У Вінниці під спів єврейської спільноти ханукія запалала на Європейській площі, зібравши цілий натовп вінничан.
Як розповів головний рабин Вінниці Шауль Горовіц, Ханука — це свято запалених свічок. Їх запалюють на честь дива, яке сталося в 164 році до нашої ери. Тоді юдеї прогнали з Ізраїлю сирійських загарбників на чолі з царем Антіохом IV. Найперше, що зробили євреї — вирішили освятити частково дозволений храм у Єрусалимі та запалити менору, головний храмовий світильник. Але у них було занадто мало святого масла, а для того, щоб його виготовити, потрібно було декілька днів. Однак сталося диво — масло, якого повинно було вистачити лише на одну ніч, горіло всі 8 днів, до тих пір, поки не виготовили свіже. Починається єврейське свято 25 числа місяця кіслева, який відповідає листопаду-грудню. У 2020 році Хануку святкують 10-18 грудня.
З року в рік вінницькі євреї святкують Хануку, запрошуючи усіх вінничан, пригощаючи їх зимовим чаєм та традиційною єврейською стравою, яку готують на Хануку — суфганійотом (пончиками з повидлом).
Ханука — свято із дитячими традиціями і дорослими роздумами. 8 днів, у які святкують перемогу світла над темрявою, слабких над сильними, сильних духом і вірою над ворогами і гнобителями. Як каже єврейська мудрість — небагато світла достатньо, аби розсіяти велику пітьму.
Свічки завжди ставлять зліва направо і запалюють від спеціальної свічки — шамаша, котра горить у всі дні свята. Світло ханукальних свічок не можна використовувати у побуті, наприклад, для читання.
Євреї влаштовують пишні застілля. На столі обов’язково має бути латкес — картопляні оладки, українські деруни, суфганійот — пончики з повидлом, бурміелос — щось середнє між пончиками і пиріжками. А ще — печінковий паштет.