101-річна Валентина Каракай за все життя не пропустила жодних виборів. Разом із 18-річною правнучкою та доньками прийшла на одну з вінницьких виборчих дільниць. Вони допомогли отримати бюлетень, а вже у кабінку для голосування бабуся вирушила сама.

– До мене хотіли прийти додому, аби я проголосувала, але попросила дітей відвезти до людей. Мій голос – за Україну та її світле майбутнє. Переймаюсь її долею і переживаю, щоб краще жилось і молодь не тікала за кордон. Буде важко, але будемо надіятись на добре. Свою родину завжди вчила, аби не крали та не брехали, — сказала Валентина Каракай. — Бажаю вам всім прожити так, як я, і щоб ви жодного дня не хворіли та в лікарні не лежали. І щоб були мир та любов, бо я зі своїм чоловіком прожила і він мене лиш раз вдарив по плечах. Сьогодні мене запросили прийти ще й на парламентські вибори, тож мушу дотримати слова і не підвести.

Бабуся родом із Скрицького Немирівського району, яке, до речі, називають селом довгожителів. Пережила голодомор та війну. Першу дитину поховала. Після того народила ще трьох доньок та сина. Має 15 правнуків та 9 внуків. Отримує 1600 гривень пенсії з надбавками.

– Уявіть собі, Катерина Степанівна жодного дня не була в декреті. Відразу після пологів – у поле сапати та рвати буряки. Чоловіка поховала у 1973 році. Інфаркт. Коли я втратила свою половинку, забрала матір до Вінниці. Катерина Степанівна дуже за все переживає, і я завжди жартую, що зазвичай такі люди довго не живуть. А ще мама ніколи нікому не заздрила, постійно у роботі. Замітає у дворі, всю зиму рубає гілля, розігріває їжу у мікрохвильовій печі, пере та доглядає за собою. Вдень та вночі дивиться телевізор, бо любить політику. Колись читала, але вже зір поганий. Одного разу назвала її рабинею, то вона так образилась. Мовляв, не смій так, бо за каторжну працю давали 140 грамів хліба на трудодні і всі були такі раді, — розповідає донька пенсіонерки Галина Примха. — Знаєте, держава маму сильно образила, бо тепер нема ні доказів, ні документів, що вона учасниця бойових дій і виносила поранених з поля бою в Одесі. Надавала їм першу медичну допомогу. А коли звідти виїжджала, її документи залишились в архіві. Не раз зверталась, аби віднайшли та передали, проте відповіли, що нічого не збереглось. А потім чергове випробування. Матері видали новий паспорт і допустились помилки. Мовляв, 100 років Катерині Степанівні виповниться аж у 2020 році. Виходить, що чиновники вкрали два роки…

Вікторія Снігур