Вишиті та ткані рушники, скатертини, доріжки, залавники, верети, рядна — здавалося б, у цих нехитрих предметах інтер’єру традиційного подільського житла нічого особливого немає. Та варто трохи уважніше придивитися і відразу відчуваєш суто подільський колорит. Це килими ХІХ–1-ї половини ХХ століття з геометричним та рослинним орнаментом і вишивки за старовинними техніками: низзю, кафасором, гладдю, качалочкою та виколюванням.

Ось те, що здавна відрізняє українців з-поміж інших народів: всі скатертини, сорочки та рушники наші прапрабабусі філігранно мережили вишивками.

Завідуюча науково-дослідницьким відділом давньої історії музею Ганна Кавун розповідає:

– Традиційне вбрання українців Східного Поділля характеризується різноманітним матеріалом (полотно, сукно, шкіра), розмаїттям фактури, крою, декорування, має різні техніки ткацтва і вишивки. З колекції верхнього одягу на виставці представлений весільний кожух, оздоблений тасьмою та аплікацією. Але мене особисто вражає колекція хусток кінця ХІХ століття та яскраві прикраси: бісерні зґарди, намиста з коралів та білого мінералу.

3,5 тисячі предметів — ось такою колекцією пам’яток декоративно-ужиткового мистецтва може похвалитися вінницький музей. На цій виставці представлено тільки 146 предметів, але вони дають уяву про загальні напрями формування фонду. Поруч з раритетними роботами представлені витвори й сучасних майстрів, які відроджують народні ремесла на Поділлі. Помилуватися старовинними речами вінничани та гості міста мають можливість до 27 травня включно.

Соломія КАЛЮЖКО