Незабаром на сайті “Водоканалу” з’явилося ось таке пояснення:

“Протягом 2-3 червня у Вінниці відбувалися різки зміни в якості води джерела водопостачання. У Південному Бузі в районі водозабору 2 червня було зафіксоване різке зростання рівня амонію до 3,13 мг/дм3, почав погіршуватись запах, який сягнув 4/4 бали. 3 червня запах повернувся до звичного в 3/3 бали, амоній знизився до 1,92 мг/дм3. Проте, в обід, 3 червня, ситуація повторилась: вже на 14:00 рівень амонію сягнув 4,88 мг/дм3, а запах знову підвищився до 4/4. На 18:00 рівень амонію знизився до 1,77 мг/дм3, запах залишився.

Вінницький водоканал зв’язався з водоканалами Хмільника та Калинівки, які також беруть воду з Південного Бугу, щоб з’ясувати на якому відрізку йде забруднення річки. Виявилось, що в обох водозаборах вище по течії проблем немає. У водозаборі Калинівки рівень амонію 3 червня становив 0,33 мг/дм3 тобто в 15 разів менше ніж у Вінниці. Проходження вздовж водозабору забрудненої води в конкретний період, може свідчити про наявність джерела забруднення вище по течії, на відрізку між водозаборами Калинівки та Вінниці.

Враховуючи наведені факти, керівництво водоканалу надало інформацію щодо стану джерела водопостачання державній екологічній інспекції 3 червня в телефонному режимі, а в понеділок 4 червня у вигляді факсограми.

Погіршення запаху та підвищення азоту амонійного в джерелі водопостачання має серйозні наслідки для технологічного процесу. Зауважимо, що джерела водопостачання з рівнем амонію понад 1,29 мг/дм3 відносяться до 4 класу забруднення: посередня, обмежено придатна, небажана якість води. Сполуки амонію надають воді специфічного запаху та присмаку. Частина амонію з’єднується з хлором і утворює хлораміни (зв’язаний залишковий хлор). Для вирішення проблеми запаху водоканал одразу доповнив класичну технологічну схему очищення питної води двома реагентами (цеолітом та активованим вугіллям), які придбав протягом останнього року після катастрофічного впливу на Буг у червні минулого року. Саме завдяки цьому, вдалось уникнути повторення ситуації з запахом в масштабах червня 2017 року. Проте, запах піднявся до незвичного для вінничан рівня в 2/2 бали, 3 червня рівень амонію у питній воді сягнув 2,24-2,32 мг/дм3 (норма до 2,6 мг/дм3), звісно це відобразилось на органолептичних показниках води. Ситуація в Бугу поступово покращилась, запах питної води в РЧВ повернувся до звичного в 1/2 бали 7 червня 2017р.”

За словами директора “Водоканалу” Олександра Чернятинського так сталося тому, що береги ріки густо забудовані і більшість побутових відходів господарі будівель зливають просто у річку. Забруднюють відходами Південний Буг і фермери, котрі обробляють поля добривами. Тим часом екологічні служби ще один раз показали свою неспроможність боротися з порушниками.

Ілона ВАЛЬТЕР