Ми продовжуємо відслідковувати ситуацію щодо затримання водіїв рейсового автобуса «Вінниця-Москва». Навесні 2018 року у Брянській області транспортний засіб зламався (коробка передач). Невідомо звідки на місці з’явились ФСБшники, які знайшли в автобусі посилку зі зброєю. А у затриманого неподалік російського громадянина – пакунок з вибухівкою. Водіїв арештували. Власника багажу, громадянина Росії, який визнав свою провину у вчиненні злочину, відпустили за підпискою про невиїзд. Олега досі утримують в СІЗО, неодноразово продовжуючи міру запобіжного заходу. Інкримінують контрабанду та незаконне зберігання та перевезення зброї. На сьогодні, громадянин Росії, який визнав свою провину, вже перебуває в статусі свідка, а справу передано до суду.

Рідні водія Олега Чабана впевнені: з нього під тиском неодноразово протягом слідства намагалися вибити зізнання, і разом з українським адвокатом Юрієм Білоусом збирають докази його невинуватості на території України. Велику надію покладають саме на власника маршруту «Вінниця-Москва», вінничанина Ігоря Черського. Але за сім місяців він жодного разу не надав інформацію та документи на адвокатські запити, спочатку навіть не отримуючи їх. У результаті Радою адвокатів Київської області було складено протокол про адмінправопорушення щодо перевізника та направлено до Вінницького міського суду.

Перше засідання відбулося 1 лютого. На нього з’явились адвокат Юрій Білоус, сестра затриманого водія Майя Чабан та дружина Олега — Наталія Чабан. Головуюча суддя Вікторія Дернова зачитала клопотання від захисника перевізника Ігоря Черського, де він зазначив, що перебуває у відпустці без збереження заробітної плати і просить розгляд справи відкласти на іншу дату. Адвокат Юрій Білоус виступив проти його задоволення, бо знайшов низку порушень. Та з метою непорушення права особи на захист суддя зазначила, що сьогодні справу завершити не зможе. Після того перейшли до розгляду документів, які попросив долучити до справи адвокат Юрій Білоус. Він вказав 24 докази, які підтверджують як наявність складу адміністративного правопорушення, так і прямий умисел при ненаданні відповіді на адвокатські запити з боку І. Черського. Також до матеріалів справи доєднали публікації газети «33-й канал», 2 листи адвоката Олега з Росії Олексія Шипілова, де він прямо заперечив як знайомство, так і співпрацю з Ігорем Черським.

Суддя Вікторія Дернова долучила до матеріалів справи документи та перейшла до допиту свідка Наталії Чабан – дружини затриманого водія. Остання повідомила, що через брак коштів та моральний тиск була вимушена переїхати до столиці і влаштувалась на нову роботу для того, щоб мати можливість утримувати сім’ю. Мала побачення зі своїм чоловіком у листопаді. Стурбована його як моральним, так і фізичним станом. Жінка підозрює, що через стрес та допити у її коханого почались проблеми із підшлунковою.

– Більше того, саме у свій останній рейс у травні 2018 року до Росії Олег поїхав на прохання шефа, який терміново викликав його на заміну. Як я не просила Ігоря Черського допомогти мені, він повів себе, я вважаю, м’яко кажучи, негарно. Казав, що мій чоловік винен і хай відповідає і що нібито, оскільки його затримало ФСБ Росії, то зроблено це не просто так. Коли я вже заручилась підтримкою українського захисника і ми стали організовувати масштабну прес-конференцію в Києві для журналістів, в останній момент я була вимушена її скасувати, а все тому, що напередодні до мого будинку під’їхав Ігор Черський, посадив у машину та заблокував двері. Забрав мобільний телефон і став погрожувати, щоб я зупинилась і задумалась над своєю долею, бо в нього є кілька варіантів закрити рот! Після того дістав пістолет і розмахував ним, сидячи в машині. Зрештою, ми попрощались. Для всіх дивно, чому, на перший погляд, абсолютно «нормальні» та рядові для кожного роботодавця та законослухняного перевізника-підприємця документи І. Черський нам не надає. Як тепер з’ясувалось, мій чоловік не був офіційно оформлений, що є грубим порушенням трудового законодавства України. Більше сказати поки що нічого не можу, це таємниця слідства.

Заслухавши потерпілого та свідка, суддя призначила чергове засідання на 8 лютого. Вже після завершення питаю, як інші члени родини Чабан переносять його довготривале перебування у Брянському СІЗО.

– Матір Олега стала ще більше хворіти. У неї відняло половину тіла через нерви, постійно скаржиться на високий тиск та підвищений рівень цукру. Батько тримає все в собі. Сестра Майя один раз їздила зі мною до Росії на побачення. Трирічна донечка постійно питає про тата. А ось у сина Володимира нині проблеми із серцем. Він три роки навчався у одному із військових вузів, який має безпосереднє відношення до органів спецслужби, – каже Наталія Чабан. — Зрозуміло, що коли історія із батьком стала відомою всьому загалу, керівництво вирішило якось позбутись студента, поза очі якого називали «сином зека». Хоча ж ніяких доказів і вироку для Олега не було, аби вішати такі ярлики! Звинуватили його в неуспішності та за 15 хвилин відрахували. Більш того, перед тим була історія, коли на моїх очах студенти побили Вову і навіть підняли руку на мене. Після того просили вибачення і отримали догану від керівництва. Але долі наші все одно вже зламані. Саме тому я постійно поряд із ним, і сина ми перевели до іншого навчального закладу.

Готові вислухати інші точки зору.

Вікторія Снігур
Фото Сергія Хіміча