– Це абсолютно ненормальна ситуація. Будуть розбиратися правоохоронні органи, з рівня департаменту пішла доповідна. Ми ініціюємо повний фінансовий аудит цієї лікарні під час Ковіду з залученням відповідних структур і правоохоронних органів.
Присутні члени колективу лікарні назвали цю подію «лінчуванням»
У понеділок у Вінницькій «районці» почався «розбір польотів» за участі восьми членів комісії профільного департаменту, самої Ольги Задорожної та нардепа від «Слуги народу» Ірини Борзової. На запитання нашого кореспондента, яку місію вона там виконувала, пані Ірина відповіла, що «має право та повноваження як народний депутат». Відео з цієї зустрічі Ірина Борзова одразу опублікувала у себе на сторінці у Фейсбуці.
За майже 40 хвилин розмови нардеп та директор департаменту запитали головного лікаря, чому у лікарні поламався ШВЛ-аппарат і його шукали по інших лікарнях, як використовуються 7,5 мільйона, які є на рахунках медзакладу, яка зарплата у головного лікаря та інших лікарів і чи дійсно купують пацієнти медикаменти. Під час гарячої дискусії були і грюкання кулаком по столу, бурхливі емоції та звинувачення.
– У п’ятницю на «гарячу лінію» МОЗ України, ОДА і департаменту охорони здоров’я та реабілітації звернулись родичі пацієнта з Некрасового. Люди були в розпачі, коли їм сказали: ідіть шукайте ШВЛ, — повідомила Ольга Задорожна.
Чому поламався апарат ШВЛ і помер директор школи, підключений до нього?
Нашому журналісту вдалось з’ясувати, що мова йде про 63-річного директора Некрасовської школи Миколу Савченка. Поховали його минулої неділі…
– Микола Григорович – шанована людина в селі. Ще у 1983 році його після закінчення Вінницького педагогічного інституту направили з родиною працювати у село. Директор ще викладав історію та правознавство. Знаєте, він до кінця віддавався школі і безмежно любив дітей та свій колектив. Зробив проєкт, знайшов меценатів, збудував нову школу, написав історію села, відкрив у навчальному закладі картинну галерею світових художників! — розповіли нам односельчани Миколи Савченка. — Він був дуже скромним, неконфліктним, завжди намагався все вирішити мирно. Виховав чудових та порядних дітей – дочку Надію, Сергія та Сашка. Віктор – син другої дружини.
Напередодні у Миколи Григоровича піднялась температура, про це повідомили сімейному лікарю. Той консультував по телефону. Жодного разу не прийшов, щоби прослухати легені. Коли дружина Лариса стала бити на сполох, це був кінець вересня. Вона повезла чоловіка у Вінницю робити аналізи. За результатами лікар повідомив, що є підозра на вірус, але він не впевнений. На Ковід не давав направлення, мовляв, нема клінічних показань. Жінка сама ініціювала, і тест зробили. Результат був негативним. Після чого дружина Лариса знайшла КТ і там показало, що уражені 30% легень.
Рідні привезли Миколу Савченка до Вінницької ЦРЛ, місць бракувало, тому поклали до неврологічного відділення. Родина директора робила все можливе та надможливе для його порятунку! Кожного дня родичі шукали ліки, які коштують 800-1500 гривень. У рідних збереглись всі чеки, де вказано витрати на дороговартісне лікування, тільки в останньому сума — 37300 гривень.
Спочатку Микола Григорович нормально дихав, тоді з кисневою маскою, потім вже не міг без неї спати. Температура то падала, то піднімалась, пацієнту постійно змінювали антибіотики.
Коли Микола Савченко опинився в критичному стані, його підключили до апарату ШВЛ, а під ранок він зламався.
– Медики сказали шукати в інших лікарнях, в яких він є. Син Олександр поїхав до реанімаційного відділення лікарні Пирогова, але там повідомили, що це обов’язок головного лікаря ЦРЛ шукати апарат ШВЛ. Ніхто його так просто родичам не дасть, — додають родичі покійного. — Рідні звернулись на «гарячу лінію» у Київ, тоді до обласного департаменту охорони здоров’я. Один зі співробітників був шокований. Мовляв, як це так, що родину відправили шукати апарат, тим паче лікарі прозвітували, що в них апаратів ШВЛ достатньо. У департаменті пообіцяли допомогти.
Зрештою, апарат таки знайшовся. А що було далі і чому помер директор школи у розквіті сил – невідомо. Бо за останньою інформацією, йому поставили новий апарат, дали заспокійливе – і через кілька годин він помер, 16 жовтня.
Та коли вже забирали чоловіка з моргу, йому поставили діагноз: коронавірус! Бо решта тестів були негативні. А за 12 жовтня у результатах аналізу чітко вказано про виявлені антитіла в організмі. Отже, він коронавірус вже переніс. То чому помер?
Хоронили Миколу Савченка у закритій труні та закритій машині, рідні та близькі не змогли навіть попрощатись.
