Традиція вшановувати вінницьких святих була установлена у  2015 році Священним Синодом УПЦ за ініціативи митрополита Вінницького і Барського Симеона, який на той час був членом Священного Синоду. У 2019 році Собор Вінницьких святих увійшов до календаря єдиної канонічної Православної Церкви України.

До Собору Вінницьких святих входять 15 святих угодників Божих. Серед них отець слов’янського чернецтва преподобний Антоній Печерський, який, повертаючись зі Святої гори Афон, зупинився на березі річки Дністер. На крутих схилах поблизу сучасного села Лядова він облаштував келію та заснував монастир, постриг в ченці перших послушників Духовні подвиги преподобного Антонія Печерського стали характерною рисою чернецтва на Русі-Україні.

У 1432-1433 роках після кровопролитних боїв землі Поділля з багатьма його містами перейшли під владу князя Федора Острозького Він отримав титул старости крем’янецького, кам’янецького та брацлавського. Наприкінці свого життя відомий князь прийняв чернецтво у Києво-Печерській лаврі, де й був похований. Наприкінці XVI – початку XVII століття його було канонізовано.

Ще однією визначною постаттю українського православ’я, яка мала безпосереднє відношення до Вінниці, був святитель Петро (Могила). Саме він в 1632 році заснував братський колегіум при вінницькому Вознесенському чоловічому монастирі – перший навчальний заклад у місті університетського типу

Також слід згадати вихідців з вінницьких сіл, найвідомішим з яких був святитель Феодосій Чернігівський, що народився в 30-х роках XVII століття в селі Уланові Хмільницького району в родині священника. В Козятинському районі, в селі Махнівка, народився преподобний Феофіл Київський, Христа ради юродивий. Рідна мати, помітивши що син не вживає материнського молока, прийшла до висновку що в дитині сидить демон. Тричі вона намагалась його вбити, але завдяки Промислу Божому немовля залишилось живим.На основі фактів з його життєпису було створено художній фільм “Остров”

У ХХ-х роках Вінниччину прославив сонм мучеників і сповідників віри Христової. Такими були священномученники Порфирій (Гулєвіч), Олександр (Петровський), Інокентій (Тихонов).

Соломія КАЛЮЖКО