Вас називають одним з найуспішніших Прем’єрів, «локомотивом» децентралізації̈, і тепер для збереження цієї реформи «Українська стратегія Гройсмана» має показати приклад її успішної реалізації?

– Для мене було принципово запустити і реалізувати цю реформу, яка б дала можливість кожній українській громаді втілити мрії та плани розвитку місцевого самоврядування як основи сильної країни. Тоді, у 2015-му, мої пропозиції сприймались по-різному – не всі вірили в її успіх, і це правда… Але треба бути чесними і визнати, що за ці роки багато громад стали фінансово самодостатніми. Ми починали їх підтримувати через програми державної підтримки, коли я був Прем’єр-міністром. І ця реформа досить динамічно рухалась…

На жаль, за останній рік я не бачу бажання центральної влади завершити цю успішну реформу в Україні. Моя логіка була проста – ми змінюємо закони, передаємо кошти і повноваження на місця, і бюджети громад зросли практично в 4 рази! Проте, на жаль, нам не вдалося закріпити ці зміни в Конституції. Тому команда «Української Стратегії Гройсмана» йде на вибори 25 жовтня у Вінниці та Вінницькій області, а я на центральному рівні буду робити все, щоб реформу децентралізації довести до логічного завершення. Бо всі ми працюємо над спільною метою, щоб кожна громада на Вінниччині та по всій Україні була заможна, успішна, із якісними умовами життя людей!

І там, де ми отримаємо більшість, де наші кандидати стануть головами ОТГ – ми зробимо свою роботу на відмінно! Бо успішний досвід Вінниці хочемо розповсюдити по всій області. А Вінниччина має бути лідером і прикладом для всієї України.

– Сергію Анатолійовичу, сьогодні 2 надважливих інфраструктурних об’єкти для Вінниці – «на паузі». Це реконструкція аеропорту та будівництво шляхопроводу з Батозької до Шимка. Чи є у міста в найближчі 5 років шанси отримати державну підтримку по цих проектах?

– У нас є достатньо великий сумнів, що Фонд державного регіонального розвитку буде працювати так, як працював при Уряді Гройсмана. Вже спостерігаємо перші «дзвіночки» – у держбюджеті-2021 його планують суттєво скоротити. Тому я не можу сказати про обсяги, які передбачать на Вінницьку область й Вінницю зокрема.

Ми будемо домагатись від Уряду справедливої фінансової підтримки Вінниці і області, зокрема й відновлення аеропорту. Усе готово, щоб приступати до реконструкції злітно-посадкової смуги, підписано відповідний контракт з компанією-переможцем тендеру у Prozzoro. Не вистачає лише державних коштів, які у нас забрав Уряд Гончарука. Сама смуга у власності територіальної громади міста Вінниці, земельна ділянка під цією смугою – Міністерства оборони, з яким в нас підписаний договір суперфіції.

За часи прем’єрства Володимира Гройсмана домовленість з Урядом була у тому, що держава вкладає кошти в реконструкцію цієї смуги, а ми передаємо її у власність держави. Тому моя принципова позиція в тому, що враховуючи розташування у місті штабу ПС ЗСУ, злітно-посадкову смугу слід негайно робити. І, звичайно, використовувати летовище як один з аеропортів центральної України. Це сприятиме покращенню туристичної й економічної привабливості регіону.

Чому Зеленський виправдовувався у Вінниці за забрані його Урядами гроші на ремонт нашого летовища?

В. Г.:

Кабмін під моїм керівництвом свого часу взяв у роботу два аеропорти: Одеси та Вінниці. В Одесі роботи виконані на 90%, а наша вінницька злітно-посадкова смуга є стратегічним об’єктом через своє подвійне призначення – цивільне і військове. 1,5 роки готувалась вся проектна документація для будівництва нової смуги аеродрому «Вінниця», що і було зроблено містом та військовими. І мій Уряд виділив перші 300 мільйонів на початок робіт, все йшло за планом. Але прийшов новий Президент, новий Уряд, і це фінансування скасували без будь-яких пояснень. Чи Вінниця їм не до вподоби, чи Повітряні Сили? Тому нині приємно хоч одне: Президент під час візиту пообіцяв виправити помилку Урядів Гончарука і Шмигаля і за своєї каденції здійснити реконструкцію аеропорту «Вінниця».

– Вінницька команда протягом останнього 10-річчя довела свою ефективність містянам. Сьогодні вона обирається до місцевих рад від «УСГ». Процес часткового оновлення мотивується необхідністю залучення людей з новими ідеями та баченням. Що, на Вашу думку, було недоліком міськради 7-го скликання?

