Це унікальний випадок у Вінницькій області, коли об’єднанням територіальних громад вирішили займатися не сільські голови чи група депутатів, а небайдужі мешканці – відзначив заступник голови Вінницької облради Михайло Кременюк.

Не чекати на об’єднання зверху, а самому впливати на цей процес небайдужих жителів Тиврова — серед яких і медики, і освітяни, і культурні діячі, і підприємці, — спонукав опублікований у районній газеті перспективний план формування ОТГ, за яким чимало сіл Тиврівщини мають приєднатися до інших районів. Тому 14 квітня була створена ініціативна група, мета якої не лише йти до голів сільських рад, але й вести роз’яснювальну роботу серед жителів сільських громад і пояснювати переваги об’єднання саме з Тивровом.

– Вже майже 5 років я неодноразово публічно закликаю місцеву владу втілювати у життя Закон України «Про добровільне об’єднання громад», вести діалог з головами сільських, міських та селищних рад, щоб зберегти Тиврівщину. Але по факту відбувається зовсім інше. Згідно з картою перспективного плану ОТГ деякі села відходять до інших районів – Вінницького, Тульчинського…Тиврівщина втрачає не лише території, але й своїх людей, — констатує голова ради громадських організацій Тиврівського району Костянтин Гавриш, якого також обрали головою ініціативної групи.

– Рідне село голови райради Пилява перше відходить з Тиврівської громади, але чиновник чомусь мовчить, — обурюється депутат селищної ради Інна Суверток.

Але чимало сільських громад не проти об’єднання з Тивровом і лише чекають ініціативи.

– Василівський сільський голова вже давно оцінив переваги об’єднання, зокрема економічні. Він підрахував, що за минулий рік його громада могла б отримати додаткових 5 мільйонів у свій бюджет, якби була у складі ОТГ, але немає ініціативи. Тому ми й хочемо ініціювати та пришвидшити цей процес, не відбирати повноваження влади, а лише допомагати, сприяти, разом робити добру справу заради добробуту наших людей, — йшлося на зборах ініціативної групи.

Присутні підтвердили, що в окремих селах існує чимало проблем, які можна вирішити лише об’єднавшись.

– Ми живемо у Тиврові, де є газо – та водопровід, інші блага цивілізації, а от в інших населених пунктах немає навіть транспортного сполучення. До мене звернулися мешканці Дзвенихи, Рахнів-Польових, Бушинки просили «вибити» у ці села маршрутки. Я два роки добивався, щоб туди пустили перевізника, але від обласних чиновників отримував лише відписки, що це не їхня компетенція… А от коли нещодавно знову зустрічався з жителями Рахнів, то вони відповіли, що їм не треба уже маршруту, бо немає кого возити, оскільки багато виїжджає з села, — доповнив голова ініціативної групи.

На зборах також були присутні депутати обласної ради. Заступник голови Вінницької облради Михайло Кременюк зауважив, що Тиврів втратив уже дуже багато часу та можливостей через саботаж з об’єднанням, зокрема економічних, для покращення власної інфраструктури. І хоча Тиврівська селищна рада ще рік тому провела громадські слухання і підтримали об’єднання, але віз й по нині там…

– Об’єднання неминуче, але яким чином воно відбудеться, чи будуть враховані думки людей? Чому сільські голови цього не розуміють і чекають 2020 року, коли ОТГ будуть створюватися відповідно до перспективного плану із «порізаними шматками»? Зараз головне – знайти прогресивного та розуміючого сільського голову, який не побоїться першим піти на об’єднання, а далі всі інші підтягнуться, — зауважив Михайло Кременюк.

А Жанна Дмитренко додала, що як депутат обласної ради відстоювала інтереси Бушинської, Великовулизької та Маловулизької сільських громад, які не хотіли приєднуватися до інших районів.

– Ще на початку була проти децентралізації, бо не хотіла, щоб пошматували мій Тиврівський район, адже ми маємо свої традиції, історію, культуру. А зараз саме так і відбувається. До мене звернувся голова Рахнянської сільради, яких хотіли приєднати до Мурафської ОТГ Шаргородського району. Також голови Бушинської, Великовулизької та Маловулизької сільських рад були проти об’єднання з Шпиківською ОТГ. Три постійних депутатських комісії підтримали звернення цих голів і вже на сесії внесли зміни, щоб вищезгадані села увійшли до складу Тиврівської ОТГ.

Усі члени ініціативної групи підтримали створення Тиврівської об’єднаної територіальної громади із центром у смт Тиврів у складі таких сільських рад: Тиврівська, Сутисківська селищні ради, Бушинська, Великовулизька, Гришовецька, Колюхівська, Краснянська, Марківська, Пилявська, Строїнецька, Уяринецька, Шендерівська, Василівська, Дзвониська, Жахнівська, Іванковецька, Маловулизька, Новоміська, Рахно-Полівська, Слідянська, Тростянецька, Черемошненська, Шершнівська та Ворошилівська сільські ради.

– Ніхто не буде примушувати ці громади до об’єднання, нав’язувати свою думку, ми лише пропонуємо, а за ними рішення, — підсумували учасники ініціативної групи.

Каріна МАЄВСЬКА

Щоб не шматували Тиврівщину між іншими районами, ініціативна група селища закликає створити власну ОТГ
Присутні одноголосно підтримали створення Тиврівської ОТГ
Щоб не шматували Тиврівщину між іншими районами, ініціативна група селища закликає створити власну ОТГ
Костянтин Гавриш