Це 6 майстринь із Ямполя та Буші привезли в обласний центр перед Великоднем більше 300 своїх писанок… І вражаюча виставка «Сучасне буття подільської писанки» триватиме у виставковій залі обласного краєзнавчого музею рівно місяць до 4 травня!

В день відкриття експозиції майстрині з Буші та Ямполя особисто презентували своїх подільські писанки – від чорних до травлених, від бісерних до страусових… Із Буші привезли навіть крейдяні писанки пані Собко! Важко навіть назвати всі техніки, якими володіють Алла Болгарська, Марія Вінницька, Марина Гринчик, Алла Мруг, Інна Собко і Тетяна Поплінська.

– Моє захоплення писанками почалось із дитинства коли мама робили звичайні галунки – однокольорові фарбовані яйця до свята. І мама робила свічкою хрестики, сонечка і розводила їх чорнилами. Їх обов’язково святили і шкарлупку свячену викидати можна було тільки у Дністер – щоб Рахмани знали про наше свято! – розповіла Марина Гринчик. – Вже тепер я знаю, хто такі ті Рахмани і чому шкарлупки від писанок ми кидали в річку… Звісно, всі ці традиції та бабусині перекази хочеться передати дітям та молодим майстриням! Бо колись писанки мали малювати тільки на повних яйцях молоді дівчата і дарувати їх людям… Сюжетних писанок на Поділлі не було! Для хлопців малювали дубові листя та жолуді, щоб були міцні як дуб! Діткам дарували писанки зі ясним, брунатним тлом із квітами і полуницями… Але найпопулярнішою писанкою на Поділлі, мабуть, була – 40 клинців! Бо це 40 Апостолів, які здійснюють 40 ваших бажань протягом року після Великодня!

А старшим людям дарували писанки із драбинками, як символом переходу в інші, верхні світи… Та головне, що чарівність і неповторність традиційної подільської писанки можна одразу визначити за чорним тлом! Це своєрідний ментально-генетичний код Поділля та всього нашого роду!

Після відкриття виставки відбувся майстер-клас, де вінницьким дітям майстрині з Ямпільщини показали всі тонкощі написання великодніх писанок, пояснили їх символіку та призначення кольорів…