Попри шалений супротив окремих політичних сил, Верховна Рада ухвалила закони, необхідні для старту прозорого ринку землі. Це Закон про електронні аукціони з купівлі-продажу землі, який гарантує наповнення місцевих бюджетів. Закон № 1423-IX (законопроєкт
№ 2194), який остаточно повертає право громадам розпоряджатись землями та чітко закріплює, що купувати і продавати землю можуть виключно українці. Також прийнято Закон “Про національну інфраструктуру геопросторових даних” – на порталі буде інформація в реальному часі про всі земельні, водні і лісові ресурси, хто обробляє землю, скільки податків платить.

Про це повідомила народна депутатка, голова Вінницького обласного осередку політичної партії “Слуга Народу” Ірина Борзова.

“Нарешті можна буде поставити крапку в тіньових схемах та в розкраданнях землі. 20 років політики розповідали, що ринок землі потрібен, але маніпулювали і нічого не робили для того, щоб повернути українцям право власності на землю. Прості люди не могли розпоряджатися землею: купувати, продавати або запо­ві­дати. У Вінницькій області у приватній власності громадян є майже 1,2 мільйона гектарів паїв. Багато селян здають угід­дя в оренду. Вартість оренди землі на Вінниччині на початку року складала близько 7 тисяч гривень за 1 гектар, але отримати таку плату можна далеко не завжди. А у віддалених селах власники взагалі отримують кілька мішків зерна як орендну плату.

Дія мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення не лише робила дешевою оренду паїв, а й породжувала тіньові схеми заволодіння землею. Все робилось дуже просто – щоб переоформити на себе державну землю, потрібні були: підходяща ділянка, “свій” голова сільської ради/районної державної адміністрації, зговірливий чиновник Держгеокадастру та організована група підставних осіб. Останнім не обов’язково знати про участь у схемі. Такі схеми рейдерських захоплень працювали чи не в кожній громаді, поки ми не почали змінювати закони”, – розповідає Ірина Борзова.

Під час виступу на всеукраїнському форумі “Україна 30. Земля” президент України Володимир Зеленський зазначив, що, за попередніми підрахунками, за роки мораторію було незаконно присвоєно близько 5 млн га державних сільгоспземель України. За площею дорівнює майже двом півостровам Крим, який окупувала Росія.

“Безумовно, ми зробимо все, щоб повернути і те, й інше. Але зараз – не про плани на майбутнє, а про те, що нами вже зроблено. Прозорий ринок землі – це те, що ми обіцяли громадянам України, і те, що ми робимо. Ми це зробили саме для людей, врахувавши їхні застереження й побажання”, – сказав президент, зауваживши, що були проведені сотні регіональних земельних форумів, дискусій експертів, публічних обговорень та узгоджень моделі земельного ринку.

Ганна КОВАЛЬЧУК