– Враховуючи останню ін­фор­мацію щодо методики підготовки вибухів у  Чехії та  Болгарії, у  Bellingcat (вебсайт  журналістських розслідувань) зробили висновок: Росія може бути причетна до  вибухів на військових складах в Україні. Почерк достатньо стандартний і повторюється у кожному з вибухів. Вони завжди привозили з собою детонатори дистанційного керування з електричною зарядкою. Тобто могли активувати детонатор пізніше, здалеку, з мобільного. Але завжди спочатку вони спричиняли на складах пожежу. І під час пожежі залучали детонатор, щоби це скидалося на просту пожежу. Так робили в усіх випадках зі складами…

Додамо, що 26 вересня 2017 року у Калинівці розпочались вибухи на одному з найбільших складів боєприпасів ЗСУ. З міста та навколишніх сіл евакуювали близько 30 тисяч осіб. На арсеналі зберігалось 188 тисяч тонн боєприпасів. Серед них — ракети системи залпового вогню «Смерч», «Ураган» і «Град». На щастя, до них вогонь не дістався. Через рік Калинівський районний суд оштрафував військового, який у день вибухів на складах боєприпасів неналежно виконував свої обов’язки. Начальник режимної служби Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку отримав 2 465 грн штрафу. Крім того, через три роки після НП почали судити командира арсеналу Миколу Батюка за недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Сам Микола Батюк нічого не коментує, але його друзі та колеги впевнені: звинувачення безпідставні.

Слід зазначити, що впродовж 2014–2018 років в Україні сталася низка пожеж (вибухів) на військових складах, мова йде про НП в м. Ічня (Чернігівська область), м. Калинівка (Вінницька область), м. Балаклія (Харківська область), м. Сватове (Луганська область), м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область). Втрати від пожеж оцінюються в мільярди доларів.

17 квітня Чехія заявила про висилку 18 російських дипломатів, пов’язаних із російськими спецслужбами. Причиною таких заходів стала підозра у причетності Головного управління Генштабу Росії до вибухів складів боєприпасів у Врбетіце у 2014 році.

Зброя, що зберігалася на складах, могла призначатися для поставок в Україну у розпал російсько-української війни, писали чеські ЗМІ. Виникає запитання: наскільки цю загрозу усвідомлює військово-політичне керівництво України? І чи вдасться таки нашим розслідувачам знайти винних у цій НП?

Віталіна Володимирова