Після 26 жовтня усі новостворені громади отримають понад 2 млн га землі землі в комунальну власність та зможуть використовувати кошти від землекористування для свого розвитку.

Голова Держгеокадастру Роман Лещенко повідомив, що в Україні більше немає 10,4 млн га землі державної форми власності сільськогосподарського призначення, як раніше стверджувалося. Нині, за його словами, у державній власності перебуває лише близько 2 млн га землі, які указом Президента України передаються у власність громадам. Після передачі земель ОТГ у держави залишається всього 750 тис. га на акті постійного користування (землі Академії наук, Міноборони, Пенітенціарної служби тощо), щодо яких зараз здійснюється інвентаризація та присвоюються кадастрові номери з метою недопущення виведення їх у приватну власність.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко зазначив, що в межах земельної реформи для українських фермерів будуть запроваджені пільгові умови для доступу до ринку землі. Фермери можуть викупити земельні ділянки, надані їм у постійне користування або довічне успадковане володіння, а також переоформлені в оренду (розстрочка платежу до 10 років, вартість на рівні нормативної грошової оцінки таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів).

Водночас AgroPolit.com передає, що підписаний президентом указ про передачу держземель ОТГ не має строку його реалізації. Тобто у документі не вказано, коли конкретно землю мають передати громадам, відтак, його дія поки що має декларативний характер.

Громадам потрібно передавати у власність не тільки землі сільськогосподарського призначення, а всі землі в межах територій громад, — наголошують експерти із питань земельної політики та землеустрою. Громадам України уже понад 5 років обіцяють вільний доступ до земель, однак і досі частина так званого “земельного” законодавства не ухвалена парламентаріями. На думку експертів, указ Президента є своєрідним сигналом і парламенту, і уряду щодо пріоритетності земельної реформи.