І живуть вони у будинку, де для них відведені окремі апартаменти — велика кімната зверху донизу заставлена горщиками з різнобарвними квітами. На нижніх ярусах — ті, що квітнуть. «Тут прохолодніше, квітка тримається довше», — пояснює Людмила. На її подвір’ї безліч цікавих квітів. Тут ростуть троянди, спірея японська, еремуси, петунії, сульфінії та інші екзотичні рослини. А першими квітами у Людмили були прості оптімари, або, по-народному, «голландки».

12 років тому вона всерйоз зайнялася вирощування сенполій (кімнатних фіалок) і тепер знає чимало секретів. Підкорили вони її своїм розмаїттям. Якось сестра чоловіка привезла їй з Києва кілька саджанців. А вже у 2008 р. у неї було 20 сортів.

— Потім ще захотіла собі стрептокарпусів, — пригадує Людмила. — Це такий різновид фіалок. Купила насіння, посадила, виросло багато. Дочка придумала виносити їх на базар і з першого разу продала кілька штук. А потім я вже сама стала ними торгувати. По 25 гривень за «дєтку» і 85 за квітучу рослину прошу.

Кожну рослинку Людмила вирощує фактично з нуля. Треба чекати приблизно рік, поки з листочка вийде квітка. Є такі сорти, що зацвітають за 9-10 місяців. Є й такі, що по півтора і два роки доводиться чекати. У догляді за рослинами важливим моментом є їх освітлення. Так, господиня вночі тримає їх під штучним яскравим освітленням ламп, а вдень змушує свої квіти «спати». Такий світловий режим пов’язаний ще й з економією коштів за електрику, яка вночі оплачується за здешевленими тарифами.

Свою колекцію жінка постійно оновлює та їздить на виставки, де й прикупляє собі нові саджанці. Один листочок коштує від 10 до 15 гривень, але є й по 70-100 гривень. Там же, на виставках, вона обмінюється досвідом з такими ж квіткоманами. Намагається навіть сама виводити нові сорти. Щоправда, на це треба витратити як мінімум 5 років. Каже, є в неї фіалки «Саша», «Сашенька», «Алекс». Бо ж чоловік — Олександр. Є двоюрідна сестра — Діана, і сорт «Діана» теж у наявності.

400 сортів — це найбільша колекція в Ямполі. А ось найбільша колекція в області — у голови клубу «Сенполія-Центр» Валентини Тарасюк з Вінниці — понад 700 сортів.

Наталка РОМАНЮК