У народі святого називали Юрієм. Він один із найбільш шанованих серед християн. На іконах його зображають величним воїном, який списом пронизує змія, сидячи верхи на білому коні. Ця картина символізує перемогу весни над зимою, добра над злом. Цього дня в світі відзначаються Міжнародний день проти дієти, Всесвітній день пароля.

В Україні – День піхоти ЗСУ. Це свято встановлене Указом президента України від 19 квітня 2019 року з «метою вшанування мужності та героїзму воїнів механізованих, мотопіхотних, гірськоштурмових військових частин і підрозділів Сухопутних військ Збройних сил України, виявлених у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, а також започаткування сучасних військових традицій». День 6 травня був обраний невипадково. Саме 6 травня у 1648 році козаки перемогли в битві біля Жовтих Вод, яка вважається першою переможною битвою національної визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького.

6 травня увійшло до історії людства такими подіями:

1527 – Обурені тривалою невиплатою зарплати іспанські та німецькі найманці імператора Карла V увірвалися в Рим і розграбували місто. Рим втратив більшість середньовічних та ренесансних будівель; постраждала навіть базиліка Святого Петра у Ватикані, а сам папа Климент VII був змушений рятуватись втечею в замок Святого Ангела, де перебував фактично в облозі. Грабежі і руйнації тривали не менш як три доби. У червні папа виплатив військам імператора Карла V компенсацію у розмірі 400 000 дукатів і був змушений коронувати Карла V королем Італії та відмовити у праві на розлучення королю Англії Генріху VIII з його дружиною — Катериною Арагонською, що була тіткою Карла V.

1682 – Французький король Людовик XIV перемістив свою резиденцію з Парижу до Версалю.

1686 – У Москві підписано мирний договір, відомий як «Вічний мир», за яким Річ Посполита визнавала за Московським царством Лівобережну Україну, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверську землю і Смоленщину, а південні Київщина і Брацлавщина, спустошені тривалою війною, мали стати нейтральною територією. Для Гетьманщини «Вічний мир» став актом її остаточного поділу на Лівобережжя і Правобережжя й призвів, зрештою, до ліквідації козацького устрою по обидва береги Дніпра.

1742 – у Москві відбулася коронація російської імператриці Єлизавети Петрівни

У 1872 році в Англії був заснований футбольний Кубок.

1889 – Приурочена до століття взяття Бастилії, в Парижі відкрилась Всесвітняя виставка, на якій були представлені науково-технічні досягнення того часу. Входом на виставку слугувала Ейфелева вежа. До дня закриття 6 листопада її відвідало понад 6 мільйонів глядачів.

У 1902 році сталася одна з найбільших корабельних аварій XX століття: у Бенгальській затоці було захоплене циклоном поблизу Рангуна і зазнало аварії судно «Каморта» під прапором Великої Британії; кількість загиблих склала 655 осіб.

1920 – завершення І Зимового походу армії УНР. З’єднання армії УНР під командою генерала Михайла Омельяновича-Павленка із 2-ю стрілецькою дивізією полковника Олександра Удовиченка в районі м. Ямпіль та сіл Підлісівка-Кетроси

1937 – Під час приземлення в Лейкхерсті (штат Нью-Джерсі, США) загорівся і за 36 секунд повністю згорів найбільший у світі (довжиною близько 250 метрів) дирижабль «Гінденбург», що здійснював свій перший трансконтинентальний політ (старт було взято 4-го травня з Франкфурта). Від вибуху загинули 36 пасажирів і екіпаж.

1940 – Джон Стейнбек отримав Пулітцерівську премію за роман «Грона гніву». 1941 – Головою ради народних комісарів СРСР став Йосиф Сталін. В’ячеслав Молотов, котрий займав цей пост більше десяти років, став заступником Сталіна із збереження посади наркома закордонних справ. 1943 – В Селецьких концентраційних таборах (поблизу Рязані) почалось формування 1-ї польської дивізії ім. Тадеуша Костюшка. У 1950 році знаменита в майбутньому американська актриса, а на той час 18-річна Елізабет Тейлор уперше вийшла заміж. Менш ніж через рік вона розлучилася, щоб потім ще сім разів повторити все знову.

