Як тільки починається осінь, підприємство сушить кукурудзяне лушпиння, яке особливо дошкуляє жителям прилеглих вулиць. Селяни скаржаться, що не можуть відкрити вікна у своїх домівках через зерновий пил, що кружляє у повітрі. Хвилюються, що лушпиння може містити забруднюючі речовини, негативно впливати на здоров’я і викликати небезпечні хвороби. Саме тому минулого тижня на кілька годин перекривали трасу. Нарікають, що немає належного контролю відповідних органів за роботою поді­бних підприємств.

– Товариство ро­з­містило на території нашого населеного пункту промислове виробництво, яке завдає шкоди як навколишньому середовищу, так і порушує права громадян на безпечне довкілля, забруднює повітря шкідливими викидами. Обладнання, яке встановлене в зерновому елеваторі товариства, спричиняє значний шум, що перешкоджає мешканцям в користуванні власним житлом, завдає незручностей, порушує нормальний уклад життя, права на відпочинок, безпечні умови життя, чисте довкілля та спричиняє моральні страждання, — скаржаться жителі села. — Шум від роботи зернового елеватора не припиняється навіть у нічний час. Лушпиння від насіння сипеться кожного дня на вулиці і будинки. Ми і наші діти дихаємо шкідливими викидами в атмосферу. Масово проявляються алергічні реакції, учні через це постійно на лікарняному та пропускають школу. Ми навіть не можемо повішати випрану білизну посушити, вона в нас відразу стає кольоровою від відходів. Якби керівництво жило в таких умовах і їхні діти, тоді б все зрозуміли. У відчаї ми перекривали дорогу і викликали на місце голову Войнашівської сільської ради. Крім того, написали колективне звернення на повторне лабораторне дослідження про викиди в повітря шкідливих речовин. Бо ті, що були раніше, давали висновок, що все під контролем.

Повстала громада через роботу елеватора

Лушпайки від насіння знищили урожай капусти в Галини Ковальчук. Тепер вона – наче у рожевому снігу…

– Ми за нею з весни до цього часу доглядали, оприскували не отрутохімікатами, а все по-народному. А тепер вона вся зіпсована, бо через дорогу працює елеватор. Ця кукурузяне лушпиння навіть у хаті. Всі щілини неможливо закрити. Навіть у борщ потрапляє, бо коли варимо їсти, доводиться відкрити вікно. «Агродар» заробляє гроші, а нам залишається дихати його відходами і їсти лушпиння.

Керівник ТОВ «Агродар-Бар» Роман Андрейків з журналістами небагатослівний.

– Ми домовились з громадою та знайшли компроміс, поки призупинили роботу. До наступного сезону маємо вирішити проблему. В нас все під контролем.

На ситуацію в Міжліссі вже від­реагували у правоохоронних органах.

– Жмеринська місцева прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру судових розслідувань за наслідком розгляду колективного звернення жителів Барського району. Мова йде про забруднення атмосферного повітря шкідливими для здоров’я людей та довкілля відходами промислового виробництва. Проведення досудового розслідування доручено слідчому відділу поліції у Бару. Винуватцю загрожує штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого.

А поки посадовці обіцяють, що ситуація під контролем, селяни ось що нам повідомили:

– Певні домовленості керівництво елеватора з людьми затвердило, але перша сторона їх не виконує. Нас запевняли на зборах громади, що сушки перестануть працювати з першого листопада, але вони й надалі працюють, — додають жителі.

Вікторія Снігур