Тисячі гектарів землі рейдери захопили в Оратівському районі. По області - ще більше
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Тисячі гектарів землі рейдери захопили в Оратівському районі. По області - ще більше

На Вінниччині діє схема захоплення найкращих у Європі земель. Чим ближче до прийняття в Україні закону про ринок землі, тобто законного продажу, тим більша розгоряється боротьба за землю - скаржаться масово селяни у редакцію.

 

Черговою жертвою ділків стало село Осична Оратівського району. Тут захопили, зі слів селян, понад 1000 гектарів чорноземів, а перед цим земля вже була продана без відома людей. Про це вони дізналися через роки. Село потрапило у поле зору ділків, бо має родючі поля та район межує з Київською областю.

 

- Це було одне з найбагатших господарств, — розповідає сільський голова Михайло Кошевнюк. — Я в колгоспі працював зоотехніком, у 2014 р. у нас ще було 700 голів худоби, 300 свиней, 30 коней й на фермі працювало 40 осіб. Пригадую, як пізньої осені 2014 року приїхали в село під контору молоді хлопці 20-30 років та 40-річний так званий новий власник. Приїжджі пред’явили виписку, оформлену у нотаріального державного реєстратора, і сказали, що вони власники. А перед цим за тиждень приїхав слідчий з району і за рішенням суду вилучав статут. Документ йому не хотіли віддати. Однак він наполягав, що треба для слідчих дій. Змушені були надати статут, але взяли у правоохоронця розписку. Однак коли кинулися його шукати, то виявилося, що статут зник у кабінеті слідчого, а потім дивом з’явився. Однак там було поставлено штамп, що має стару реєстрацію. А нові власники приїхали зі своїм статутом і печаткою. Мешканці дізналися, що до цього їхнє село вже продали.

 

Зі своїм кількарічним наболілим люди прийшли на виїзний прийом до керівників облради і розповіли про це рейдерське захоплення й просили взяти питання на контроль, бо вони безсилі боротися з ділками, за спиною яких сильний юридичний захист. Люди кажуть, що новоприбулі власники чинять тиск на мешканців, щоб переходили з «Авангарда» до них.

 

- Приїжджі найняли агітатора і дають по одній тисячі гривень за кожного переманеного пайовика. Самим людям обіцяють по 10 000 на руки. Але укладають договір з правом пролангації, тобто власним продовженням договорів оренди та передачі третім особам, що означає втрату контролю людей за власною землею. Хоча нинішні договори дійсні до 2020 року. І, за правилами, після закінчення терміну нехай би пайовики переходили, куди хотіли, - розповіли люди.

 

Засіває поля і розраховується з пайовиками ПСП «Авангард». У заїжджих не виявилося документів на розпаювання. Вони хотіли перерахувати майно з нуля, але їм не вдалося.

 

Тим часом тривають суди. Під час слухань спливла ще одна особа, яка купила землі Осичної ще до приходу нового власника. Хто продає села і під чиїм покровительством на Вінниччині? До цього скаржилися у «33-й канал» мешканці Мізяківських Хуторів, що під Вінницею, що у них викрали землю. Там нібито пайовики не укладали угоди, а віддавали землю в оренду за дорученням, і без їхнього відома нібито продовжили термін дії. Чи, може, це спеціально рейдери прикриваються різними незрозумілими термінами для селян типу «пролангація», щоб спочатку запудрити людям голови, а тоді домогтися свого — відібрати землю?

 

Голова Оратівської райради Галина Лошак визнає, що в Осичній відбулось рейдерське захоплення земель.

 

- На початку лютого 2014 року слідчим Оратівського РВ УМВС вилучено статут ПСП «Авангард». Наступного дня статут потрапляє до особи, яка не має відношення до ПСП, та потрапляє до Державного реєстратора. Державний реєстратор цього ж дня вносить зміни до установчих документів щодо зміни власника та засновника ПСП «Авангард». Слід зазначити, що зміни власника ПСП «Авангард» здійснюються спочатку на одного громадянина, який передає своє право на підприємство іншій – третій особі. Фактично відбулось рейдерське захоплення. Від цього страждають, перш за все, люди – власники земельних паїв. Бо без їхнього відома здійснюють торгівлю їхньою власністю, — каже Галина Василівна. — Страшно те, що на місці ПСП «Авангард» може опинитись будь-яке підприємство. Влада, правоохоронні органи, суди мають стояти на захисті селян, вимагати у орендарів дотримуватись закону. Але, на жаль, можна констатувати інше.

