Дмитро Марценюк уже 7 років працює в одному з найстаріших українських ресторанів США «Веселка». Заклад розташований у самісінькому центрі Нью-Йорка, на Мангеттені.
У меню ресторану є кілька варіантів борщу, а також 10 видів вареників. Заснована «Веселка» була ще у 1954 році. За роки шефування Дмитро частував українськими стравами Сандру Буллок, Кіану Рівза, Маколея Калкіна, Деніела Крейга та багатьох інших зірок американського шоу-бізнесу. Вибір професії кухаря спершу був несвідомим. Студент з Вінниці Дмитро Марценюк вступив на міжнародні економічні відносини до Київського університету туризму, економіки і права. Там він познайомився зі своїм одногрупником Євгеном Клопотенком, сьогодні вже відомим українським кулінарним експертом та шеф-кухарем. Обидва студенти-міжнародники після випуску почали займатися кулінарією. Євген Клопотенко сьогодні називає Дмитра амбасадором українського борщу в Сполучених Штатах Америки.
– Перший досвід на кухні – це коли я варив рис. Висипав цілу пачку крупи в каструлю, він розварювався і збільшувався в об’ємі, а я мусив відкидати і відкидати, – згадує Дмитро Марценюк. — Попри те що нині я живу у Нью-Йорку, найкращі гастрономічні спогади у мене саме з України. Я вважаю борщ магічною стравою, адже у кожного він завжди виходить іншим, своїм.
Вперше до Сполучених Штатів Дмитро поїхав ще студентом, у період літніх канікул, щоб підтягнути знання англійської мови. Тоді він знайшов роботу у літньому таборі на кухні і за три місяці навчився готувати на 250 людей. Коли юнаку вдалося продовжити візу, то й роботу він вирішив шукати в Іст-Віллиджі, українському мікрорайоні на Мангеттені. Ще близько 30 років тому 70 відсотків мешканців району були українцями, але зараз їх набагато менше, хоча безліч заснованих ними установ залишилися: церква; інститут; школа; банк; музей; Український дім тощо. У найрейтинговішому українському ресторані «Веселка» вакансій не було, але власник — американець — все одно взяв Дмитра на роботу. Спершу хлопець працював на заготівлі, за 2 роки набрався досвіду на всіх процесах кухні, а через 4 роки отримав документи та пішов навчатися в одну з найкращих кулінарних шкіл Нью-Йорка. На свій випускний Дмитро отримав посаду шефа у «Веселці».
– 7 років я працюю шефом, управляю всіма процесами та величезним колективом, маю досвід та зв’язки. Наш ресторан пережив 11 вересня, кілька потопів і коронавірус, – розповідає Дмитро. — Коронною стравою ресторану «Веселка» є вареники. Щодня кухарі ліплять та продають їх від 2 до 4 тисяч штук. У США вареники варять або ж смажать у фритюрі. У щоденному меню є 7 видів цієї страви, а ще 3 – із сезонними начинками. Найпопулярнішими є: з картоплею; з м’ясом; з картоплею, капустою та грибами; з козячим сиром та руколою; солодкі — з сиром та вишнею. Окрім цього, щотижня ресторан продає близько 500–600 літрів українського борщу. Я готую пісні, різдвяні та холодні варіації цієї страви. 90 відсотків відвідувачів «Веселки» є американцями, а українців приходить не так вже й багато – 2-3 відсотки у будні дні та 7-8 відсотків у вихідні.
У «Веселці» знімають дуже багато американських фільмів. Хоча ресторан і не розташований у туристичному чи історичному районі міста, приміщення часто винаймають за шалені гроші. Востаннє тут знімали «Вісім подруг Оушена» з Сандрою Буллок та Кейт Бланшет. На столі були 3 страви – млинці з сиром, деруни та вареники. На фінальному дублі Сандра з’їла вже цілу порцію дерунів. Місцеві актори та журналісти також приходять до ресторану просто поїсти, поза робочим часом та без камер.
А 12 квітня вінничанин Діма Марценюк сам організував міжнародну кулінарну подію — Амбасадорський борщ. Він зібрав послів, консулів та інших посадовців з України, США та інших країн для спільного приготування борщу.
Має у планах відкрити свій український ресторан у Нью-Йорку, але більш сучасний, «з молодою душею». Додає — це не проблема, було б бажання і концепція. Також є інвестори, які готові вкладати у цей напрямок, є і власні заощадження. Ось такі наші земляки! Пишаємось!
Віталіна Володимирова
Ой, тупость…. Амбассадор борщу. А Амбассадора дощу чи снiгу нема?
даниел крейг англичанин