У понеділок у селі Качківці сотні людей проводжали в останню путь місцеву жительку Валентину Віт. Під час грози потік води звалив 38-річну жінку з ніг й кинув до яру. Як наслідок — вона захлинулася. Такої біди не пригадують навіть старожили.

— У суботу під вечір у селі почалась сильна злива. Мабуть, опадів за півгодини випало в рази більше, ніж за весь місяць. Затоплювало хати, городи, обійстя… Зникли мобільний зв’язок та світло. Було десь до метра води! За секунди стихія виривала яри, скільки на дороги натаскало мулу та каміння! Валентину та її чоловіка негода застала в полі, коли вони гнали череду додому. Щоправда, знаходились в різних боках. Злива буквально зіштовхнула її у рівчак, й вона захлинулась дощовою водою. Поки рідні кинулись на місце, Валентина вже була мертвою. У жінки залишилось четверо малолітніх дітей. Нещодавно вона втратила п’яте маля, яке не змогли врятувати медики. Роботящою була та порядною. Поки доглядала за дітками, її чоловік трудився у Ямполі на «Водоканалі». Він та бабуся тепер взяли на себе всі турботи за меншими, — розповіли нам мешканці Качківки. — А ось іншій місцевій жительці Аллі, яка того вечора теж поверталась від худоби, пощастило. Жінку так само змила велика вода і її несло метрів зо сто. На щастя, її помітив сусід Дмитро Сандульський, який одним із перших пішов захищати наш мир та спокій на передову. Він кинувся до бідолашної, але відразу не зміг її витягнути, тож заручився підтримкою іншого жителя Віктора. Знаєте, цієї біди могло б не бути, якби не байдужість чиновників. Адже скільки просимо їх прокопати екскаватором канаву, куди могла б стікати вода, не слухають. Мовляв, нема техніки. А що робити нам, простим людям?

Натомість у Ямпільській РДА констатують: від надмірних опадів постраждало понад 12 населених пунктів. Було підтоплено житлові  будинки, погреби та території приватних домогосподарств у Клембівці. За останній місяць випало 136 мм опадів, що вдвічі більше від норми. Збитки ще рахують, на місцях працюють рятувальники.

Не пощастило і жителям села Самчинці Немирівського району. Туди до цих пір важко доїхати транспорту, й люди бідкаються, що втратили частину урожаю.

– У нас справжній «армагеддон» розпочався ще 17-18 травня, дощі ні на мить не припинялись. Вулиця Космонавтів, де проживаємо, знаходиться на початку села. То потік води з поля накрив городи та розмив ґрунтову дорогу зі щебенем. Змило плодоносний ґрунт і всі насадження. Найбільше постраждали мешканці глиняних хат, — каже жителька села Ольга. — Про ситуацію ми доповіли керівництву Райгородської ОТГ, але допомагати нам не стали. Наприкінці травня знову про себе нагадали, і нам відповіли, що почули та врахували. А вже 1 червня знову негода накоїла лиха. Поле з кукурудзою лиш покропили гербіцидами, й все це потрапило у наші двори. У селян алергічні висипання та чхання. Не могли викликати «швидку допомогу», бо якраз місцева жінка руку зламала, тому довелось самостійно добиратись. Місцева влада заявила, що треба звертатись за технікою до підприємців.

Дерева та уламки гілляк під поривами вітру падали на дороги. Особливо багато в районі Стрижавки та «Дубового гаю». Внаслідок — пориви електродротів та навіть падіння електроопор, пошкодження трансформаторних підстанцій, як, наприклад, у селі Сосонці.

А синоптики вже підбили підсумки стихії перших діб червня.

— Територією Вінницькою області пройшли активні атмосферні фронти із короткочасними, але сильними дощами, місцями грозами, градом та шквалистим посиленням вітру 15-20 метрів на секунду, — повідомила начальник відділу обласного гідрометцентру Марія Кощавка. — Найбільше опадів випало у Жмеринці — 44 міліметри, Липовці — 36 міліметрів, Могилеві-Подільському — 30 міліметрів. У Вінниці випало 16 міліметрів опадів. На решті території – від 5 до 18 міліметрів опадів.

Вікторія Снігур