Православна церква 24 квітня вшановує пам’ять святого Антипа. Його вважають покровителем і цілителем, який здатний був позбавити людину від зубного болю та інших недуг. Якщо у людини болів зуб, то вважалося, що 24 квітня можна просто прикласти до хворого місця срібну монетку, а потім вийняти її і зробити отвір, підвісивши до ікони святого Антипа. Казали, що зовсім скоро після проведення такого обряду зуби перестануть турбувати людину. Але найліпше звернутися до стоматолога.

Іменини у Антипа, Якова, Петра, Івана, Миколи і Прохора.

Цьго дня відмічають Міжнародний день солідарності молоді відзначається щорічно з 1957 року за рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді.Майже 90% всіх молодих людей живуть в світі, що розвивається. На нашій планеті зараз проживає близько 1,8 мільярда людей у віці від 10 до 24 років, в деяких країнах більше 50% населення – люди, яким ще не виповнилося 18 років. На підлітків і молодь у віці від 10 до 24 років в США і Китаї припадає 20% населення. Сьогодні молоді люди, безумовно, набагато сміливіше попередників у відстоюванні своїх прав і поглядів. Всесвітній день ветеринара (дата на 2021 рік. Відзначають в останню суботу квітня)Всесвітній тиждень імунізації,День водопровідника (в знак поваги пропонується обійняти його в цей день)Міжнародний день настільних ігор (дата на 2021 рік. Відзначають в останню суботу квітня). Міжнародний день солідарності молоді в боротьбі проти колоніалізму, за мирне існування

24 квітня увійшло до історії людства такими подіями:

1184 до н. е. Відповідно до датування Ератосфена та Аполлодора Афінського саме цього дня грецькі воїни хитрістю захопили Трою і знищили майже все чоловіче населення міста. Врятуватись вдалось лише Енею з небагатьма соратниками, який отримав від богів наказ тікати з міста, щоб відродити славу Трої в новому місці.

1333 — коронація Казимира III Великого і його дружини Альдони у Вавельському кафедральному соборі в Кракові.

1558 — королева Шотландії Марія I (Стюарт) одружилась з дофіном французьким Франсуа, урочиста церемонія відбулась в соборі Паризької Богоматері «Notre Dame de Paris».

1646 р На церковному соборі в Ужгородському замку 63 священики Мукачівської православної єпархії, що зібрались в Ужгородському замку за присутності римо-католицького єпископа Юрія Якушича з Егера, уклали акт про об’єднання православних парафій з Католицькою церквою. Натхненником Ужгородської унії був Петро Партеній, який пізніше став першим уніатським єпископом на Закарпатті.

1648 — чотири полки реєстрових козаків повстали проти польської влади і перейшли на бік гетьмана Богдана Хмельницького.

1671 — в Кагальнику схоплено ватажка бунту донських козаків Степана Разіна.

1682 – у Пустоозерському острозі (нині Архангельська область РФ) у земляному зрубі спалений протопоп Авакум та інші провідники старообрядництва, які протестували проти церковних реформ Никона

1793 На території земель Правобережної України указом російського царя утворена єдина Мінсько-Ізяславсько-Брацлавська православна єпархія, якій належало 329 церков. Очолив її щойно звільнений з польської в’язниці єпископ Віктор Садковський.

1833 – у США запатентована газована вода

1895 З Бостону на яхті «Спрей» канадський мореплавець Джошуа Слокам відправився у перше в світі одиночне кругосвітнє плавання. Більш ніж через три роки, 27 червня 1898 року, він повернувся в Ньюпорт (Род-Айленд), обігнувши земну кулю, пройшовши в одиночному плаванні більше 46000 миль (74000 км).

1898 • Іспанія оголосила війну США, відкинувши ультиматум про вивід військ з Куби. В результаті цієї війни Іспанія втратила всі свої колонії в Карибському морі.

1900 — вийшла друком основна книга Зигмунда Фрейда «Тлумачення снів».

1915 • В Оттоманській Туреччині почалась брутальна масова депортація вірмен, котра супроводжувалась знищенням людей, — із півтора мільйона вірмен, що проживали на той час в Туреччині, знищено було дві третини. У Вірменії ця трагічна дата відмічається як День пам’яті жертв геноциду

1918 – перший в історії танковий бій під Віллер-Бретоне у Франції: три британські машини марки Mark IV проти трьох німецьких A7Vs

1918 • Частини армії УНР на чолі з Петром Болбочаном захопили Сімферополь — столицю Радянської Соціалістичної Республіки Тавриди. Це стало фіналом успішного походу українських військ на Крим з метою визволення його від більшовиків, але через складну зовнішньополітичну ситуацію півострів так і не був приєднаний до України.

1919 – більшовики на один день захопили Київ

1919 • У Литві повалено радянську владу.

1920 • Уряди Польщі і УНР в особі українського генерала Володимира Сінклера та представника польського воєнного відомства Валерієм Славеком уклали угоду про військову допомогу, яка передбачала початок спільних польсько-українських воєнних дій проти більшовицьких військ на території України.

1940 – Генріх Гіммлер підписав наказ про створення концентраційного табору в Освенцимі

1950 • Після анексії Ізраїлем східної частини Палестини в результаті арабо-ізраїльської війни король Трансіорданії Абдаллах оголосив про перейменування країни в Йорданське Хашимітське Королівство (Йорданія).

