“Проте, якщо придивитись… можна побачити, що потемніла сталь насправді пишно прикрашена травленням та інкрустацією кольоровими металами. По краю щита йде смуга, заповнена арабською в’яззю. Поле щита розділено на вісім секторів, оздоблених рослинним орнаментом, зображеннями тварин і птахів. В чотирьох секторах – обрамлені розетками декоративні голівки штирів для кріплення ременя. В чотирьох інших, теж у розетках, зображено людей, що сидять «по-турецьки»”, – йдеться у повідомленні.
А по центру, у заповненому арабським письмом колі, видніється голова з людським обличчям та рогами і вухами цапа: дива (деві), надприродної істоти у міфології народів Середньої Азії. В перській міфології це велетні, з якими воювали герої минулого, зокрема, Рустам – один з провідних героїв епічної поеми «Шах-наме».
Деві для персів – породження брехні, що протистоять добрим духам – ахурам (асурам). Що цікаво, в індуїзмі словом «деві» позначають якраз богів, а асури – навпаки, демони. В цьому протиставленні відбився розпад колись єдиної індо-іранської спільності на дві ворогуючі між собою держави і релігії.
Марина Романова