Екс-мер Могилева із сином воює на Сході. До цього був у сотні Майдану
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Екс-мер Могилева із сином воює на Сході. До цього був у сотні Майдану

Михайло Саволюк пішов у Нацгвардію добровільно, рядовим. Хоча має офіцерське звання підполковника. Каже, що спочатку, коли лише формувався цей підрозділ, досвідчених у військовій справі туди взагалі не хотіли брати.

Прийшлося проситися і по блату влаштуватися рядовим сапером-розвідником. Відразу після Майдану, на якому вистояв з грудня минулого року, Михайло Олександрович разом із сином Віталієм записалися у Національну гвардію України. Зараз колишній мер Могилева-Подільського вже дослужився до командира взводу розвідників і військового звання сержант.

– Насправді під час військових дій зовсім не має значення, яке в тебе звання, в бою рядовий може очолити батальйон. І навпаки, офіцера можуть вигнати свої ж, якщо він нетямущий і не патріот, — розповідає пан Михайло. – У березні нам дійсно було дуже важко. Адже армії в Україні уже фактично не було. Серед вищого військового керівництва – чимало зрадників. Всі підрозділи відокремлені, кожен сам по собі. Досвіду мінімум… Через те було багато втрат з нашого боку. Зараз ситуація інша. Наші підрозділи почали отримувати боє­здатну техніку, налагодився контакт між родами військ, добровольчі батальйони працюють у взаємодії з регулярними військами. Хоча є втрати, але вони вже не такі чисельні. І переважно наші хлопці гинуть від рук терористів-найманців, які просто заробляють на цьому конфлікті великі гроші.

– Регулярно повідомляється, що Росія надає сепаратистам важку зброю, боєприпаси, посилює їхні ряди чеченцями, осетинами, найманцями з інших країн. Хіба у нашої армії недостатньо сил, щоб остаточно відрізати сепаратистів від російського кордону?

– Виходить, що недостатньо. Ви ж зрозумійте, проблема в тому, що на тому шматку кордону, який контролюється терористами ведеться обстріл наших військ не лише сепаратистами, але й російською армією. Тому й виникають такі котли, як Ізваринський. Там дійсно дуже складна ситуація, але ніби вже до них прорвалися наші. Росія всякою ціною утримуватиме ті прикордонні пункти. Тими коридорами справді надходять танки, «Гради», важкі міномети, багато боєприпасів і сучасного стрілецького озброєння, що убиває наших солдатів. Для прикладу — коли формували наш підрозділ, нам видали автомати випуску 1957-го року і амуніцію приблизно тих же років. У нас навіть немає тепловізорів і біноклів нічного бачення. А у наших супротивників найсучасніші автомати з гранатометами, лазерними прицілами. Ми в Слов’янську вилучили величезний арсенал такої зброї, і це лише те, що вони не встигли вивезти…

– Отже, при підтримці Росії сепаратисти та найманці можуть вести затяжну військову операцію, що підриватиме нашу економіку і знищуватиме суверенну країну? Адже крім колосальних коштів, війна забирає тисячі життів, руйнує будинки, підприємства, комунікації…

– У мене особисто значно оптимістичніший прогноз. Повторюся, що армія українська вже є і вона вміє воювати. Але найголовніше те, що населення на Сході України в переважній своїй більшості вже почало підтримувати нашу армію, десь відсотків на 80. До нас на блокпости зараз приходять люди, ті ж самі, що зовсім недавно кидалися під наші танки, і благають, щоб ми швидше визволили їх від цих бандитських ДНР та ЛНР. Один дядько навіть сказав, щоб ми не боялися стріляти по позиціях терористів, які ховаються за приватними будинками. Ви, каже, хлопці, лупіть по цих сволочах, знищуйте їх, а будинки ми потім відремонтуємо.

 Люди в основному вже зрозуміли всю абсурдність сепаратистської пропаганди і тому підтримують нашу армію. Громадяни викривають переодягнених терористів, повідомляють про їхні бойові позиції, а відчайдухи з місцевих навіть створюють мобільні групи по три-чотири чоловіки і відстрілюють найманців у тилу. Коли замість обіцяних райських перспектив східнякам сепаратисти запропонували руїни і сотні трупів, люди дуже багато чого зрозуміли. Не думаю, що російська армія біля нашого кордону розпочне пряму агресію проти України. В Кремлі, на мою думку, теж уже зрозуміли, що вони небажані гості на нашій території. Що, крім терористів та найманців, російській армії немає більше кого захищати на Донбасі.

– Багатьом активістам Майдану не подобається занадто повільна перебудова нашого сус­пільства, влада на місцях майже не помінялася. Чиновницьке свавілля продовжується…

– Це ненадовго. Наші хлопці загинули за справедливу Україну. Ми зараз воюємо не за персоналії при владі, а за свою землю, за свій народ. Хочеться, щоб він був щасливим. І ми цього доб’ємося. Всі, хто пройшов АТО, це люди патріотичні, сміливі, і вони зуміють владу поставити на те місце, де вона має бути в демократичній державі. Звідти наші бійці повернуться з особливо загостреним відчуттям справедливості і, звісно, з досвідом бойових дій. І якщо хтось ще не усвідомив до кінця, що Україна вже ніколи не повернеться під ярмо кланів та ментовсько-бандитський «бєспрєдєл», наступний серйозно організований та озброєний Майдан чітко все пояснить. Але, думаю, що до цього не дійде. Втім, все залежить від здатності чиновників відчути настрій суспільства.

Розмовляв

Анатолій ЖУЧИНСЬКИЙ

Анатолій Жучинський

Залишити коментар:
Нет комментариев