С. М.:

– Після виборів 2015 року за минулою системою обрання 12 округів не були представлені депутатами. Це недолік. Також маємо констатувати, що в окремих мікрорайонах активність депутатів щодо проведення робіт по розвитку інфраструктури поступається тій, яку бачимо в інших. Призначати туди депутата як за радянських часів «по рознарядці» неприпустимо.

За кожною територією повинен бути «закріплений» конкретний депутат, як зв’язуюча ланка між міськрадою, виконкомом і громадою мікрорайону. Ми глибоко переконані в тому, що міська рада – це не політичний майданчик.

Підкреслю, що алгоритм роботи ради, запроваджений ще за часів, коли Володимир Борисович був мером, а я секретарем міськради – довів свої конструктивність та ефективність. Дискусії й обговорення актуальні при роботі в комісіях. А пленарне засідання – це завершальний етап цієї сесійної роботи.

Щодо оновлення команди – це нормальний процес, і це відбувається на кожних виборах. Бо ми маємо готувати нове покоління управлінців – з новими ідеями і енергією, але фахових і відповідальних.

Часто запитують «куди зник Гройсман?» І чи представлена «Українська Стратегія Гройсмана» на місцевих виборах в інших регіонах?

В. Г.:

– По-перше, я нікуди не зник і не збираюсь нікуди зникати! Бо я відчуваю цю величезну купу викликів, якими треба фахово займатись. Це і відсутність економічної політики взагалі, зростання безробіття, бездіяльність під час коронавірусу та абсолютно бездарний закон про ринок землі… Через них українці залишаться і без землі, і без грошей! Я завжди наголошував, що головний принцип – власниками землі в Україні мають бути українці! Крапка. До 2024-го року у нас по землі відкрито ящик Пандори, який треба закрити на рівні законодавця чи змінити на користь українців. Це моє завдання від людей як політика. Я і наша команда «Стратегії» на Вінниччині будемо за це боротись. І таких завдань у нас – десятки!

Мене називали «соціальним Прем’єром», бо я вважав і вважаю, що все зароблене в економіці держави треба віддавати людям у вигляді зарплат, пенсій, стипендій, нових шкіл, лікарень, доріг та інфраструктурних об’єктів. Не забуваючи при цьому про армію, оборону, культуру та науку… Це була і є моя філософія!

Ми представлені в різних регіонах, але Вінниця і область – це ядро. Тут ми йдемо до всіх громад, райрад, рад обласного центру і облради. Пообіцяв – зробив. Це мій принцип і принцип нашої команди.

– Що буде із двома мостами у Вінниці – шляхопроводом через залізницю і мостом на острів Кемпу?

С.М.:

– Спорудження шляхопроводу через залізницю коштуватиме 800-900 млн грн. Наразі займаємося питаннями, що пов’язані з землекористуванням і майном, яке потрапляє під «плями» забудови самого мосту. Ми повинні відпрацювати всі юридичні складові і після отримання права на землю зможемо приступити до виготовлення проєктно-кошторисної документації. Це процес не одного дня.

Щодо мосту на Кемпумаємо зрозуміти, які рекреаційні та спортивні об’єкти там хочуть бачити городяни. До питання мосту та облаштування острову підійдемо комплексно в рамках очищення русла річки Південний Буг та облаштування берегів у центральній частині міста.

– Високий рейтинг «УСГ» в регіоні – це показник довіри до Вас особисто та команди, дії якої при владі позитивно оцінюють вінничани, чи скоріше зневіра до обраних у 2019-му партій?

В.Г.:

– По-перше, я дуже дякую вінничанам за високу довіру і підтримку. Вона завжди у моєму серці. І ця довіра надихає всю нашу команду. Ми будемо ініціювати і запроваджувати такі зміни, які людям по душі, роблять їх більш заможними, а громади – успішними. Так було в 2006-му, 2010-му та 2015-му роках. Але завдань перед нами дуже багато, і попереду справді важкі часи та складні виклики…

Нікого не хочу лякати, але у владі мають бути люди адекватні та професійні. На жаль, сьогодні тотальна некомпетентність, непрофесійність призвели до багатьох проблем, і це породжує кризи наступних років. Це кризи економічна, фінансова, з подолання епідемії коронавірусу.

Якщо порівняти дії Уряду та нашої команди у Вінниці та області, то це дві великі різниці… Вінничани для нас важливі, тому за ініціативи Сергія Моргунова міська рада зібралась на позачергову сесію і знайшла резерви для розгортання додаткових «ковідних» ліжок, щомісячних надбавок у 8-15 тисяч медикам, та створила стратегічний 3-місячний запас ліків і засобів захисту перед новою хвилею COVID-19…

А що ми бачимо в центрі? Уряд недолуго, із запізненням на півроку нарешті вирішив залучити приватні лабораторії до ПЛР-тестування! Я це їм радив 6 місяців тому, а вони дочекались до 5-6 тисяч випадків захворювань на день і тепер до них нарешті дійшло?!

