Бібліотеку Франка у Вінниці не знесуть. Музей Української марки імені Балабана почекає, поки ОДА знайде для читальні нове приміщення в центрі
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Бібліотеку Франка у Вінниці не знесуть. Музей Української марки імені Балабана почекає, поки ОДА знайде для читальні нове приміщення в центрі

Марки чи книги? Музеї чи діти? - в такі гучні лозунги прямо в холі вінницької мерії переросла 10 травня скандальна ситуація навколо “виселення” обласної дитячої бібліотеки імені Івана Франка із міського комунального приміщення на Соборній.

 

Адже виявилось, що у бібліотеки закінчився термін оренди приміщення, де мерія пообіцяла філателісту та земляку із Нью Йорка Олександру Балабану щодо розширення унікальної експозиції українських історичних марок. Але ця музейно-книжна новина, яку б мали вирішити на своєму рівні обласні та міські посадовці, вже вилилась у відкритий конфлікт між городянами та чиновниками. Адже спершу по місту полетіла “сенсація”, що дитячу бібліотеку навпроти МакДональдса “закривають”, “зносять”, “виселяють просто неба”... Звісно, ця звістка обурила активних вінничан, які в середу 10-го привели в мерію свої дітей із символічним “читальним квитком” для мера міста Сергія Моргунова. А коли до ініціативної групи вінничан вийшли із виконкому для перемовин двоє із повноваженнями — заступник мера Сергій Матусяк та директор “культурного” департаменту Максим Філанчук почався справжній “бій биків”.

 

Бо по-перше, колектив 90-річної бібліотеки порівняв  ініціаторів переїзду “читальні” ледь не з фашистами, що нині вкрай модно і поширено. Мовляв, востаннє їхній заклад виселяли нацисти в 1941-му, коли окупували Вінницю і відкрили в цьому приміщенні на головній вулиці “кафе для офіцерів”...

 

Так само до книжної акції за участі дітей приєднались відомі у Вінниці активісти — Таїса Гайда, Петро Гандурський та Андрій Верич. Аргументи у представників громади були такі:

 

-     Я ходжу сюди за книгами весь час як навчаюсь в сусідній 17-й школі. І як не буде цієї бібліотеки, то багато дітей тупо пересядуть за компи, дурнуваті ігри та “Сині кити”, - пояснила Юля Басюк чи Гайда-молодша.

 

Але дорослі під час “бібліо-розбірок в холі мерії були не такими стриманими і тому дійшло до відкритих образ та “нецивілізованої” лексики.

 

Адже посадовців запідозрили в “дерибані” комунальної нерухомості, утисках української книжки та ще сотні гріхів. До бійки, дякувати Богу, не дійшло... Але “Я вам не Максімка!”, “Не тикайте мені...”, “Тримайте себе в руках, бо за вас візьметься поліція!” та “Відповідаю російською, бо ви нею мене запитуєте!” звучало на дуже підвищених тонах...

 

    Після години справді живого спілкування та картинок із “Козлами”, “Вовками” та “Чортами” із дитячих казок   учасники народної дискусії по долі бібліотеки Франка, майже, дійшли до спільної позиції... Вона полягає у простих і зрозумілих всім рішеннях:

 

-     Бібліотеку ніхто немає права закривати!

 

-     Музей марки — це добре, але спершу діти, книги та думка громади,

 

-     До 1 серпня ОДА має знайти варіант із  новим приміщенням для читальні Франка,

 

-     Наступного тижня має зібратись колегія із представників міста, області, колективу бібліотеки, активістів, журналістів та батьків юних читачів, щоб почути і зрозуміти один одного в читальному залі...

 

 

-     Це міська комунальна власність і ми наперед попередили ОДА, що термін оренди приміщення бібліотеки спливає, - заявив 10 травня заступник мера Сергій Матусяк. - Ніхто не виселяє бібліотеку і до 1-го серпня ми разом маємо знайти варіант із її розміщенням. Адже місто має намір на цих площах розширити експозицію єдиного в країні та світі музею “Української марки”.

      

-     Поки не буде знайдено відповідне приміщення в центральній частині міста, яке за всіма стандартами відповідатиме вимогам до дитячих бібліотек ні про який переїзд мова не може йти, - повідомив заступник голови Вінницької ОДА Ігор Івасюк. - Поки я не готовий назвати варіанти, які ми розглядаємо. І взагалі говорити про переселення бібліотеки імені Франка передчасно!

      

-     У Вінниці ми розвинули бібліотечну мережу із 16 закладів, а тому місто ніколи не було ворогом книг та читання, - прокоментував ситуацію мер Вінниці Сергій Моргунов. - Тому по бібліотеці Франка має бути спокійне і зважене рішення. Адже це наше міське приміщення, де ми гарантуємо відкрити єдиний у світі музей “Української марки імені Якова Балабана”. І коли я чую, що марки нам не потрібні та взагалі навіщо нам музеї, то це можуть казати лише не освітчені та не патріотичні люди. Адже громадянин США Олександр Балабан погодився безкоштовно передати місту та громаді унікальну колекцію історичних марок! І місто Коломия свого часу втратило можливість мати у себе цей музей, а ми зуміли відкрити вже першу чергу цієї перлини Вінниці. І якщо говорити про європейське культурне майбутнє нашого міста, то ми не можемо конкурувати із Чернівцями чи Львовом по архітектурі. Але маємо зацікавити туристів перш за все культурними та креативними знахідками і цим музеєм перш за все. Бо загалом на Соборній планується мати 5-6 цікавих музеїв від  краєзнавчого і художнього, до авто-мініатюр та  “Української марки”. Тому я проти втрати шансу на відкриття у Вінниці повноцінного музею історичних марок! А з бібліотекою все буде гаразд. Я вам обіцяю! І з батьками та колективом ми знайдемо спільну мову...            

 

Ось так закінчилась перша серія битви за квадратні метри бібліотеки Франка та майбутнього великого музею марки імені Якова Балабана.

 

Цікаво, що зовсім поряд із 2-поверховим приміщенням, за яке йде суперечка, знаходиться в стані вічного ремонту всім відомий історичний готель “Савой”. І саме тут свого часу обіцяли відкрити ще один музей “Історії Вінниці” та, навіть, провели активну презентацію проекту. Але від славного минулого готелю “Савой!” на сьогодні маємо лише підмальований фасад, будівельний паркан та безкінечну суєту ремонтників у архітектурній перлині Вінниці. Невже тут справді має бути суд?  А не ще один музей, історична бібліотека, дитячі творчі студії та продовження життя міста Вінниця, яке свого часу було столицею Незалежної України?  

 

Роман Ковальський

Залишити коментар:
Нет комментариев