Вінницька психоневрологічна лікарня ім. акад. 0.І. Ющенка була відкрита 25 травня 1897 року на 720 ліжок для надання спеціалізованої психіатричної допомоги населенню Південно-Західного краю.

Будівництво лікарні пов’язано з Катериною ІІ, яка в свій час видала указ, за яким у кожній губернії потрібно побудувати лікарню для психічно хворих. І ось у кінці ХІХ століття черга дійшла до Південно-Західного краю. Місце обирали між Летичевом, Брацлавом і Вінницею, але все ж вирішили, що хвойний ліс і річка, яка була тоді однією з найчистіших у Європі, – найкраще місце.

Всі корпуси з’єднані між собою, що було дуже зручно, і саме тому споруда і схожа за формою на павучка. Це була одна з найкращих лікарень імперії. Закінчили будівництво в 1897 році. Лікарня обслуговувала три губернії: Київську, Волинську та Подільську. Все обладнання у ній на той час було найкращим, вона мала електричне освітлення, свою вентиляцію й каналізацію. І це в той час, коли у багатьох будівлях міста Вінниці могли про це тільки мріяти.

Під час організації лікарні її відвідали видатні вітчизняні психіатри С.С. Корсаков та В.М. Бехтерєв, що мало велике значення в подальшій діяльності лікарні.

У лікарні працювали видатні психіатри, доктори медичних наук, організатори охорони здоров’я, які внесли вагомий внесок в розвиток психоневрологічної допомоги населенню Вінниччини: Кузнецов В. П., Ющенко 0.І., Країнський І. В., Колотинський С.Д., Дарашкевич Л.Л., Бойно-Родзевич Г.Г., Стрільчук І. В., Ремига А.Л., Зайцев 0.0., Голубцов Ф.О., Мар’янчик Р.Я., Мізрухін І.А., Альперович П.М., лікарі – Слічний І.В., Сінкевич А.І., Обухова Є.О., Гарцев Т.С.,Файнгольд М.В., Мисовська Т.П., Катранова К.В., Муляр Д.В., Ольхова Я.С., Шемчук М.І. та інші.

В.П. Кузнецов – директор Казанської окружної лікарні – був куратором будівництва Вінницької окружної лікарні, а з введенням її в дію призначений першим директором. Він, розповсюджуючи психіатричні знання серед широких верств лікарів, провів в 1899 році першу конференцію для дільничних лікарів Подільської губернії.

Країнський, відомий своїми класичними дослідженнями обміну речовин у епілептиків.

Багато сил та праці в організацію лікувального процесу внесли Л.Л. Дорошкевич та Г.Г. Бойно-Родзевич, який працював головним лікарем лікарні 20 років, з 1908 по 1928 рік.

Вінницька психоневрологічна лікарня носить ім’я академіка 0.І. Ющенка в знак пошани та пам’яті про великого вченого, який зробив значний внесок в розвиток української психіатрії.

Лікарня двічі була зруйнована: під час громадянської війни та фашистами в період Вітчизняної війни. Багато сил доклав до відбудови лікарні після війни головний лікар Р.Я. Мар’янчик. Разом з тим він є основоположником розвитку позалікарняної психіатричної допомоги на Вінниччині.

У даний час лікарня, на території якої розташований мальовничий парк, реконструйована, побудовані нові корпуси. Тут працювали і такі всесвітньо відомі психотерапевти як Анатолій Кашпіровський та Ринат Добросєрдов. Сьогодні лікарня є архітектурною пам’яткою міста Вінниці.

Тетяна Кондратьєва