Складні часи ми вже проходили разом не раз. А наша команда готова до роботи під час нових випробувань вже зараз і після 25 жовтня завдяки довірі вінничан. І запит на компетентність та професійність нікуди не подівся. Навіть посилився. Впевнений: зараз люди обиратимуть не за красиві обіцянки, а за конкретні справи.

Команда «Української Стратегії», яка працює у Вінниці, зараз вперше йде до обласної ради та до понад 50 ОТГ області. Я розумію – жителі Вінницької області приїжджають до Вінниці, яка 6 років поспіль очолює всеукраїнські рейтинги якості життя по різних параметрах, і бачать, як тут все побудовано і працює, та хочуть жити в таких же умовах. Якщо наша команда змогла досягти цього у Вінниці, то значить і в області зможе покращити якість життя людей.

Вінничани нині вважають транспортну проблему однією з найбільш дискутабельних в обласному центрі. Якими можуть бути шляхи її розв’язання?

С. М.:

– Це питання є важливим і болючим не лише для Вінниці. Адже чим більше місто, тим гірша ситуація, а поглиблює проблему планування історичного центру. У кожному місті шукають власні рішення. Ми у Вінниці розуміємо цей виклик, і щоб його подолати, залучили кращих українських та міжнародних фахівців. Наша філософія полягає в тому, що всі учасники дорожнього руху повинні почувати себе комфортно на наших вулицях: громадський транспорт, пішоходи, велосипедисти та автовласники.

Транспортна політика не може бути короткостроковою. Це постійне стратегічне бачення, тому що необхідно не відставати від реалій. А реалії сьогодні такі, що в 2018 році в Вінниці було зареєстровано 82 000 автомобілів, а у 2020-му їх уже 113 тисяч! Крім того, через епідемію багато вінничан почали щоденно використовувати власні автівки, що додало навантаження на всю мережу.

– Як політик Ви маєте домовлятися. Як і представники партії у місцевих радах. Але є межа, через яку не дозволено переступати. Якою вона є?

В.Г.:

– Як показав досвід Вінниці, для максимально ефективної роботи важливо мати більшість. Нам точно не по дорозі з антиукраїнськими силами. Це однозначно, бо це два різних світи! Це перша позиція… Другу ми оголосимо одразу після 25 жовтня. Мова йде про базові принципи взаємодії із іншими демократичними і патріотичними політичними силами та партіями.

Хочу запевнити кожного виборця Вінниччини, що в обласній раді більше не буде жодних підкилимних «договорняків» та непрозорих рішень. Ми вперше йдемо до обласної ради і хочемо мати в ній активну та відповідальну більшість, щоб докорінно змінити роботу всієї ради, районних рад та змусити працювати обласну державну адміністрацію. Будемо працювати якісно, швидко, системно і на результат для мешканців Вінниччини, які для нас справді важливі.

– На який результат на рівні обласної, районних рад, ОТГ і в місті розраховує «Українська стратегія Гройсмана» 25 жовтня на цих виборах?

В.Г.:

– Наша команда дуже цінує підтримку вінничан, тому ми сподіваємось на більшість в місцевих радах Вінниччини, тоді зміни будуть швидкими і максимально якісними. Наше завтра, наше життя в найближчі 5 років, вирішуються вже 25 жовтня… Де б ви не жили – у Чечельнику, Піщанці, Козятині, Барі, Гайсині чи Липовці – обирайте, будь ласка, ви можете обрати голів та депутатів із професіоналів та відповідальних людей. Бо на нас чекають непрості часи, а Уряд в багатьох своїх рішеннях некомпетентний. Я з нашою командою гарантуємо, що виправдаємо вашу довіру, і це було і буде для нас важливо завжди!

– Як ставитеся до рейтингів та чорного піару?

С.М.:

– По чорному піару – я читав, що на «чорнуху» проти мене у Facebook заплатили 14 тис. доларів… Дарма витрачені кошти. Ми цим не займаємося. Я переконаний, що треба чесно йти до людей і казати, що це ми зробили, це можемо зробити, а це зробимо пізніше.

До речі, за незалежними експертними висновками ПРОМІС ми Стратегію «Вінниця-2020» виконали на 82%. Попри певні негативні процеси у державі Вінниця зберегла головне – стабільність.

І коли говорять, що 6-й рік поспіль Вінниця визнана найкомфортнішим містом для життя в Україні, то рейтинг складає незалежна міжнародна організація. Але головне – це опитування проводять серед самих містян. І результат – це оцінка змін у містах безпосередньо людьми.

– Як так вийшло, що 80% коштів на лікування вінничан від коронавірусу забезпечує бюджет Вінниці, і лише 20% – держава? Це страшний сон чи жахлива реальність?