1953 – Хірург Джон Гіббон з Філадельфії вперше успішно провів операцію на відкритому серці з використанням апарату штучного кровообігу, який від створював з 1931 року.

1963 – Ярослав Стецько подав офіційну скаргу до спеціальної комісії ООН на уряд СРСР за “колоніально-імперіальне поневолення України”. Стецько вимагав від комісії проти колоніалізму провести обстеження “колоніальних умов”, у яких преебуває Україна, та розслідувати вбивства Степана Бандери і Лева Ребета

1968 – у зв’язку з вуличними заворушеннями в Парижі французька влада закрила університет Сорбонна

1968 – голова КДБ Юрій Андропов звернувся до ЦК КПРС з листом, у якому охарактеризував роман Олеся Гончара “Собор” як “політично шкідливий”

6 травня у 1986 році, через 10 днів після найбільшої в історії людства техногенної катастрофи, СРСР офіційно оголосив про аварію на Чорнобильській АЕС. Та й як би не намагалися Ради, але приховати те, що сталося було неможливо. Радіоактивне зараження охопило не лише Україну, Білорусь і Росію, а й більшу частину Європи – аж до Італії. Згодом забруднення було відмічено в арктичних зонах, Норвегії, Фінляндії та Швеції.

1990 – рішенням Львівської обласної ради народних депутатів поновлено в правах Українську греко-католицьку церкву. Враховуючи, що собор св. Юра є релігійною святинею УГКЦ, резиденцією й усипальницею її митрополитів, насильно відібраною у греко-католиків, храм передано в користування УГКЦ. Дії органів влади на території Львівської області щодо ліквідації греко-католицької церкви у 1946 р. та переслідування віруючих і духовенства УГКЦ визнавано незаконними та аморальними

1991 На чемпіонаті світу український стрибун із жердиною Сергій Бубка, стрибнувши на 6 м і 7 см, встановив свій десятий світовий рекорд для відкритих стадіонів. Цього ж року бубка покращив своє досягнення до 6 метрів 10 сантиметрів.

У 1994 році королева Великобританії Єлизавета II і президент Франції Франсуа Міттеран урочисто відкрили тунель під протокою Ла-Манш (про його будівництво говорили ще в 19 столітті). Загалом на будівництво євротунелю, як його ще називають, було витрачено близько 10 мільярдів фунтів, причому проєктна вартість була перевищена на 80 відсотків. На думку експертів, термін його окупності може перевищити 1000 років. Протяжність тунелю під Ла-Маншем – 51 км, із яких 39 проходять безпосередньо під протокою. Автомобільний транспорт долає тунель у вагонах спеціальних поїздів Eurotunnel Shuttle. При цьому водії й пасажири авто не залишають своїх транспортних засобів. Процедура навантаження машин у вагон займає не більш як вісім хвилин. Потяги перебувають у тунелі від 20 до 35 хвилин, весь шлях займає 2 години 15 хвилин. До речі, тунель під Ла-Маншем не є найдовшим залізничним тунелем – лише третє місце. Друге місце у японського тунелю «Сейкан», що з’єднує острови Хонсю і Хоккайдо, довжина якого 53,85 км. А найдовшим у світі є Готардський залізничний тунель у швейцарських Альпах – 57 км.

1998 – нова столиця Казахстану Акмола отримала нову назву – Астана. Ще раніше це місто називалося Акмолінськ та Цілиноград 1999 – Під час ракетної атаки НАТО по югославській столиці одна з ракет попала у будинок китайського посольства — загинуло троє, поранено двадцять осіб.

2004 – масштабна пожежа й вибухи на складах боєприпасів у Новобогданівці (Запорізька область), поранені двоє осіб

2012 – Під гаслами «За Росію без Путіна» в Москві пройшов «Марш мільйонів» на знак протесту проти інавгурації втретє обраного президентом Володимира Путіна, в якому взяло участь за різними оцінками до 100 тисяч чоловік. Незважаючи на отримання офіційного дозволу на проведення акції, поліція зпровокувала сутички з демонстрантами, які закінчились затримкою 436 чоловік і арештом організаторів ходи Сергія Удальцова, Бориса Нємцова і Олексія Навального, а також 19 її учасників, які проходять по так званій «Болотній справі».

Тетяна Кондратьєва