Політик вважає, що в межах взятих зобов’язань Україна має «достатньо простору для маневру». Про це він повідомив, відповідаючи на запитання журналу НВ про те, як країна має поводити себе в ситуації ескалації на Донбасі і скупчення військ РФ біля державних кордонів.

«Перше: слід повернути українські підрозділи на позиції, з яких вони були відведені за два роки. На передню лінію знову вивести контрснайперські групи. Поновити призупинену активність розвідувальних груп. Мають бути зняті всі заборони, які потенційно наражають на ризик наших захисників», — поділився думкою Порошенко, також підкресливши необхідність укладання додаткових домовленостей з партнерами України щодо отримання військового обладнання.

Також експрезидент і голова партії Європейська солідарність закликав провести розслідування «справи вагнерівців» і посилити розвідувальну роботу.

«Важлива розвідувальна координація з нашими партнерами. Кремль має розуміти, що всі його агресивні плани читаються і жодних несподіванок не станеться. Наша команда свого часу створила рівень довіри, необхідний для отримання розвідданих від західних партнерів. Зрив спецоперації із затримання російських військових злочинців із приватної армії Вагнера цю довіру підірвав. Треба провести ретельне розслідування «вагнергейта», — вважає він.

Другим кроком з деескалації ситуації Порошенко назвав перегляд переговорних позицій.

«Україна має повернути собі реноме надійного та розсудливого гравця і втрачену ініціативу в спілкуванні із західними партнерами, щоб не допустити повторення сепаратних контактів Берлін-Париж-Москва. Дуже прикро, що перший телефон країни так і не подзвонив до Берліна і Парижа ні до, ні після цих контактів. Маємо шанувати і цінувати наших партнерів і формулювати, як ми вже неодноразово це робили, спільну позицію з Берліном, Парижем і Вашингтоном. Неприпустимим є порушення запровадженого нами принципу «нічого про Україну без України», — повідомив п’ятий президент.

За словами Порошенка, українській стороні слід повернутися до розробки «дорожньої карти» імплементації Мінських домовленостей і наполягати на поновленні контролю над кордоном, а також відновити панування принципу «спочатку безпека».

Третім пунктом очільник Європейської солідарності назвав проведення реформ в Україні.

«Пін-код для успіху — боротьба з корупцією, впливом олігархів та очищення владних коридорів від російських агентів. Маємо пам’ятати золоте правило: Росія наважиться на наступальну воєнну операцію лише тоді, коли відчуватиме слабкість нашої держави, коли ціна агресії буде мінімальною», — поділився думкою експрезидент.

Також Порошенко закликав чинну владу «відмовитися від переслідувань опозиційних політичних сил, цькування активістів і волонтерів, провокування через сумнівні ініціативи розколи у суспільстві, а також від послуг сумнівних радників».

Загострення на Донбасі і нарощування військ РФ поблизу українського кордону

На Донбасі з систематичними порушеннями з боку російських бойовиків діє режим припинення вогню, запроваджений 27 липня 2020 року.

З початку 2021 року ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил суттєво погіршилася. У регіоні знову активізувалися російські найманці і снайпери, внаслідок чого з початку року загинули 29 українських військових.

Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак 30 березня під час виступу у Верховній Раді сказав, що Росія стягує до кордону з Україною військові сили і засоби. За інформацією ГУР Міноборони, до 20 квітня біля українського кордону знаходитимуться 110 тисяч осіб особового складу.

Українська розвідка вважає, що Росія готує широкомасштабні провокації на сході України. У МЗС України заявили, що нинішня ескалація з боку Росії – наймасштабніша за останні роки. За даними МЗС, Росія нарощує війська вздовж українського кордону на трьох напрямках — на північному сході України, в Криму і на Донбасі.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що РФ «переміщує війська на своїй території на свій розсуд» і це «не має нікого турбувати». Водночас в Росії пригрозили «руйнуванням України» в разі наступу ВСУ на Донбасі.