Явдоха Зуїха і Гнат Танцюра прославили Зятківці на Вінниччині на весь світ
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Явдоха Зуїха і Гнат Танцюра прославили Зятківці на Вінниччині на весь світ

Зіллям встелили зятківчани доріжки для дорогих гостей, які 13 червня зібрались на традиційне, вже тридцяте, обласне свято фольклору ім. Гната Танцюри. Багатенько з’їхалось людей! З усіх куточків області прибули на Гайсинщину творчі колективи з хлібом-сіллю і з найголовнішим побажанням – МИРУ! «Щоб у кожній хаті пахли короваї, а люд ніколи хліба не просив...»

Двоє людей – сільська жінка Явдоха Зуїха і вчитель Гнат Танцюра – жили у Зятківцях Гайсинського району і прославили це чарівне село на весь світ. Неписьменна Зуїха була на диво голосиста, память мала феноменальну, кохапася в піснях. Танцюра з голосу тітки Явдохи записав більше тисячі безцінних народних пісень, а ще казки, приказки, прислівя. Сьогодні вони зберігаються в наукових бібліотеках України, Росії, Білорусі, у Великій Британії. Цієї весни вінничани відзначили 160-річчя Явдохи Зуїхи...

- Сьогодні ми вшановуємо 114-й день народження фольклориста, етнографа, краєзнавця Гната Танцюри, засвідчуємо повагу до Явдохи Зуїхи. Свою любов безмежну до України вони передали нам, а ми перекидаємо місток в майбутнє і передаємо її дітям , онукам! – звернувся до присутніх Станіслав Городинський, начальник управління культури і туризму Вінницької ОДА.

Фольклорне свято розцвіло на все село. Лебединими крилами майоріли під вітром рушники, столітні вишиванки грілись на сонці... Різьбярі по дереву, гончари, вишивальниці, майстри лозоплетіння привезли у Зятківці кращі свої роботи. Із дореволюційних фотографій дивились сім’ї, вбрані по-українському. І тут же босоніж по зіллю бігали діти у таких же вишиванках, з такими ж червоно-чорними візерунками...

Оригінальне дефіле-представлення “Вишита сорочка — оберіг роду” зібрало у Зятківцях десятки учасників і сотні глядачів з усіх районів області. Як було не замилуватись, наприклад, весільною сорочкою 1910 року, у вишивці якої фантазія майстрині поєднала три пари голубів, квітки маку, листя дуба та хмелю.

- Сорочки вишивали для всіх членів родини. Діткам — з м’якенького полотна, дорослим — з грубшого. На початку ХХ століття було два осередки майстерного вишивання - у Гайсинському і Ямпільському районах. Одягаючи нову сорочку, люди приймали на себе ту любов, з якою вона виготовлялась руками коханих дружин, матерів, бабусь. Вишиванка стала оберегом роду. Віримо, що з нею відродиться і здолає всі труднощі наша Україна! - казали організатори свята з відділу культури Гайсинської РДА.

Багато фольклорної спадщини зберегла Вінниччина. “Благословіть, матусю, в підошву п’ятаки втикати, щоб молоді були на гроші багаті!..” - співали жінки з Ковалівки Немирівського району, демонструючи обряд випікання весільного короваю. Обрядове дійство “Зустріч весни з літом” підготував ансамбль з Новоселівки Гайсинського району. Розливались піснями дитячі колективи з Гонтівки Чернівецького району, з Стіни Томашпільського району, пересвистували солов’їв юні сопілкарі з Баланівки Бершадського району. Близько п’ятдесяти виступів прослухало журі, у кожному була родзинка, у кожному — душа...

Поділля здавна славиться гарними голосами. Але коли заспівали солісти відомого фольклорного гурту “Мокоша” з Вінницького училища культури і мистецтв, колективу “Родичі” Ладижинського МБК (керівник Лідія Горошко), гурту “Подільські музики” Вінницького РБК (керівник Павло Пісковий) — глядачі відбивали долоні в оплесках, кричали “Браво! Біс!” Таке оперне “бель канто” у виконанні простих сільських людей не часто доводиться чути!

У неділю по Петрівці, як жито пожали,

Молодую дівчиноньку з козаком вінчали...

- В Україні йде війна. Але культура як основа духовності нації повинна жити і розвиватись! Творчі колективи Вінниччини зараз міняють репертуар, дають благодійні концерти, підтримують воїнів АТО, - відзначила Тетяна Цвігун, керівник обласного центру народної творчості. - Ми започаткували у Вінниці Всеукраїнський конкурс автентичної пісні на приз Гната Танцюри. У 2016-му році, на його 115-річчя, він буде проводитись втретє.

Перехідний приз ім. Гната Танцюри 13 червня отримав ансамбль “Кумасі” с. Чагова Оратівського району. А загальним подарунком для всіх учасників стало саме свято. Коли під вечір автобуси роз’їжджались із Зятківець, то з кожного лунали пісні. Цілий день співали люди, а виявилось — не наспівались...

Ірина ЗОНОВА
Фото автора

Ірина Зонова

Залишити коментар:
Нет комментариев