«Допоможіть, наш батько втопився й тіло вже три години на сонці лежить, поліції нема, в морг ніхто не хоче забирати».

Саме ось таке повідомлення у відчаї розмістили у соцмережах діти Миколи Приймачука з Вінниці. Як з’ясувалось, у суботу 58-річний чоловік втопився у ставку, а медики, які прибули на виклик, лише констатували смерть. Та подальший перебіг подій просто шокував всіх…

– Свого часу батько працював на агрегатному заводі, а коли його закрили – подався в муляри. Чимало своїми золотими руками звів будинків, мав авторитет й скільки пам’ятаю, жодного кривого слова нікому не сказав. Мешкав з дружиною у Вінниці. Доньки та троє онуків – окремо, — із сумом каже зять загиблого Сергій Романенко. – Того літнього ранку батько з колегами вирішили трохи відпочити біля ставка у Луці-Мелешківській, адже здали черговий об’єкт та отримали заробітну плату.

Товариші придбали білети й рибалили. Тато з собою взяв пиріжків та пляшку горілки, бо куди ж із пустими руками.

За словами друзів, випили зовсім небагато. Тоді батько захотів покупатись, плесо водойми десь 150 на 400 метрів. Добре вмів плавати, вирішив дістатись іншого берега. Але не вистачило 30 метрів. Як він потонув, й ми досі не можемо зрозуміти. Люди підняли крик, колега тата кинувся рятувати. Викликали «швидку допомогу», яка була на місці о 14.45. Але жодні реанімаційні заходи не повернули нашого родича до життя. Вже потім з’ясувалось, що у його легенях судмедексперт знайшов воду з намулом.

Після того як констатували смерть, лікарі повідомили поліцію. Втім, ні за годину, ні за дві-три ніхто не приїхав. А черговий у трубку казав одне – чекайте, мовляв, один експерт на весь район, не встигають. І тим часом тіло батька лежало біля ставка на сонці. Зрештою, правоохоронці прибули в Луку-Мелешківську після 19.00, тобто ми чекали чотири години й весь цей час поряд були медики, які за стільки часу могли б врятувати кілька життів. Через півгодини слідчих дій поліцейський сказав, що можна забирати тіло в морг. Зрозуміло, що це не їхні повноваження. Мені пояснили, що зараз такі нововведення, що у місті завезти покійника на розтин не проблема, є відповідна машина, а ось у районі – це так і не вирішено.

У відчаї наш співрозмовник став телефонувати всім знайомим, але ті лиш могли поспівчувати. Зрештою, набрав одну з ритуальних служб і попросив виїхати за тілом. Ті заявили, що допоможуть лише в тому випадку, коли їм доручать повністю організовувати похорон. Ось така монополія!

– Зрозумівши, що нема чого чекати, я розклав крісла у машині нашого дядька й поклали туди тіло. Так і повіз його, ковтаючи сльози, до обласного Бюро судово-медичної експертизи. Там навіть не здивувались, мабуть, це для них вже норма. Наступного дня ми забрали тата й 29 липня похоронили у Писарівці, де проживає його старша донька. А якщо незнайому людину у районі зіб’є машина, то вона теж лежатиме на трасі кілька днів, бо не буде кому відвезти в морг?

Як повідомили у прес-службі поліції, за фактом смерті чоловіка правоохоронці відкрили кримінальне провадження із поміткою «нещасний випадок». Триває слідство.

– Того дня правоохоронці були відразу на кількох виїздах, тому їх довелось так довго чекати. Всі обставини має з’ясувати службове розслідування, — повідомили там.

Як з’ясував наш кореспондент, доставку тіл у місті Вінниці забезпечують органи влади. В області ця функція покладена на органи місцевого самоврядування — на голів селищ чи сіл разом із дільничним поліцейським. Везти у морг покійника вони повинні за кошти бюджету. А ось забирати за свій рахунок мають вже родичі.

Цілком можливо, що родина Миколи Приймачука буде подавати в суд на бездіяльність чиновників.

Вікторія Снігур

Забирати в морг не хотіли, й ми померлого батька повезли своєю машиною
Микола Приймачук