У 1878 – 1880 роках тут гостював відомий композитор Петро Ілліч Чайковський. Під музей, присвячений йому, у 1979 році відвели частину будівлі.
Господиня садиби Надія фон Мекк була великою любителькою класичної музики, прихильницею таланту та меценаткою відомого композитора Петра Чайковського. Вона призначила йому щорічну стипендію у розмірі 6000 рублів, однак за умови, що ніколи не зустрінуться особисто – за 13 років листування вони написали один одному приблизно 1100 листів. У той час, коли фон Мекків не було вдома, в їхньому маєтку гостював Чайковський.
“Садиба значно перевершила все те, що в моїй уяві малювалося, коли я думав про Браїлів. Я у захваті від будинку, він зовні красивий, місткий, зручно і якісно облаштований, великі просторі кімнати з великими вікнами оздоблені картинами, статуями, музичними інструментами та усім іншим”, – писав Чайковський Надії фон Мекк. Поруч з великим будинком знаходиться великий парк з каскадом озер, в яких колись плавали лебеді. Пізніше Петро Ілліч напише: «У Браїлові хочу віддатися любові моєї до природи. Немає місця в усьому світі, яке давало б мені в цьому відношенні так багато простору. Поїздки в Браїлів залишаться в моїй пам’яті променистим спогадом про найпоетичніші дні мого життя».
Чайковський створив тут Першу оркестрову сюїту, оперу «Орлеанська діва», п’єси для скрипки, 7 романсів, серенаду Дона Жуана, тощо. Цікаво, що в це місце зараз приїжджають поціновувачі таланту композитора навіть із таких далеких країн як Сінгапур, Канада та Японія.
За радянських часів у маєтку розмістили профтехучилище, яке функціонує і досі. =Там є письмове приладдя, інструменти, меблі і навіть флакон з-під парфумів власниці. Найбільший внесок у створення музею зробив колекціонер П. Пляцек, сам він родом з Браїлова. Він багато років збирав пам’ятні речі родини фон Мекк і потім передав їх до музею.
Таким чином, у маєтку буде створено відокремлений підрозділ «Меморіальний музей П.І. Чайковського і Н.Ф. фон Мекк» Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Валентина Лісова