Більше трьох місяців тривала судова тяганина в Уланові. Відомі депутати змагались за місце голови всіма можливими способами. А у залі суду влаштовували справжні дебати. Та все ж перегони завершились та Олександр Крученюк переміг найскандальніші вибори України.
Кандидат від фракції «За майбутнє» Олег Загребельний позивався до суду з метою скасувати результати виборів сільського голови та депутатів сільської ради за 24 січня! Вважає, що, під час виборчого процесу було порушено його виборчі права.
Нагадаємо, що скандальні суди з ТВК Уланівськоі ОТГ розпочались ще в листопаді 2020 року. На перших виборах лідирував Сергій Голубенко – ексголова Уланова. На одній з виборчих дільниць не вистачило бюлетенів для голосування. Опоненти позивались у суд та домоглись перевиборів.
25 січня проведено вибори в Уланівській ОТГ – з відривом у 300 голосів переміг Крученюк.
Опонент Олег Загребельний позивався до суду з метою визнати вибори такими, що не відбулися. Два дні тривала судова тяганина. Як стало відомо ввечері 27 січня, суд відхилив судовий позов Загребельного. Тож новим очільником громади залишається Крученюк.
Додамо, результати виборів голови Уланівськоі ОТГ за 25 січня2021 :
Крученюк – 2900, Гоцуляк – 2600, Голубенко – 1490, Загребельний – 217.
Олександр Крученюк через суд домігся скасування перших виборчих результатів. В Уланівській ОТГ відбулись перевибори. Таким було рішення суду.
У неділю, 15 листопада, громада вирішила показати своє невдоволення цим рішенням. Більше двох годин з вимогами та закликами представники Уланова пікетували Вінницький окружний адміністративний суд.
– Вважаємо неможливим, щоб після підрахунку голосів, визначення рейтингу усіх претендентів призначалися нові вибори. Це може призвести до змови між претендентами, що програли, проти переможця, – заявили уланівчани – учасники пікету.
Сільський голова Уланова, який виграв вибори на голову ОТГ Сергій Голубенко вважає, що рішення суду «підкуплені».
– Мій конкурент від мене відстав на 44 голоси. Вважаю, що той, хто програв, шукає будь-які варіанти зробити так, щоб він виграв. На мою думку, це переходить всі рамки судочинства. Немає таких повноважень у суду – змусити територіальну комісію ухвалити рішення, яке вони не можуть ухвалити. Бо територіальна комісія діє виключно в межах Виборчого кодексу. Ми вийшли сьогодні на пікет для того, щоб суд побачив, що 6 тисяч осіб проголосувало. І їхня думка взагалі не врахована? Громада повстала і хоче, щоб нас почули!
Окрім того, є підозра на помилки у підрахунках голосів. Я був присутній на засіданні комісії у момент, коли здавали результати голосування. Перераховували, звіряли дані наявних бюлетенів в упаковці з протоколом. Коли дійшло до найбільшої упаковки, то там було 106 бюлетенів за Крученюка. Всі члени побачили, що ці бюлетені кардинально відрізнялися від бюлетенів попередніх кандидатів. Вони були в ідеальному стані, немов колода новеньких карт. Таке відчуття, що до них взагалі не торкалися. Окрім того, коли передивлялися списки виборців, то було запитання: чому в багатьох підписи однакові. І дехто зауважив, що це одна родина, але невже чоловік, дружина, батько та мати однаково підписуються?
Дві години поспіль селяни кричали «ГАНЬБА» системі судочинства.
– Ми хочемо, щоб головою ОТГ була людина, яка по-справжньому любить та цінує цю землю. Сергій Голубенко завжди відстоював позиції людей. Ми вимагаємо справедливого рішення суду та залишити головою ОТГ Сергія Голубенка! До його приходу на посаду голови села були занедбані. А він почав відновлювати будинки культури, зробив площу, поставив пам`ятник Тарасу Шевченку, відремонтував фонтан. А зараз вулиці освітлені та проведено водогін. Як тільки в березні почалася пандемія, сільська рада відразу кошти виділила на боротьбу з КОВІДОМ. Сергій – наш земляк, він народився та виріс на Уланівщині, – розповідають мітингувальники.
