Православна церква 12 квітня вшановує пам’ять преподобного Іоанна Ліствичника. Інші назви свята – «Біди з домовиком», «Витівки домового». Ліствичником цього святого називали на честь його основного твору — Ліствиці (свого роду керівництво, як удосконалювати в собі моральність). «Ліствиця» в перекладі зі старослов’янської означає «сходи», тому цього дня пекли невеликі хлібці у вигляді сходів.

12 квітня День ангела імені відзначають: Іван, Софрон, Зосим, Пантелеймон, Захар, Сава

А ще цього дня у світі відзначаються Всесвітній день авіації та космонавтики, День народження рок-н-ролу, Міжнародний день польоту людини в космос, Всесвітній день хом’яка, Міжнародний день безпритульних дітей.

В Україні – День працівників ракетно-космічної галузі, День єдиної дитини, День великого вітру.

12 квітня увійшов до історії людства такими подіями:

1606 – указом англійського короля Якова I, який водночас був королем Шотландії Яковом VI, запроваджено новий морський прапор, спільний для двох самостійних країн. Він отримав назву “Юніон Джек”; зараз це прапор Великої Британії

12 квітня 1633 року в Римі розпочався процес над Галілео Галілеєм. Він був звинувачений у визнанні «помилкового вчення» Миколи Коперника про те, що «Сонце, а не Земля, перебуває в центрі світу, і що остання рухається, зокрема, здійснює оборот навколо Сонця за один рік». Ученого тримали в ув’язненні в Палаці святої інквізиції. Але він мав надзвичайні привілеї – займав три кімнати, мав у своєму розпорядженні слугу, отримував від друзів передачі, а також вів листування. На допитах Галілей довго намагався лавірувати, але під загрозою тортур 22 червня змушений був зректися «єресі, вселеної йому дияволом». Галілей був засуджений до тюремного ув’язнення на строк, який встановить Папа. Його оголосили не єретиком, а «сильно запідозреним у єресі». Таке формулювання також було тяжким звинуваченням, проте рятувало від багаття. Папа не став довго тримати Галілея у в’язниці. Невдовзі після винесення вироку Галілея поселили на одній з вілл Медічі, звідки він був переведений до палацу свого друга, архієпископа Пікколоміні у Сієні. Через п’ять місяців Галілею було дозволено вирушити на батьківщину, і він оселився в Арчетрі, поруч із монастирем, де були його дочки. Тут він провів залишок життя під домашнім арештом і під постійним наглядом інквізиції. Галілео Галілей помер 8 січня 1642 року, на 78-му році життя, у своєму ліжку.Доньки вченого померли в монастирі.

1709 – шведські війська Карла XII підійшли до стін Полтави

1798 – проголошено створення Гельветичної республіки (Швейцарія) – після загарбання країни французами

У 1815 році під час виверження вулкана Тамбора загинуло близько 10 тисяч людей відразу і 80 тисяч пізніше (в результаті цунамі й голоду).

У 1903 році в Лондоні на маршрут вийшов перший у світі міський автобус із двигуном внутрішнього згоряння.

1911 – перший безпосадковий політ із Лондона до Парижа здійснив П’єр Прієр на моноплані “Блеріо”

1912 – у Львові в гуртку при Академічній гімназії українські пластуни вперше склали пластову присягу. Гурток цей заснував доктор Олександр Тисовський. Офіційний початок “Пласту” як організації

1936 – газета “Правда” вперше назвала Йосипа Сталіна “батьком народів”

У 1934 році вперше швидкість вітру в 372 кілометри на годину була зареєстрована на горі Вашингтон (штат Нью-Гемпшир, США).

У 1954 році на студії Decca Records була записана пісня Білла Хейлі «Rock Around the Clock», що поклала початок масовій популярності жанру. 12 квітня вважається Днем народження рок-н-ролу.

