Нині за фактом зловживань у газовій сфері прокуратурою області вже відкрите кримінальне провадження.

Досудове розслідування доручено слідчому управлінню Головного управління Національної поліції України. Оперативний супровід здійснює управління захисту економіки у Вінницькій області департаменту  захисту економіки Національної поліції України. І цей процес може стати одним з найрезонансніших.

Та перед цим мешканці Вінниччини отримали рахунки з космічними цінами. Це стало приводом для перевірки діяльності газовиків відповідними службами та правоохоронцями. Невдовзі з’ясувалося, що ще з жовтня минулого року газопостачальним підприємством області обсяги спожитого побутовими споживачами газу приведені до стандартних умов (побутові споживачі – фізичні особи, які купують природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень). Унаслідок цього, виміряний лічильниками громадян об’єм газу збільшено на коефіцієнти приведення (до 1,08). У прес-службі прокуратури області розповіли, що приведення до стандартних умов передбачає коригування обсягу виміряного побутовими лічильниками газу в холодні місяці в бік збільшення, оскільки за низьких температур газ стискається та звичайні лічильники рахують його об’єм в стисненому стані. Коефіцієнт приведення від 0,97 до 1,08 залежить від відстані, яку проходить газ до лічильника по газопроводу над землею зовні опалювальних приміщень, та місяця, за який здійснюється нарахування. Однак такі дії щодо побутових споживачів суперечать законодавству. Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕ КП від 30.09.2015 № 2496, передбачають, що приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов проводиться лише для споживачів, які не є побутовими (пункт 9 розділу ІІ). Дія цієї методики поширюється на суб’єктів господарювання. Якщо коротко, то для розрахунків використаного побутовими споживачами газу застосовувалася методика, дія якої поширюється на суб’єктів господарювання.

Через таку діяльність газопостачальна компанія безпідставно донарахувала побутовим споживачам об’єми природного газу на загальну суму понад 98 млн грн., хоча постановою НКРЕ КП № 14787 від 23.11.2018 газорозподільній компанії області заборонено приводити об’єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами. Та вийшла вона вже після того, як гроші за коефіцієнтом вже нарахували… Між іншим, на незаконності застосування коєфіцієнтів для побутових споживачів газу неодноразово наголошував прем’єр Володимир Гройсман. Він же радив українцям розраховуватись тільки за показниками лічильника. Тепер усіх побутових споживачів дуже цікавить питання, як буде проводитися перерахунок тих шалених переплат.

Та газовики переконані, що діяли правильно і жодних незаконних донарахувань не запроваджували. Вчора на прес-конференції у Києві технічний директор ПАТ «Вінницягаз» Володимир Білаш пояснював: «Приведення до стандартних умов об’єму використаного газу — це абсолютно законна норма, необхідна через те, що температура навколишнього середовища безпосередньо впливає на об’єм газу, котрий проходить через звичайний побутовий лічильник, встановлений надворі. Все це пов’язане з фізичними властивостями газу: при низьких температурах — стискуватися, при високих – розширюватися. Для цього і застосовують помісячні коефіцієнти, затверджені Міністерством палива та енергетики, передбачені цілою низкою законів та положень. Технологічно ми маємо використовувати 54 мільйони метрів кубічних газу. Нам доведена цифра 47 мільйонів кубометрів. Отримувати збитки від штучно зменшених обсягів неприпустимо. Ми не боїмося перевірок. Але це все нагадує незрозумілу гру. Та ще й тарифи не змінюються, незважаючи на те, що ціна газу постійно зростає. Якщо тарифи не будуть переглядатися, збитки будуть зростати».

Що це – знову велика афера «свинарчуків», але вже в газовій сфері? Чи доведуть правоохоронці справу до суду? Чи знову – кінці у воду? Як би там не було, але вже у п’ятницю газовикам призначать штрафи і зобов’яжуть провести перерахунок.