Тисячі кубометрів краденого дерева, 4,5 мільйона застави та 50 підставних осіб. СБУ викрила масштабну схему розкрадання лісів на Вінниччині
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Тисячі кубометрів краденого дерева, 4,5 мільйона застави та 50 підставних осіб. СБУ викрила масштабну схему розкрадання лісів на Вінниччині

Днями оперативники СБУ викрили схему розкрадання лісу рекордну не лише для області, а й для всієї України.

 

Серйозне злочинне угруповання діяло за відпрацьованим сценарієм, залучивши до свого промислу керівників лісогосподарств у районах Вінницької області. Обсяг цієї діяльності вимірюється тисячами кубометрів деревини, що при переведенні в грошовий еквівалент сягає десятків, а то й сотень мільйонів гривень.

 

– Співробітники Служби безпеки України викрили масштабну вирубку дерев у чотирьох державних та комунальних лісгоспах Вінниччини, — повідомляє прес-служба відомства. — Правоохоронці встановили, що організували нелегальний бізнес двоє вінничан. Зловмисники відправляли до лісгоспів експедиторів з готівкою, яку вони передавали службовцям за дозвіл на незаконну вирубку лісу. Деревина завозилася на базу, розташовану у місті Гнівані на Вінниччині, де організатори зареєстрували п’ятдесят фізичних осіб-підприємців на малозабезпечених місцевих мешканців. За підробленими документами деревина оформлювалася на цих «бізнесменів». Надалі лісоматеріали нібито офіційно транспортувалися на деревообробне підприємство у селі Ожидів Буського району Львівської області, де остаточно легалізовувалися. Оперативники спецслужби спільно з прокуратурою одночасно провели обшуки у чотирьох лісгоспах, на заготівельній базі, деревообробному підприємстві, за місцем проживання та в автомобілях фігурантів справи. Правоохоронці виявили майже 2000 кубометрів незаконно вирубаної лісосировини на суму понад 20 мільйонів гривень. Співробітники СБ України вилучили у ділків майже один мільйон гривень, п’ятдесят печаток фізичних осіб-підприємців, понад сімдесят банківських карток, фінансові документи та електронні носії інформації з доказами протиправної діяльності. У рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 3 ст. 191 КК України, двом організаторам повідомлено про підозру в скоєнні злочину. Триває досудове слідство.

 

Полювання на вінницький філіал лісової мафії розпочали ще в перших числах липня. Тоді поліція взялась за відлов вантажівок з краденим лісом, які безперешкодно та досить часто курсували просторами області. Далі до справи підключилась прокуратура, яка відкрила справи недобросовісних лісників. Виявилося, що працівники лісогосподарств, на території яких діяв цей промисел, зазвичай не тільки про все знали, але й активно сприяли. За певну винагороду... Кільце навколо злочинців стискалося, і, врешті, силовики вийшли на базу в Гнівані.

 

Також із джерела, що захотіло залишитись анонімним, нам вдалося дізнатись, що згадана база діяла фактично безперервно, постійно приймаючи та відправляючи все нові партії деревини. Тут позмінно працювали десятки місцевих жителів. Аби каравани з лісом не привернули небажану увагу, на Ожидів товар відправляли тентованими вантажівками і в темну пору доби. Спеціалізувалися виключно на цінних породах: дуб, ясен, граб... Зважаючи на розмах та інтенсивність роботи такої схеми, страшно навіть уявити, скільки тисяч цих дерев встигли винищити у лісах Вінниччини її учасники. Точну цифру лісгоспів, які «співпрацювали» з власниками бази, поки що вказати важко, але їх було більш ніж 4. Є підстави підозрювати, що на вершині піраміди стояв один із наших нардепів. Що й не дивно, зважаючи на прибутковість цієї справи. Кубометр дуба-кругляка може коштувати 8-12 тисяч гривень залежно від товщини стовбурів та якості. Тоді як ціни на кубічний метр бруса або дошки коливаються уже в районі 20 тисяч.

 

Коли люди в масках навідались із обшуком на ожидівське підприємство, то застали там переважно сировину з Гнівані. Втім, неважко здогадатися, що в межах України це далеко не єдина перевалочна база такого типу. Особливо якщо зважати на той факт, що в Західній Україні та на Поліссі лісів більше, ніж у Вінницькій області. Отже, і вкрасти там можна більше.

 

Схоже, що за цих хлопців взялися серйозно, бо очільникові банди вже призначили рекордну для Вінниччини заставу в розмірі 4,5 мільйона. Втім, про перемогу говорити ще рано. Почин є, але потрібно дочекатися судових рішень. Адже боротьба з маститими злочинцями, як стверджує популярний в Інтернеті жарт, нагадує рибалку на каналі «Discovery»: зловили, показали на камеру та відпустили.

 

Наші суди, як відомо, часто ухвалюють щодо злочинців надто гуманні вироки. А лісова мафія взагалі залишається практично безкарною. Наприклад, нещодавно один із лісників, який «погорів» на незаконних вирубках, отримав від Оратівського районного суду штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів (850 гривень). Що вже тоді говорити про високопоставлених організаторів багатомільйонних схем? Прокурор взявся оскаржувати це рішення, вимагаючи 3 роки в'язниці. Але в схожих ситуаціях державному обвинуваченню не так вже й часто вдається досягти успіху.

 

То чи варто сподіватися, що розкрадачі лісу припинять свою «чорну» справу, якщо в більшості випадків їм вдається відбутися штрафом, який не йде в жодне порівняння із прибутками від незаконного продажу деревини?

 

Зрозуміло, що організувати та налагодити такий бізнес за один день не під силу жодному комерційному генію. А в те, що на місцях ніхто ні про що не знав, ми вже розучилися вірити.

 

Як відомо, наша газета, її небайдужі читачі роками били тривогу та повідомляли про кричущі вирубки лісу в районах Вінниччини. За сигналами читачів співзасновник газети та депутат облради Тетяна Редько скеровувала неодноразові звернення до контролюючих органів та озвучувала проблему на сесіях облради.

 

Похвально, що на цей раз є перші результати.

Михайло БУЗДИГАН

 

Михайло Буздиган

Залишити коментар:
Нет комментариев