Позов проти Росії готує родина загиблого воїна з Могилівки
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Позов проти Росії готує родина загиблого воїна з Могилівки

Нещодавно Вінницька область стала двадцять першим регіоном країни, де суд задовольнив заяву громадян, котрі постраждали від російської агресії.

 

Суддя Вінницького суду Олена Саєнко, розглянувши заяву Інни Шептицької, вдови загиблого захисника України, встановила юридичний факт загибелі Петра Шептицького при виконанні обов'язків військової служби 17 лютого 2015 року поблизу Кам'янки на Донеччині внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

 

У загиблого в Дебальцевському котлі 40-річного кулеметника Петра Шептицького у рідній Могилівці Жмеринського району залишилися доньки Богдана і Катерина. Загинув боєць від мінометного обстрілу. В останню путь відважного бійця проводжало все село і ті, з ким захищав Дебальцево

 

Земляки згадують, що Петро мав золоті руки: за що не брався – все в нього виходило. Надзвичайно любив сім’ю і своїх двох дівчаток. Удень зводив будинок для своєї родини, а вечірньою електричкою поспішав до Вінниці, працював у тролейбусному депо, щоб на ранок транспорт виходив справним на лінію. Не встиг добудувати оселю. Вигнав коробку, накрив, вікна встановив. Вже потім цю хату допомагали добудовувати його друзі і небайдужі люди. А війні кінця й краю немає.

 

На перший погляд, здавалося, що це божевілля — позиватися з державою, котра вбила твого чоловіка. Але на бік дружини пані Інни стали фахові юристи і правозахисники громадського руху “Сила права”. Вдову загиблого воїна та його доньок в суді представляла команда руху “Сила права” у складі адвоката Ігоря Окунєва та юриста Лілії Олійник. І невдовзі рішення було готове Наступним кроком стане позов проти держави-агресора.

 

Андрій Сенченко,голова руху “Сили права”, громадський діяч і вимушений переселенець з тимчасово окупованого Криму розповів:

 

“Ми почали займатися такою правовою роботою ще восени 2014 року. До справи взялися адвокати і колишні судді. Ми мали знайти правову стратегію, яка б дозволяла судитися проти держави-агресора українським громадянам, котрі постраждали від збройної агресії Російської Федерації. Зазвичай пересічну людину в таких випадках відправляють до Європейського суду. Але в нас два мільйона постраждалих на неокупованій території і стільки ж на окупованій Не можуть 4 мільйони громадян звернутися до Європейського суду! Та ми знайшли іншу можливість.

 

До середини сімдесятих років минулого століття існував правовий імунітет, тобто одна країна не могла судити інші країни. Потім концепція змінилася і такі суди можливі, коли одна держава вийшла за межі суверенних повноважень іншої. Тоді вона втрачає судовий імунітет. Це означає, що є можливість звертатися до українського суду з позовами проти Російської федерації. І рішення суду будуть цілком законними. Ми довели судовій системі що громадяни мають звертатися до українських судів з позовами проти держави агресора. На першому етапі постраждалі люди звертаються до судів про встановлення юридичного факту.

 

У Вінницькому районному суді ми отримали рішення, котре встановлює факт, що людина загинула, виконуючи свій військовий обов'язок. І сталося це не через погодні умови, а внаслідок збройної агресії Росії. Суд розглянув всі докази, які ми надали. Слід сказати, що рішення про встановлення юридичного факту великі за обсягом. Бо це фундамент для всіх наступних дій. Суд визначає винного в загибелі людини, фіксує докази збройної агресії, окупації та інше. Заява має приблизно 140-170 сторінок.

 

Після встановлення юридичного факту, ми готуємо розрахунок збитків. Коли йдеться про життя людини, то ми спираємося на практику європейського суду, і це коректно для нашої судової системи. Там виплати за загиблого — від 60 тисяч євро кожному членові родини. Це тільки моральний збиток. Є встановлення матеріальної шкоди, якщо це стосується неповнолітніх дітей. Нині в нас одночасно в судах розглядається вже кілька тисяч заяв. Це судове засідання тривало кілька місяців. Для родини Шептицьких ми вже робимо розрахунок збитків і готуємо позов до Російської Федерації. І в цьому позові Росія буде відповідачем. Одночасно у кожному процесі ми намагаємося заарештувати російські активи, як джерело для цих виплат. Бо ми не розраховуємо на те, що Росія буде добровільно виконувати рішення суду. Півтора роки тому у Голосіївському суді ми арештували три мільярди доларів російського кредиту і відсотків по ньому. Нині Росія оскаржує це рішення у Лондонському суді і, ймовірно, Україна його програє тільки через те, що в нас АТО, а не війна... Втім, ми заарештували цей кредит не від імені держави, а за позовами постраждалих українців і тут можливі варіанти. У нас є вже рішення по вимушеній переселенці з Луганська. Для неї ми відсудили 40 тисяч євро. Є рішення і по схожому випадку на Хмельниччині. Для сім'ї загиблого воїна ми відсудили 190 тисяч євро. Коли люди зможуть отримати ці гроші? У європейський судових практиках виплат по військових конфліктах доводиться чекати не менше 10 років. Але ми розраховуємо що перші виплати почнуться вже наступного року.

 

 

Тетяна Кондратьєва

Залишити коментар:
Нет комментариев