– Ми хочемо розповісти через вашу газету цю болючу історію, щоб застерегти інших, щоб більше не повторювались такі кричущі випадки. Щоб ця історія стала повчальною.
У лікарні кажуть, що ця ситуація має політичний мотив – хочуть звільнити головлікаря
– Так, дійсно була така ситуація. Пацієнт був у важкому стані, підключений до ШВЛ-апарата, переданого з онкодиспансеру. Поламався, тому ми усі разом кинулися шукати інший і за декілька годин нам цей апарат привезли з Пироговської лікарні, — пояснює Олександр Кривов’яз.
Пізніше головлікар уточнив нашому кореспонденту, що у лікарні більшість ШВЛ-апаратів наркозно-дихальні, які використовуються уже як відчайдушний крок, є лише три сучасних, високочутливих, які активно використовуються.
– З квітня ВЦРЛ отримала від НСЗУ 54 млн по всіх пакетах. Якщо пацієнт має ПЛР-мінус, але в нього пневмонія, він має лікуватись за терапевтичним пакетом. Якщо поступає з хірургічною патологією та має негативний ПЛР, то має отримувати допомогу за хірургічним пакетом. Так само заклад може здійснювати закупівлю медикаментів за рахунок коштів Національної служби здоров’я по інших пакетах. Чому, коли на рахунках закладу є кошти, вони не використовуються за призначенням? — запитали Задорожна і Борзова.
– Із п’яти мільйонів від НСЗУ три мільйони планувалися на аванс працівникам. Залишалося два мільйони, якими потрібно закрити питання з харчуванням, медикаментами, які ми закупили через «Прозоро», але які досі не отримали, пальним та комунальними… Так, комунальні мають бути покриті з місцевого бюджету, але його немає, тому працюємо в «ручному режимі», — апелює Олександр Кривов’яз.
А головний бухгалтер лікарні, яка місяць лікувалася від Ковіду і щойно вийшла на роботу, доповнила, що лікарня працює на «залишках», бо за вересень коштів ще не отримала.
На запитання Ірини Борзової щодо зарплати головного лікаря та інших працівників, Кривов’яз відповів, що лікарі отримують 36-40 тисяч. А йому зарплата оплачується згідно з контрактом, затверджена рішенням райради, розмір премії раз на квартал також затверджується комісіями та рішенням сесії.
Цю лікарню перепрофілювали під обласну інфекційну за два тижні
– Нашу лікарню перепрофілювали під обласну інфекційну за два тижні. Увесь цей час ми всі працюємо самовіддано. Ковідом перехворіли адміністрація, бухгалтерія, досі на лікуванні п’ять завідувачів відділення, помер наш колега та дружина завхірургічного відділення, у важкому стані завідувачка неврології… Захворів травматолог, який оперував ковідних пацієнтів, хоч цих операцій було небагато, але ризик від того не менший. Сьогодні на увесь наш колектив ллють бруд, безпідставні звинувачення, бо немає жодного доказу, що тут лікарі змушують пацієнтів купувати ліки від Ковіду. Основні препарати пацієнти отримують безкоштовно. Можливо, купують дефіцитні ліки чи медикаменти від супутних захворювань. Тут не ділять пацієнтів, а усім однаково кваліфіковано надають допомогу. За цей час через нашу лікарню пройшло 1103 хворих. У нас пацієнти не залежуються, маємо один з кращих показників обертліжка, — наполегливо захищає репутацію свого закладу керівник.
А в коридорах лікарні і не тільки обговорюють, що уся ця ситуація має політичний мотив.
– Хочуть звільнити Кривов’яза, а поставити свою людину? Напевно, й з кандидатурою визначилися? Відомо, що начмед лікарні Тетяна Катілова балотується від «Слуги народу» до обласної ради. Напевно, її підтримують? Інакше як пояснити втручання керівника місцевого осередку СН у цей скандал? Чому вона так завзято критикувала роботу адміністрації та бухгалтерії «районки»? — обговорюють деякі співробітники і навіть пацієнти ВЦРКЛ.
З понеділка в закладі працює комісія, яка проведе комплексну перевірку фінансово-господарської діяльності, виконання протоколів МОЗ, адекватність призначення препаратів, а також наявний на рахунках фінансовий ресурс. Перевірка має закінчитись 23 жовтня. Про її результати читайте у наступному номері газети.
Віталіна Трудько
Міла ПОЛІЩУК
До чого тут мотив, політичний чи ні нарешті ,викрили усі махінації головного лікаря ,тепер можна і спирати, так у самій лікарні є дуже кваліфікавані лікарі ,які рятують життя ,а то що у районій лікарні за усе треба платити, то це не секрет, я більше скажу у всіх лікарнях країни потрібно платити за лікування
Дуже зручно зараз недбальство, безвідповідальність, халатність та помилки працюючого персоналу прикривати епідемією та політичним переслідуванням. Така картина спостерігається повсемістно. А такі випадки показують усю внутрішню кухню яка вона є. На жаль такою великою ціною. Земля пухом ,співчуття рідним ,та покарання винним !!!