаржились на хабарі у МСЕК. Кажу: «Йдіть у міліцію, дійте. Там вже підкажуть, що робити». Відмовились. А як схопити за руку хабарника, якщо люди не хочуть свідчити?»

– Якщо вже заговорили на цю тему, варто згадати скільки звернень щодо хабарників саме в медичній галузі охорони здоров‘я на початку Вашої роботи на цій посаді?

– «Ціла папка назбиралась. Тоді постало питання необхідності заміни керівництва лікувальних закладів. Громадськість і Міністерство охорони здоров‘я підтримали ініціативу облради щодо перезаключення контрактів з 32 головними лікарями після широкого обговорення їх кандидатур. Швейцарські медики, які тоді перебували у складі делегації на Вінниччині, були приємно здивовані, бо це відповідає нормам демократичного суспільства. Зразу ж запропонували подальше співробітництво. З більшістю головних лікарів поновили контракти, а окремі подали на обласну раду до суду, бо просто зубами вчепились в свої посади. Заставляють підлеглих писати заяви на свій захист, що неприпустимо. Використовують навіть аргумент «щоб не закрили лікарню». Про таких самі лікарі говорять: «Ви що, не розумієте, що це чийсь бізнес?» Щоб не виникало таких ситуацій і владі не закидали неправомірність звільнення, треба затвердити закон про люстрацію, дотримуватись антикорупційного закону та встановити порядок затвердження керівників в будь-якій галузі, не тільки медичній. Одночасно слід змінити непрозорість благодійних фондів у медичних закладах. Що це за благодійні внески, які не проходять через касовий апарат? Громадська організація «Злагода» надала інформацію про проведення у Полтаві дослідження щодо благодійних коштів. Виявилось, що 20% йде на адміністративні витрати, 16% – на допомогу лікувальному закладу, а 64% безслідно зникає. Ось така невтішна статистика. А у Вінниці ця громадська організація протягом трьох тижнів не може навіть згоду на такі дослідження отримати. Здогадуєтесь чому?»

– Багато дискусій викликало питання скорочення посади заступника голови облради. Наскільки правомірні вимоги частини депутатського корпусу? Хто найбільше зацікавлений у цьому?

– «Ініціювали це питання колишні депутати від Партії Регіонів. Зрозуміло, що їм не подобаються дії теперішньої влади. Найбільше якраз – кадрові питання. Ось і вирішили будь за що помститися. Оманою були їх слова про направлення вивільнених коштів на нужди АТО, тому що зі скороченням посади фінансування зразу ж припиняється. То як можна направити кошти, яких не існує? Це просто гра на емоціях громадян. Наступним кроком тієї ж групи депутатів є збирання підписів для проведення позачергової сесії, як кажуть, «для висловлення недовіри голові обласної ради та зняття його з посади».

– Але ж вони посилались на Постанову Кабміну про скорочення апарату облрад. Постійно цитували її.

– «Правильно, Постанова є, але в ній рекомендується по можливості скоротити апарат. Рекомендується! І не конкретно посаду заступника, бо це взагалі суперечить статті 56 «Закону про місцеве самоврядування». Керівництво облради готове співпрацювати з будь-ким, якщо це співробітництво дасть користь. Теперішній голова облради чи не єдиний в Україні, який не завів в облраду свій виконком, не звільнив жодного. І готовий до будь-якого конструктиву, а йому постійно вставляють палиці в колеса, шукають якихось підкилимних таємниць, яких ніколи не було і не буде, враховуючи принциповість голови. Але ніякі проблеми не йдуть у порівняння з тим, що робиться на Сході. Ми маємо зберегти мир, не дати розтягнути Україну по шматочкам, як це було з Грузією. І тоді можна продовжити ефективну діяльність по підтримці БЕЗПОВОРОТНИХ інвестиційних проектів щодо медичного обладнання лікувальних установ, енергозберігаючих технологій, розвитку фізкультури та спорту, музейних закладів, лялькового театру та багато інших, що вже розпочаті».

Вікторія ГУЦОЛ