У селі Мухівці, що за 50 кілометрів від Вінниці, знаходиться екоферма, де за корівками доглядають, як за королевами — у кожної є ім’я, паспорт, місце і шана. Тут виробляють і традиційні сир, йогурти і молоко, і дієтичні продукти. І все це дуже смачно та без консервантів чи сухого молока.

Сьогодні в фермерському господарстві близько 80 дійних корів, які дають приблизно тонну молока на день з жирністю 4,2%. Тут немає сертифіката органік, але ця ферма друга в Україні, якій дозволили продавати не перероблене, а сире молоко як готовий продукт. Документ важливий та унікальний, тому що, як правило, виробляють молоко одні люди чи компанії, а переробляють інші.

– Я сам розробив проект підприємства з замкнутим циклом виробництва — від корівника до холодильників і розливної лінії. Це дозволило скоротити час транспортування молока і зберегти високу якість продукції. Корови на фермі мають вільний доступ до їжі, води і вихід «на вулицю». Висота ферми досягає 7 м, що забезпечує постійну циркуляцію повітря. Більш того, ми самі все робимо, — розповідає засновник екоферми Сергій Душко, — від кормів, для яких у полі вирощуємо кукурудзу, сіно та ячмінь, і до безпосередньо доставки продукції у магазини. На нашому підприємстві працює невеликий колектив. Були запрошені спеціалісти, які розповідали працівникам, як правильно доглядати тварин, користуватися швейцарською апаратурою та ще багато інших тонкощів роботи. Наші провідні фахівці вивчали досвід схожих господарств та виробництв у Франції, Італії та Словенії. Досить добре ми вивчили відтворення та селекцію корів, працюючи із французькою генетикою.

Серед популярних продуктів, які виготовляються на екофермі — йогурти. До одного із видів додають інулін — речовину, яка корисна для роботи кишечника.

– Цей йогурт ми виготовляємо за особливою технологією, хоча таку використовують в Європі, але в Україні вона рідкість. Нас консультував технолог з Ізраїлю, який у нас деякий час працював. Це дуже корисний продукт, має низьку жирність 2%, дієтичний, і в ньому присутня велика кількість клітковини, яку імпортуємо з Данії. Її там виготовляють з коріння цикорію. Ще інулін дуже корисний, тому що він бореться з діабетом 2-го типу, знижуючи цукор в крові, сприяє росту біфідобактерій. У звичайні йогурти додаємо натуральне варення чи мед.

Вся продукція складається тільки з нашого молока та високоякісних заквасок. Максимальний термін придатності йогуртів — до 14 днів з дати виготовлення. Крім того, ми першими в Україні стали виробляти єдиний сир в світі, який можна смажити, немов м’ясний стейк – халумі. Він не плавиться, а покривається скоринкою. Усередині стає в’язким. Для оригінального сиру халумі використовують 3 види молока — козяче, овече та коров’яче. Оскільки в нас немає цих тварин, то ми виготовляємо цей сир лише з коров’ячого. Проте він майже ідентичний оригіналу. Цей сир користується попитом, особливо у великих містах.