Ці травневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер. Православна церква 13 травня вшановує пам’ять апостола Якова-старшого брата Іоанна Богослова. У народі день назвали Яків Теплий – приходить справжнє тепло, літо не за горами. Святий Яків з братом були рибалками. Ісус закликав їх проповідувати Євангеліє. Впродовж багатьох років Яків доносив слово Боже до людей.Пізніше на Якова, як розповсюджувача “помилкового вчення і смути”, донесли царю Іроду Агріппи. Той наказав стратити святого. Апостол дізнався про вирок, але мужньо продовжував відкрито проповідувати. Один з донощиків розкаявся і прилюдно визнав себе християнином. Його стратили разом з апостолом Яковом.

Цього дня в світі відзначаються Всесвітній день кульбаби, (До речі, по-латині кульбаба називається Taraxacum. Вчені припускають, що цей термін походить від грецьких слів «заспокоювати», «лікувати хворобу очей» або «дикий латук». На Русі наші предки називали цю рослину одуваном, пустодуєм, вітродуйкою, повітряною квіткою, а за раннє цвітіння і лікувальні властивості – бабусиною травою, березневим кущем і еліксиром життя. Ось така цікава штука виходить: квіточка одна, а назв у неї безліч! ) Всесвітній день техніки для майбутнього, День народження застібки-липучки, Всесвітній день коктейлю, Міжнародний день хумуса, Глобальний день інженерної справи, День льодяників від кашлю.

13 травня увійшло до історії людства такими подіями:

У 1501 році флорентинець Амеріго Веспуччі вирушив у морську подорож, в ході якої з’ясував, що Колумб відкрив ніщо інше, як новий континент. Але саме на його честь була названа Америка.

У 1637 році кардинал Рішельє, пам’ятаючи про своїх ворогів, наказав закруглити всі кинджали, які використовувалися за їжею для нарізування м’яса, створивши таким чином столовий ніж.

1647 – В результаті катастрофічного землетрусу майже повністю зруйновано місто Сантьяго – майбутня столиця Чилі.

У 1787 році очолюваний капітаном Артуром Філліпом Перший флот із каторжниками на борту вирушив із Портсмута, щоб заснувати першу колонію в Австралії.

1865 – в Одесі відкрито третій в Україні університет – Новоросійський, сьогодні – Національний університет імені Мечникова.

У 1871 році Ватикан був включений в Італійське королівство, а суверенітет Папи був обмежений палацами Ватикану, римською латеранською церквою і заміською папською резиденцією. До палаців, які досить великі, належали також і прекрасні Ватиканські сади.

1913 – відбувся політ першого у світі 4-моторного літака “Руський витязь” конструкції киянина Ігоря Сікорського. Вага літака (близько 5 тонн) була вчетверо більшою за вагу найбільшого на той час аероплана.

1918 – Міністерство внутрішніх справ України видало телеграфне розпорядження про необхідність довести до відома населення, що “вся влада на Україні належить гетьману всієї України Павлу Скоропадському, який визнаний військовим командуванням – німецьким та австрійським, що виявило готовність на випадок необхідності підтримувати цю владу своєю збройною силою і суворо карати за непідкорення цій владі у повному єднанню з українською адміністрацією”

У 1920 році в Манчестері на конференції лікарів-дантистів цукор був названий головною причиною хвороби зубів, щоб уникнути згубних наслідків рекомендувалося після прийому солодощів пити сухе шампанське.

У 1927 році в Києві був створений футбольний клуб «Динамо Київ». Цього дня міжвідомча комісія у справах громадських організацій та союзів Київського округу зареєструвала статут київського пролетарського спортивного товариства “Динамо”.

До створення футбольної київської команди “Динамо” в листопаді 1927 р. доклалися начальник київського ОГПУ Семен Западний, його заступник Сергій Барминський та Микола Ханников

У 1930 році був убитий останній дикий сумчастий вовк.

У 1950 році в англійському Сільверстоуні пройшла перша гонка першого чемпіонату «Формули-1». Вона відбулася на злітно-посадкових смугах колишнього військового аеродрому. Переможцем став 44-річний італійський автогонщик Джузеппе Фаріна (команда «Альфа-Ромео»), який за підсумками сезону став і першим чемпіоном «Формули-1». Гонка проходила в присутності членів британської королівської родини, в ній брали участь найсильніші гонщики світу того часу – Хуан Мануель Фанхіо, Луїджі Фаджіолі, Луї Розьє, Редж Парнелл і Принц Біра.

13 травня 1958 року швейцарський інженер Георг де Местраль зареєстрував торгову марку розробленої ним самим застібки-липучки Velcrо (від французьких слів velours – «оксамит» і crochet – «гачок»). Георг де Местраль винайшов застібку-липучку ще в 1948 році. Ідея спала йому на думку, коли він гуляв зі своєю собакою в Альпах, і вона застрягла в кущах реп’яха.

1981 – на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко поранив Папу Римського Івана Павла II. Понтифік після стріляних поранень вижив. В організації замаху підозрюють також спецслужби СРСР

У 1986 році у Франції вийшов фільм Клода Лелюша «Чоловік і жінка. 20 років потому» – про тих же героїв і з тими ж акторами.

1990 – вийшло перше число газети “Галичина” – першої за радянських часів демократичної багатотиражної газети Івано-Франківської області.

У 1991 році корпорація «Apple» випустила в продаж «Macintosh System 7.0».

1991 – Вінні Мандела, яка була дружиною президента ПАР Нельсона Мандели, звинувачена у викраденні людей і катуваннях

1992 – Верховна Рада України визнала такими, що суперечать Конституції України, акт про проголошення державної самостійності Республіки Крим та постанову про проведення загальнокримського референдуму, прийняті ВР Криму 5 травня, і зупинила їх дію

1992 – американські космонавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос вийшли одразу три космонавти.

1995 – у Севастополі почався 4-й всеукраїнський пісенний фестиваль “Червона рута”

2005 – в Андижані (Узбекистан) під час придушення збройного заколоту загинуло від кількох сотень до тисячі мітингувальників

2014 – проросійські бойовики під час боїв за Слов’янськ влаштували засідку на околицях села Маячка. Внаслідок нападу бойовиків на колону 95-ї окремої аеромобільної бригади загинуло 7 українських десантників.

Тетяна Кондратьєва