В.Г.:

Це надзвичайна ситуація в Україні! Бо завдання держави №1 дбати про здоров’я своїх громадян. Звісно, із залученням коштів місцевих громад, але не 80 на 20! І це ще одне свідчення некомпетентності, коли 65 мільярдів із бюджету держави беруть на боротьбу із коронавірусом і 35 мільярдів відправили на будівництво доріг… Звісно, будувати дороги потрібно, але не за рахунок коштів, які були направлені на боротьбу з КОВІДом та збереження життя людей. Натомість, сьогодні в державі немає належного забезпечення лікарень, відсутні ліки та засоби захисту.

Головна цінність держави – це людина, але кошти виділяються невідомо куди і для чого. Тому місцева влада там, де вона справді працює і думає про людей, перекриває цей дефіцит власними коштами. І такий приклад подає всій Україні наша Вінниця на чолі із Сергієм Моргуновим. Це сміливі та відповідальні кроки міської ради, які я підтримую. Бо це питання порятунку життів вінничан!

І в той же час нинішня Вінницька обласна рада не збирається і мовчить. Фактично це – саботаж! Бо відсутністю грошей в обласному бюджеті такі дії пояснити не можна… І це в кризовій ситуації, коли потрібно приймати швидкі та правильні рішення. Тому я веду в нову обласну раду Вінниччини професійних і відповідальних людей в команді «Української Стратегії Гройсмана», щоб показати нову якість роботи депутатів. У нас є Стратегія «Вінниччина-2030», фактично це народний план вимог до влади і до комфортності життя людей в кожній громаді області. Тому варто прийти на вибори 25 жовтня і обрати професіоналів із нашої команди. Я в свою чергу гарантую, що всі голови і депутати від нашої політсили будуть відповідати за кожне рішення.

– Як голова облорганізації «Української Стратегії Гройсмана», що очікуєте від команди?

С.М.:

– Що наша команда спроможна реалізувати партійну стратегію у рамках Вінницької області. На її формування ми витратили достатньо багато часу. Щодо критеріїв, за якими ми формували команду, то в першу чергу це люди, які є патріотами свого міста і регіону, люди слова, ініціативні та порядні. І хочуть працювати на благо Вінниччини. І це точно не популісти.

Сподіваюсь, що вінничани нас підтримають, розуміючи, наскільки важлива більшість в радах саме представників нашої політичної сили. Тоді слід очікувати гарних результатів і мінімуму популізму та сварок.

Ситуація із 4-ма Сергіями на виборах міського голови Вінниці – це окрема технологія?

В.Г.:

Наш кандидат один, і це Сергій Моргунов! Він успішно працює, фахово підготовлений, системний управлінець, досвідчена, відповідальна, серйозна людина. Тому я цілком підтримую Сергія Анатолійовича, як кандидата у мери Вінниці від «Української Стратегії Гройсмана». І сподіваюсь, що вінничани його підтримають 25 жовтня. А голос Володимира Гройсмана точно за нього! Окрім того, Сергій Моргунов на мою пропозицію очолив обласний осередок партії «Української Стратегії Гройсмана» і попереду 5 років щоденної відповідальної роботи для вінничан.

– Володимире Борисовичу, 25 жовтня будете голосувати у Вінниці на цих виборах?

В.Г.:

– Обов’язково! Бо цей вибір є доленосним і вирішальним для Вінниччини, Вінниці та нашої стратегії зробити кожну велику і малу громаду в області успішною, заможною і самодостатньою. Наше завдання №1 – комфортне і безпечне життя вінничан в кожній громаді та в усіх сферах. Роботи багато і будемо її робити разом. Я звик дивитись людям в очі та не відводити їх. І Вінниччина буде прикладом для багатьох регіонів України від Заходу до Сходу, від Півночі до Півдня. Ми це зробимо! Хочу щоб усі знали – команда «Української Стратегії» вас не підведе!

С.М.:

– Я завжди голосую із дружиною на дільниці в школі мікрорайону Пирогово, де я живу і всі мене знають. Не буду пояснювати важливість та особливість цих виборів, бо «Велика Вінниця», – наша міська ОТГ, – стоїть на порозі великих змін, нових проектів та має гідно утримувати звання найкомфортнішого міста України, яке вона утримує 6 років поспіль. Зроблено багато, а маємо зробити ще більше. І не лише у Вінниці та передмістях, бо нині наша команда «Української Стратегії Гройсмана» обирається в усі місцеві ради Вінниччини. І перед нами стоїть амбітне завдання зробити життя вінничан в усіх громадах Вінницької області якісно кращим. Обирайте професіоналів із «Української Стратегії Гройсмана»!