Релігійна громада села Велика Кісниця Ямпільського району виграла апеляцію у справі, розпочатій за позовом з боку управління Могилів-Подільської єпархії РПЦ в Україні (УПЦ МП). Про це нам повідомила адвокат, яка захищала інтереси ПЦУ, Сніжана Чубенко.

– По Великій Кісниці наразі слухаються дві справи. Одна у Вінницькому міському суді, де священником МП оскаржується рішення загальних зборів згідно з канонічним підпорядкуванням. І паралельно маємо позов до управління у справах національностей та релігії щодо реєстрації змін у канонічному підпорядкуванні. Одночасно управління Могилів-Подільської єпархії УП ЦМП звернулось з позовом до Ігоря Салецького і громади про те, що дії посадовця неправомірні і він начебто незаконно зареєстрував громаду ПЦУ.

Господарський суд Вінницької області прийняв рішення на користь наших опонентів. Але згодом Північно-Західний апеляційний господарський суд скасував рішення Вінницького господарського суду, дійшовши висновку, що дії управління і Ігоря Салецького як державного реєстратора відповідають закону, права та інтереси єпархії рішенням загальних зборів релігійної громади про зміну канонічної підпорядкованості не порушені, а релігійна громада цим рішенням відстоювала винятково свої права та законні інтереси і це жодним чином не впливає на єпархію. Крім того, остання не має права втручатись у внутрішню діяльність релігійної громади. Тому єпархії РПЦвУ було відмовлено у задоволенні їхнього позову повністю. Крім того, суд постановив стягнути з Московської єпархії на користь релігійної громади та управління кошти, які були витрачені на судові збори, адвоката тощо.

Схожу справу проти МП виграла і релігійна громада в селі Гунча Гайсинського району, зауважила Сніжана Чубенко.

Там оскаржували рішення зборів, бо священник Московського патріархату визнавав їх законними. Але на суді було встановлено, що рішення нічиї інтереси чи права не можуть порушувати, а тим паче батюшки. Оскільки він може служити, і такого права його ніхто не позбавляв. Тож у цивільній справі за позовом релігійної громади РПЦ у селі Гунча  до управління у справах національностей та релігій суд став на бік відповідача, а рішення не оскаржувалось.

Додамо, що станом на 30 жовтня 2020 року в області віряни 253 православних громад розпочали процедуру зміни підлеглості та перехід у підпорядкування ПЦУ, з них 209 — завершили процедуру зміни підлеглості шляхом реєстрації статуту релігійної громади у новій редакції, у 44 громадах процес ще триває. Загалом маємо три перемоги громад ПЦУ – у Великій Кісниці, Гунчі та Стрижавці. Щодо переходу в смт Вапнярка Томашпільського району, то Господарським судом Вінницької області скасовано рішення щодо реєстрації статуту релігійної громади та перехід у ПЦУ. Апеляційний суд залишив таке рішення без змін, управління подало касаційну скаргу до Верховного суду. Останній, до слова, нещодавно ухвалив, що рішення загальних зборів про зміну канонічної підпорядкованості не може порушувати нічиїх прав. Тож це є судовою практикою для інших судів.

Віталіна Володимирова
Юлія Іванюк