 

- У Мервині передали землю не мешканцям,
а знову орендарю, бо в нього батько працює в РДА.
У Гоноратці на сесії землю отримав не воїн АТО, а магнат,
— повідомила мати бійця Наталя Слаба.

 

У Мервині Оратівського району інша кругова порука з землею. В редакцію газети звернулася Віта Виходзь від імені 5 сімей й розповіла, що у 2011 році вони отримали дозвіл на виготовлення Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність із земель резерву для ведення особистого селянського господарства на території Чагівської сільради. Протягом кількох років люди проходили численні інстанції, щоб виготовити документи. Нарешті у 2014 році отримали у райвідділі Держземагентства так звані висновки про погодження цього проекту. При цьому у головному управлінні Держземагентства у Вінницькій області їм повідомили, що дані земельні ділянки знаходяться в оренді ПОП, і для оформлення права приватної власності на наділи їм потрібна нотаріальна згода від орендаря цих ділянок. Люди повірили на слово й неодноразово зверталися до молодого чоловіка, щоб не засівав їх більше, бо землі виділені їм для приватизації. Правдами й неправдами, з їхніх слів, дізналися, що ці наділи перебувають в оренді до кінця 2015 року. Три роки чекали жителі закінчення оренди, а потім у райвідділі Держгеокадастру їм повідомили, що землі знову в оренді того ж ПОП?!

 

– Ми ледве у районних земельних забрали свої проекти землеустрою. Виходить, що на одну і ту ж саму землю тепер по два орендарі, — каже від імені людей Віта Виходзь. — Нас обманули. Орендар сам схитрив, бо обіцяв, що не буде більше брати в оренду поля і засівати. Ми припускаємо, що так він повівся з простими людьми, бо у нього батько — один з керівників РДА. Сільрада теж завела нас в оману: нібито нічого не знала про терміни оренди. Цього разу укладена оренда наших земельних наділів до 2020 року. Нам знову кажуть чекати. Але чи можна вірити чиновникам, які нас вже раз кинули?

 

У відділі Держгеокадастру в Оратівському районі за підписом в.о. начальника Тетяни Грабовської повідомляється, що землі сільськогосподарського призначення державної власності Чагівської сільради орендує ПОП «Поліс», відповідно до додаткових угод, укладених у лютому 2015 року між головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області та підприємством.

 

В Оратівській РДА відповіли, мешканцям, що земельні ділянки, на які їм надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою, згідно з розпорядженнями голови, перебувають в користуванні ПОП «Поліс» відповідно до договорів оренди, укладених на 5 років між підприємством і головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області. При цьому в РДА порадили звернутись до керівництва ПОП, щоб зменшили площі орендованої землі...

 

Люди не ймуть віри, як землі, які їм офіційно оформляли у державній структурі й залишилося надати право приватної власності, опинилися в оренді з відома тієї ж структури?

 

Коментар першого заступника голови Оратівської РДА Василя Поліщука.

 

- Орендар — це мій син, і я не можу від нього відмовитися через те, що займаю високу посаду. Однак РДА не має ніякого відношення до розподілу землі — це в компетенції Держгеокадастру. Наскільки мені відомо, ці мешканці не отримали землю тільки через те, що вчасно не звернулися. Якби такі заяви були, то б орендар не переукладав договорів. Земля в оренді з 2004 року, і вона не могла простоювати. Тепер доведеться чекати до 2020 року — закінчення терміну оренди 126 га. Син як орендар сплачує у сільраду більше тисячі гривень за гектар, у рік це приблизно 200 тисяч гривень. Я як керівна особа на ситуацію не впливаю взагалі.

 

Під час звіту в обласній раді начальника обласного управління поліції Юрія Педоса до нього звернулись депутати з вимогою взяти ситуацію під особистий контроль та порушити кримінальне провадження проти осіб, причетних до рейдерства.

 

 

 

Ольга Вільчинська

Залишити коментар:
Нет комментариев