1953 • У Букінгемському палаці королева Британії Єлизавета II посвятила прем’єр-міністра країни лауреата Нобелівської премії Вінстона Леонарда Спенсера Черчілля в лицарі. Через два роки 81-річний Черчілль залишив вищий пост в країні, проте залишався членом парламенту аж до 1964-го, за рік до своєї смерті.

1954 – братиславським судом до довічного ув’язнення засуджено колишнього голову словацької комуністичної партії Густава Гусака (майбутнього главу комуністичної Чехословаччини).

1967 – щойно прийшовши до влади в Греції, “чорні полковники” заборонили носіння міні-спідниць

1980 • У Тегерані зазнала невдачі операція по звільненню 52-х заручників, утримуваних в посольстві США з листопаду 1979 року, — в результаті зіткнення вертольота і транспортного літака 8 американських військовослужбовців загинуло, 5-ро було поранено і жоден заручник звільнений не був.

1984 • У Сан-Франциско компанія Apple анонсувала свій портативний ком’пютер Apple II вагою 6 кілограмів і розміром з чемодан. Проте пишне гасло “Apple II — назавжди”, під яким проводилась рекламна кампанія, виявилося далеким від дійсності — через 5 років Apple II був знятий з виробництва.

1987 — у Перській затоці американський флот уперше у світі використав дельфінів у військових цілях.

1999 • На засіданні у Вашингтоні НАТО прийняла нову стратегічну концепцію, що дозволяла використання збройних сил блоку для запобігання порушенню прав людини будь-де у Європі.

2000 – під час навчань російського Чорноморського флоту в Севастополі навчальна крилата ракета влучила в українське пасажирське судно “Верещагін”. Один член екіпажу був важко поранений

2004 • Під час бою в Стейпл-центрі в Лос-Анжелесі Віталій Кличко у восьмому раунді нокаутував південноафриканця Коррі Сандерса і став чемпіоном світу за версією WBC, здобувши свій перший титул у професійному боксі

2005 — інавгурація папи Бенедикта XVI.

Народились 24 квітня

1533 —Вільгельм I (Вільгельм Оранський), перший з наслідних штатгальтерів (правителів) Нідерландів (з 1572); один з керівників Нідерландської революції, направленої проти іспанського володарювання і католицизму.

1803 -Олександр Васильович Духнович, закарпатський греко-католицький, русинський письменник («Добродетель превышает богатство»), педагог («Народная педагогия»), поет, видавець («Церковный Вестник для русинов Австрийской державы»).

1900 — Василь Пилипович Герасименко, радянський воєначальник, перший і єдиний в історії міністр оборони УРСР (1944-45 рр.).

1905 —Роберт Пенн Воррен, американський письменник (“Вся королівська рать”), поет, критик.

1934 Ширлі Маклейн (Бітті), американська актриса, лауреат премії «Оскар» (“Час ніжності” [1983]; “Квартира”, “Неприємності з Гаррі”, “Точка повороту”); сестра актора і режисера Уоррена Бітті.

1942 • Барбра (Джоан) Стрейзанд, американська співачка, лауреат “Греммі” (1963-1965, 1977, 1986), актриса, лауреат премії «Оскар» (“Смішне дівчисько” [1968], “Привіт, Доллі”, “Як ми це робимо”), режисер (“Король сезону”).

1952 • Жан-Поль Готьє, французький модельєр.

1955 • Юрій Володимирович Макаров, український журналіст, телеведучий (“Телеманія”).

1988 • Олександра Шевченко, український громадський діяч, співзасновник жіночого феміністичного руху

Померли 24 квітня

1731 — Данієль Дефо, англійський письменник і публіцист, відомий як автор «Робінзона Крузо».

1795 — Марко Полторацький, український співак (баритон), козак Сосницької сотні Чернігівського полку. Дід Анни Керн.

1852 • Василь Андрійович Жуковський, російський поет, основоположник російського романтизму (“Сільське кладовище”, “Людмила”, “Світлана”). Пом. 169 років тому у 69 років (нар. 9 лютого 1783 р.).

1960 • Макс фон Лауе, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії за відкриття дифракції рентгенівських променів на кристалах. Пом. 61 рік тому у 81 рік (нар. 9 жовтня 1879 р.).

1979 • Володимир Михайлович Івасюк, український композитор і поет. Пом. 42 роки тому у 30 років (нар. 4 березня 1949 р.) 18 травня 1979 року тіло композитора Володимира Івасюка знайшли у військовій зоні Брюховецького лісу недалеко від Львова повішеним. Слідство висунуло єдину версію — самогубство внаслідок тривалого психічного розладу. Справа була закрита прокуратурою Шевченківського району за відсутністю складу злочину через два місяці — 18 липня 1979 року. Утім згодом судова експертиза встановила, що відомий український композитор Володимир Івасюк, якого знайшли повішеним у лісі, не міг це зробити самотужки.. .

1989 • Саша (Олександра Євгенівна) Путря, юна українська художниця і поетеса; за 11 років свого життя створила 2279 робіт — 46 альбомів з малюнками, шаржами, віршами, чеканки, вишивки, дрібні вироби з пластиліну, саморобні шиті іграшки, вироби з намистин і кольорового каміння, випалювання по дереву. Пом. 32 роки тому у 12 років (нар. 2 грудня 1977 р.).

2005 — Аркадій Вайнер, письменник (брати Вайнери).

Тетяна Кондратьєва