У День захисника України за самовіддане служіння народу, зразкове виконання обов’язку глава держави вручив нагороди рідним курсантів з Вінниччини, які загинули в аіатрощі під Чугуєвом.

Медалі «За військову службу Україні» (посмертно) отримали батьки Романа Корчовського з Крижополя та Максима Хомячука з Новоживотова Оратівського району. Вручали їх представники райдержадміністрації спільно з військовими комісарами та сільськими головами.

…Катерина Хомячук до цих пір без сліз не може розповідати про свого сина Максима. Вона вся у чорному і здається, що за лічені дні сама почорніла від горя. Постійно пригортає до себе портрет дитини. Каже – син потайки від усіх подав документи до Харківського університету і вступив. Під час льотної практики, за два дні до катастрофи, Максим Хомячук пролітав над рідною Вінниччиною. Курсанту був 21 рік. Ще один залишалося навчатися, потім хотів літати на винищувачі, а згодом стати цивільним пілотом.

– Ви не уявляєте, яка це дитина була, в нього скрізь було багато друзів, це просто ангел, всі його любили… Таких дітей не буває, такі один на мільйони. Мені вже його не поверне, не буде більше такого Максимчика… Синочок з дитинства марив небом та мріяв бути льотчиком. Ніколи не боявся висоти, ще маленьким чіплявся за одвірочки на дверях ніжками догори. Я думала, що мрія в нього несерйозна, дитяча. Але так вийшло, що батько Максима був прапорщиком і вплинув на сина. Той з восьми класів пішов до військового ліцею у Кам’янець-Подільський. Добре вчився, ми ним так пишались. Вихователь Андрій Савіцький дуже любив Максима, був йому наче татом. Син сам поїхав вступати у Харків, я хотіла його хоча б провести у Київ, але він відмовився. Що мені залишалось? Молитись! Я тільки і молилась. А виходить, що намолилась на смерть… У жовтні 2021 року у них мав бути випуск. Максим та двоє його друзів хотіли йти служити у Старокостянтинів на бомбардувальники, син хотів сісти за штурвал. У жовтні він мав приїхати у відпустку, бо дуже скучив, ми так давно його бачили. Останнім часом у нас із ним були такі душевні розмови. Якось він сказав мені: «Матусю, не ображайся, але в моєму вихованні дуже велику роль зіграла і 84-річна бабуся, я її дуже люблю і вдячний». Хіба ж я могла ображатись, якщо це справді було так, — каже мама курсанта Катерина. – За кілька днів до трагедії син з екіпажем летів у Вінницю, пролітав над Іллінцями. Якби ж я знала, я би на крилах прилетіла до Максимчика, аби лише його побачити. Про трагедію я дізналась вже рано, саме робила уроки з онучкою.

Світлини зі сторінки Романа Корчовського з Крижополя у соцмережі — переважно із літаками. Він не приховував своєї мрії і насолоджувався кожною миттю, проведеною на висоті. Коли стане пілотом, обіцяв відвезти друзів на відпочинок до Туреччини. Та тепер довгоочікувана поїздка так і залишилася в мріях. Нагороду замість нього отримували батьки та сестричка…

Нагадаємо, що увечері 25 вересня при заході на посадку на аеродромі Чугуєва на Харків­щині розбився літак Ан-26 Повітряних сил Збройних сил України. На борту перебували 27 осіб: 7 членів екіпажу та 20 курсантів Харківського національного університету Повітряних сил. На місці катастрофи загинули 25 осіб, серед яких двоє з Вінниччини. Один курсант помер у лікарні від опіків. Єдиний, хто вижив, курсант В’ячеслав Золочевський перебуває на лікуванні у шпиталі.

У Харкові 6 жовтня відбулася церемонія вшанування та прощання із загиблими курсантами й офіцерами, наступного дня наших земляків поховали. Кожна родина загиблих отримає близько 1,5 млн грн., перші кошти вже перераховані Мі­ністерством оборони до виплат. Наразі розслідування катастрофи триває, працює урядова комісія. Результати мають бути подані Міноборони до 25 листопада…

Віталіна Володимирова