Вінничанка Людмила Іщенко у декретній відпустці почала вирощувати екзотичні рослини. Серед вже звичних лимонів та мандаринів у її будинку росте і мурайя! Вона досить компактна, як вазон.
– Мурайя — це різновид цитрусових, і її можна зустріти в Південно-Східній Азії, Індії, на островах Тихого океану Суматра і Ява. Вирощується з насіння. Але у мене не вийшло, тому купила вкорінений черенок. З тих пір вона радує мене, і я підзаробляю, продаючи саджанці, — каже пані Людмила.
— Мурайя любить сонце і має знаходитись на сонячному боці, влітку виношу її на вулицю. Щодо грунту, то підходить суміш піщаного із частиною торфу і перегною. Дуже любить воду. Крім основного поливання раз на тиждень, водою обприскую листя. Основний полив для всього саду однаковий. Влітку двічі на тиждень, а взимку — двічі на місяць, Цвісти починає на початку березня. Пахне дуже гарно. Трохи схоже на жасмин. Квітне аж до осені. Зріють плоди мурайї десь місяців три. Вони невеликі, круглі, червоного кольору, але без яскраво вираженого смаку.
За словами господині, ще давньокитайські лікарі вирощували мурайю як цілющу рослину. Аромат квітів поліпшував сон, попереджав серцеві напади, виліковував безсоння.
– Легенда розповідає, що войовничому Чингісхану завжди перед тривалим походом подавали ягоди мурайї, щоб зміцнити його бойовий дух. Ягоди багаті вітамінами і антиоксидантами, містять білки, жири і вуглеводи. Вживання їх в їжу зміцнює імунітет, зберігає молодість шкіри і нормалізує склад крові. У них виявлені біологічно активні речовини, які попереджають передчасне старіння людського організму. Необхідно з’їдати їх по 3-4 штуки на день — для профілактики старіння.
Віталіна Володимирова