Чоловік, якого, на думку правозахисників, відправили за ґрати за сфабрикованою справою, просив суддів переглянути рішення Вінницького міського суду та ухвалу Апеляційного суду Вінницької області щодо відмови в його достроковому звільненні на підставі Європейської конвенції та Конституції.
-Володимир Панасенко подавав скаргу до Конституційного Суду щодо положень Кримінального кодексу, які унеможливлюють дострокове звільнення для довічників, проте судді відмовляли йому. Новим рішенням судді Верховного Суду підтвердили, що не розв’язуватимуть проблему довічного позбавлення волі. На думку Великої палати, розв’язувати цю проблему має законодавча влада. Судова влада тут ні при чому”, – заявив правозахисник Вадим Човган.
– Рішення ухвалили попри те, що Європейський суд з прав людини вже декілька разів визнавав українське довічне позбавлення волі порушенням прав людини. Останнє відоме рішення винесли в грудні минулого року в справі “Лопата та інші проти України”, що стосувалася 24 довічників, зокрема й Володимира Панасенка. ЄСПЛ зазначив, що Конвенція не забороняє засуджувати людей до довічного позбавлення волі за особливо тяжкі злочини, однак у в’язнів має бути як реальна перспектива звільнення, так і можливість перегляду вироку.
Додамо, що Володимира Панасенка засудили у Львові у 2008 році до довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Його звинуватили у підриві автомобіля директора ринку «Шувар», де потерпілий отримав легкі тілесні ушкодження. Водночас смертельного поранення зазнала випадкова неповнолітня дівчинка. Правозахисники називають Володимира Панасенка жертвою правосуддя № 1 в Україні. Сам Володимир Панасенко заявив нашому журналісту, що навіть пройшов поліграфологічне дослідження, яке продемонструвало ставлення до злочинів в цілому та непричетність до скоєного.
– Я не винен, справу шито білими нитками. В мене було два шляхи — або смерть, або ставати ліпшим. Я обрав останнє. За весь час мене відвідали всі центральні телеканали, правозахисники, всі омбудсмени, зокрема Ніна Карпачова з трибуни Верховної Ради заявила, що досконало вивчила справу й доказів моєї вини не знайшла. Якби я був такий страшний негідник й заслуговував такого покарання, ніхто би мною не цікавився.
Моя родина відбуває покарання разом зі мною й ходить з гордо піднятими головами, бо їм ще ніхто не сказав, що ваш батько вбив, — заявив Володимир Панасенко. — Я не прошу нікого доводити, що я білий та пухнастий. У мене забрали півжиття та статки. Як мені стати кращим, щоб ви повірили у те, що я не заслуговую такого покарання?
Нагадаємо, що Україна перебуває на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. У країні таких 1541. В Україні наразі немає механізму дострокового звільнення довічно засуджених. Відбувши 20 років покарання, вони можуть лише звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі.
Віталіна Володимирова