Народне обурення викликало нещодавнє рішення міської ради забудувати береги Південного Бугу у центрі Вінниці, від Центрального мосту до пляжу «Спартак».
Такий проєкт був презентований на громадських слуханнях, котрі відбувалася у «Місті Змістів». Незважаючи на те, що район цей густонаселений, на громадські слухання прийшло всього 16 вінничан. І 13 проголосувало за презентований проєкт. Так, все намальовано досить привабливо: офіси, готелі, таунхауси, зони відпочинку, парковки… Але для того, аби це все втілити в життя, потрібно знести, як мінімум, 50 будинків, в котрих живуть люди і котрі місцева влада вважає невпорядкованою забудовою, які закрили доступ вінничанам до води.
Замість приватних будинків перед пристанню «Вінниця» планують збудувати чотири офісних центри. Саму пристань «Вінниця» планують звідси забрати та замість неї обладнати зелену зону. Сервісний центр Renault залишиться. За ним планують збудувати ресторан та яхт-клуб. Ті будинки, які знаходяться зараз між автосалоном Renault та пляжем «Спартак», планують знести і замість них побудувати п’ять таунхаусів. На самому пляжі «Спартак» планують розмістити спорткомплекс і готель. Окрім цього, тут планують облаштувати очисні споруди, які фільтруватимуть стічні води з міста. Біля басейну «Авангард» планують звести торгово-офісний центр. Замість закинутого офісного центру, який зараз добудовують, планують збудувати розкішну будівлю, – повідомили громадські активісти.
– На громадські слухання не запрошували мешканців цих приватних будинків. Логіку влади зрозуміти легко, тому що якби люди дізнались, що їх будинки планують знести, і де ж їм потім жити – однозначно таке спровокувало б обурення, і ці зміни не прийняли б, — кажуть представники громадськості. — Зараз план у міської влади такий: вони просто дають дозвіл на такі будівельні роботи. І все. За словами представників провладних органів, десь знайдеться такий інвестор, який викупить ділянки та будинки у людей і вже тоді почне їх зносити. Наскільки це реально та рентабельно – ніхто не знає.
Так, поки що це лише плани на перспективу, але мешканцям прибережної зони по вулиці Князів Коріатовичів варто вже задуматись, що у будь-який момент вони можуть залишитись без житла, тому що там будуть жити власники нових таунхаусів…
У 2017 році були внесені поправки до Водного і Земельного кодексів. У них зокрема пояснюється, для чого потрібні прибережні захисні смуги. Цитуємо: «З метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги». Для такої річки, як наш Південний Буг, стаття 88 Водного кодексу встановлює ширину прибережної захисної смуги 50 метрів. У кінці жовтня 2019 року був прийнятий новий закон. У ньому посилюється відповідальність за фактичне привласнення прибережної території. Наприклад, написано про штрафи: «Обмеження у будь-який спосіб безперешкодного або безоплатного доступу… до берегів річок… тягне за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до чотирьохсот… і на посадових осіб — від чотирьохсот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». У гривнях для громадян — це від 3400 до 6800, а для чиновників — від 6800 до 11900 грн. За повторне порушення: для громадян — до 11900, для посадовців — до 17000 грн. Але ж хто цих кодексів дотримується у Вінниці?
Тут навіть приватна набережна виникла — перед П’ятничанським лісом. Це власність родини Ткачуків, котрій колись ця земля була віддана як акціонерам ПрАТ «Голуба нива» для ведення рибного господарства. Та згодом цільове призначення землі змінили, і вона тепер — у приватній власності. Поруч з пляжем на Гонти розташовується ще один примітний об’єкт — приватна пристань депутата Миколи Тихонюка. А неподалік від фабрики «Рошен» зводиться ресторан, котрий приписують родині губернатора Борзова…
Скептики кажуть, що нази- вати Буг річкою вже неправильно: в його басейні створено 189 водосховищ та понад 9,6 тисячі ставків із загальним об’ємом майже 1,5 мільярда кубічних метрів. Береги Південного Бугу масово забудовують без погодження проєктної документації з органами Держводагентства на місцях, при цьому ускладнюються умови пропуску повеней і паводків, виникає підтоплення територій вздовж річок. А ще — у басейні Південного Бугу проживає 4,1 мільйона осіб (9% населення України). Це найбільша після Дніпра і Дністра річка в Україні. Можливо, тому береги Південного Бугу так ваблять людей заможних, котрим з законами та постановами домовитися легко.
Горите в аду уроды.
Ще раз перечитайте Водний Кодекс. Прибережно-захисна смуга річки Південний Буг має бути 100 метрів при схилах не більше 3%. При більшому схилі розмір ПЗС подвоюється та становить 200м. Але існує містобудівна документація, якою можливо суттєво зменшити передбачені Водним Кодексом прибережно-захисні смуги.