Українського Мойсея – митрополита Василя Липківського – вшанували у США. Він довгий час працював у Липовці
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Українського Мойсея – митрополита Василя Липківського – вшанували у США. Він довгий час працював у Липовці

2 жовтня пішов у вічність автор ідеї та активний учасник справи побудови пам'ятника митрополиту Василю Липківському Петро Матула. Прикро, що для багатьох українців ці імена нині не так добре відомі. Але їхня величезна роль у духовному розвитку нашої країни незаперечна.

 

Українців, котрим встановлені пам'ятники за кордоном, дуже легко порахувати: Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко... Василь Костянтинович Липківський — виняток.

 

Митрополит Василь Липківський — творець та перший митрополит Київський і всієї України відродженої у 1921 році Української Автокефальної Православної Церкви.

 

За дуже короткий проміжок часу — всього шість років — він зі своїми сподвижниками провів титанічну роботу з налагодження церковного життя і створення численних парафій УАПЦ. Він особисто відвідав більше 500 парафій, видавав просвітницькі книги, проповіді, підручники, серед яких «Історія Української Православної Церкви».

 

У 1919 — 1927 році — останній настоятель та доглядач Софії Київської. У віці 73 років розстріляний за вироком «трійки» НКВС. Тільки у 1989 році його реабілітували «за відсутністю складу злочину». Точне місце поховання невідоме, втім, на Лук'янівському цвинтарі у Києві встановлено символічний пам'ятний хрест. У 1997 році Собор УАПЦ канонізував Василя Липківського та інших церковних мучеників, а днем їхнього вшанування було визначене 27 листопада. Пам'ять про цю дивовижну людину зберегли у невеликому містечку Липовці на Вінниччині, де у 1892 році Василь Липківський був настоятелем собору, а згодом став головою Липовецького відділення єпархіальної училищної ради. Він був благочинним церков Липовця та навколишніх сіл і виконував також обов'язки повітового інспектора церковнопарафіяльних шкіл. За його сприяння в повіті було відкрито кілька нових шкіл. На його честь у Липовці названо гімназію №1 та центральну вулицю міста.

 

Зрештою, це сталося значно пізніше, тільки після того, як Петро Матула повернув Україні Липківського. І повернення це почалося з встановлення пам'ятника митрополитові. Але не в рідній Україні, а в США. 22-23 жовтня 1983 року в Українському пантеоні у Саут-Баунд-Бруці відбулося «всенаціональне свято відкриття й посвячення пам'ятника національному героєві Василеві (Липківському), митрополиту Київському і всієї України». Перед цим було десять років митарств, нерозуміння, бюрократії. Петро Матула себе відносить до так званої «Третьої хвилі української еміграції», яка типово пережила колективізацію, Голодомор, терор винищення Москвою української інтелігенції. До Америки потрапив у 1949 році, здобув диплом магістра структуральної інженерії і довгий час працював у дослідній лабораторії морського флоту Америки. Ідея вшанувати митрополита Липківського пам'ятником виникла у 1974 році. Зважаючи на численність і згуртованість української діаспори в Америці, до цієї шляхетної справи було залучено Об'єднання демократичної української молоді (ОДУМ). До його створення запрошувалося чимало видатних скульпторів. Зрештою, вибір зупинився на Петрові Капшученку з Філадельфії, котрий і створив «Українського Мойсея, котрий став впереді, щоб вивести український народ з московського дому неволі», — як зазначив у листі отець Петро Маєвський.

 

Дякуючи чотирьом тисячам жертводавців із США, Канади, Австралії та Німеччини, які зібрали загалом понад 170 000 дол., ОДУМ у співпраці з проводом УПЦ в США зміг поставити пам'ятник митрополитові Липківському. На задній стінці величного монументу викарбуваний напис: «Ні, не померли для нас ті наші попередники, що свої білі кості за краще життя України склали в високих могилах. Їх душі, їх вічно живі, рідні нам душі, єднаються з нами, підбадьорюють в нас силу, підтримують надію, накладають на нас певні завдання й обов'язки до нашої Матері».

 

23 жовтня 1983 року під святочні виголоси єпископів, священиків і хору, о 12.30 дня було виконано акт посвячення пам’ятника великому українському національному героєві бл.п. Василеві Липківському, митрополитові Київському і всієї України. Разом з небесними краплями спадала на пам’ятник свячена вода акту освячення. Не в одного з присутніх разом з краплинами небесної води скапували сльози радості, що нарешті після більше 50-ти років вся українська громада стала навколо могутнього пам’ятника і неначе прислухалася до українського Золотоустого.

 

У 1997 році український історик, також вінничанин і екс-нардеп Арсен Зінченко підготував монографію «Визволитися вірою: Життя і діяння митрополита Василя Липківського». Іще одним значним дослідженням життя митрополита УАПЦ стала випущена у 2003 році книга «Тіні незабутих предків», написана онуком митрополита — Костянтином Липківським.

 

Михайло КАПУЩАК

Залишити коментар:
Нет комментариев