Ситуацію прокоментував адвокат Олексій Якименко, який виступав з боку позивача:
– Раніше мітингувальники звинувачували суд. Хоча, коли відбувався судовий процес, вони не прийшли. Не доводили перед судом, що вибори пройшли законно. Та коли суд прийняв рішення та Апеляційний суд це рішення залишив у силі, оскільки воно законне, тоді почалися нездорові звернення, пікети… Нібито судді прийняли неправильне рішення і прекрасному чоловіку, який був обраний переможцем, не дають можливості працювати. Але це все спрямоване на те, щоб прикрити всі порушення, які були. Вперше в Україні таке відбулося в Уланові, щоб територіальна виборча комісія не привезла на вибори бюлетені і частина виборців не змогла проголосувати. Як у даному випадку можна говорити, що вибори відбулися законно? Можна казати, що волевиявлення виборців на певній території встановлено? Через обмеження виборців у голосуванні став можливим даний результат. Тому судове рішення є законним та обгрунтованим.
Олександр Крученюк також прокоментував дану ситуацію та висловив свою точку зору.
– Так, я був позивачем до суду як кандидат на посаду голови через нестачу бюлетенів і масові звернення від виборців. Жителі зверталися до правоохоронних органів та ЦВК. Бо як розуміти, що 25 жовтня на одній з виборчих дільниць о 12.05 вже закінчилися виборчі бюлетені? На дільницю доставили лише 40% бюлетенів від зазначеної кількості. Це не відповідає нормам Конституції України, де чітко вказується, що кожна людина має право обирати та бути обраною. Відповідно, людей цього права позбавили, порушивши основну засаду демократичної держави.
– Прокоментуйте рішення суду.
– Ми зверталися до Вінницького адміністративного суду, щоб визнати вибори такими, що не відбулися. Судовий позов – це не власні мої амбіції. Це відстоювання права кожної людини обирати і бути обраним. 30 жовтня нібито зібралася комісія і оголосила результати виборів. Закон говорить про те, що протягом двох днів кожен може оскаржити рішення комісії. Я звернувся з офіційним листом. Запитав, чи дійсно відбулося засідання комісії щодо визначення переможців. На словах мені сказали “так”. Але письмової відповіді я так і не отримав…
Протягом двох днів подав заяву до суду, щоб отримати протоколи. Засідання було 3 листопада. Але на суд мені прийшла відповідь, що засідання ТВК не відбулося. Вказали, що це якесь попереднє засідання. Проте у виборчому законодавстві немає статті щодо попереднього засідання. Потім зібралося засідання щодо остаточного визначення переможців. Коли ж ми побачили протоколи, то стало відомо, що голові ОТГ відправлено результати ще 30 жовтня. А офіційна інформація на сайті заявляє, що це засідання відбулося 4 жовтня. А щодо депутатів, то одне було проведене 2 листопада, а інше – 3-го. Це свідчить про те, що є плутанина з датами. Отже, це маніпуляція, щоб розмити термін, протягом якого можна подати судовий позов.
Але я таки звернувся до суду. Тільки не стосовно переможця виборів, а відносно дій ТВК. Щоб визнали вибори такими, що не відбулися. Бо були явні порушення. І лише на остаточне судове засідання, яке відбулося 8 листопада, з`явилися представники від ТВК. Надали свої аргументи. Проте суд вирішив вибори визнати недійсними. 12 листопада Апеляційний суд залишив рішення першої інстанції без змін. І перевибори відбудуться, тому що були порушення. Але чомусь 15 листопада опоненти зібрали мітинг під Вінницьким окружним адміністративним судом. Хто заважав цим людям бути присутніми на всіх судових засіданнях? І чому вони не відстоювали свою позицію в попередніх слуханнях?
Софія Копач