1961 року відбувся перший вдалий політ в космос, коли космонавт живим повернувся на Землю.За американськими даними, котрі не були підтверджені Радянським Союзом, до Гагаріна мінімум четеро космонавтів здійснили невдалі спроби облетіти земну кулю, але загинули, – О. Ледовський (1957 р.), С. Шиборін (1958 р.), А. Мітков (1959 р.) та І. Качур (1960 р.)  Космічний корабель “Восток-1”, пілотований 27-річним Юрієм Гагаріним, стартував о 9:07 за московським часом з космодрому Байконур (Казахстан), зробив за 108 хвилин один виток навколо Землі і о 10:55 приземлився поблизу поволзького міста Енгельс (Росія). Після завершення польоту усмішка Гагаріна стала відома усьому світу, його було нагороджено вищими відзнаками СРСР, йому подарували автомобіль «Волга»,  а на його честь були перейменовані вулиці і зведені монументи в багатьох містах Радянського Союзу.

1970 рік — на сцені Національної опери України дав свій перший концерт Оркестр Народних Інструментів України.

У 1981 році в космос стартував космічний корабель «Колумбія». Це був перший пілотований політ за програмою «Спейс Шаттл».

У 1992 році під Парижем відкрився «Євро-Діснейленд». Після п’яти років будівельних робіт, на котрі було затрачено понад 4 мільярди доларів, в Марне-Ла-Валле під Парижем відкрився Євродіснейленд. Це був перший у Європі і четвертий у світі гігантський парк атракціонів і розваг, збудований за концепцією відомого американського мультиплікатора Уолта Діснея.

У 1995 році був запущений пошуковик «Yahoo!», який швидко став одним із найпопулярніших у світі.

У 1997 році сталася пожежа в кафедральному соборі Іоанна Хрестителя, де міститься Туринська плащаниця. В останню хвилину реліквія була врятована від вогню.

1998 – У Києві відкрито й освячено заново відбудовану церкву Богородиці Пирогощі

12 квітня народилися:

1773 — Лисянський Юрій Федорович, український мореплавець, географ, океанограф.

1777 — Генрі Клей, американський політик

У 1839 році — Микола Пржевальський, російський мандрівник, географ, дослідник Центральної Азії. Під час подорожі 1876—1877 років Пржевальський пройшов по Центральній Азії трохи більше чотирьох тисяч кілометрів — йому перешкодили війна в Західному Китаї, загострення відносин між Китаєм і Росією і його хвороба: нестерпний зуд у всьому тілі. І все-таки ця подорож ознаменувалася двома найбільшими географічними відкриттями — низин Таріму з групою озер і хребта Алтинтаг. Під час наступної подорожі уперше дослідив верхню течію Жовтої ріки (Хуанхе) протягом більше як 250 кілометрів; відкрив хребти Семенова і Угуту-Ула. Описав два нових види тварин — коня Пржевальського і ведмедя пищухоїда.

1866 — Принцеса Вікторія Прусська, друга дочка німецького імператора Фрідріха IIII (п. 1929)

1879 — Андрій Лівицький, український громадсько-політичний діяч, Президент УНР в екзилі (1926—1954)

1884 — Отто Меєргоф, лауреат Нобелівської премії з фізіології або медицини (п. 1951)

1933 року народилася Монсеррат Кабальє, іспанська оперна співачка (сопрано).Одна з найбільш видатних співачок другої половини XX століття, власниця сильного, експресивного голосу, найбільша представниця мистецтва бельканто.

1948, міністр закордонних справ Німеччини 1998—2005.

Померли:

65 — Луцій Анней Сенека, римський філософ, політик, драматург (нар. 4 до н. е.)

1684 — Ніколо Аматі, італійський майстер смичкових інструментів (нар. 1596)

1945 — Франклін Делано Рузвельт, 32-ий президент США (1933—1945) (нар. 1882)

1980 — Косач-Борисова Ізидора Петрівна, українська мемуаристка, перекладачка. Сестра Лесі Українки, Михайла Косача, Ольги Косач-Кривинюк, Оксани Косач-Шимановської, Миколи Косача.

2002 — Юрій Шевельов, українсько-американський славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміграції