За календарем віряни сьогодні вшановують пам’ять мучеників Фалалея, Олександра та Астерія, які постраждали за віру в Христа при правлінні римського імператора Нумеріана (283-284) 18- літньому Фалалею правитель наказав просвердлити ноги, протягнути в отвір мотузку і повісити вниз головою. Інші християни Олександр і Астерій повісили замість Фалалея шматок дерева, за що були жорстоко побиті і потім обезголовлені. Після цього правитель Егеї двічі спробував сам просвердлити ноги Фалалея, а після цього велів слугам святого втопити. Зробити це так само не вдалося, тоді святого кинули голодним звірам, але і вони не стали чіпати Фалалея. Після цього святий був обезголовлений. Сталося це в 284 році. У народному календарі ця дата отримала такі назви: Фалалей-огуречник, Фалалей-грядочнік, Фалалєєв день, Фалі.
у світі відзначають Всесвітній день боротьби з розладами харчової поведінки (Починаючи з 2016 року, 2 червня відзначають Міжнародний день боротьби з розладами харчової поведінки. Цього дня організації та активісти світу об’єднуються задля того, щоб розвінчати існуючі міфи про розлади харчової поведінки.
Розлади харчової поведінки (РХП), серед яких найпоширеніші — нервова анорексія, булімія та компульсивне переїдання, наразі є надзвичайно актуальною проблемою, оскільки вони асоційовані з вираженими негативними медико-соціальними наслідками та мають найвищий рівень смертності серед усіх психічних захворювань. Сьогодні кожні 62 хвилини принаймні одна особа вмирає від наслідків РХП. )
А ще сьогодні Міжнародний день секс-працівника (У 1975 році 2 червня, близько 100 секс-працівників зайняли церкву Saint-Nizier в Ліоні, Франція, щоб висловити свій гнів проти їх криміналізації та жорстоких експлуататорських умов життя. 10 червня о 5 годині церква була жорстоко очищена поліцейськими силами. Це викликало цілий національний рух, а день тепер відзначається в Європі і в усьому світі. )
2 Червня – Національне свято Італійської Республіки – День проголошення Республіки. У 1946 — внаслідок проведеного в Королівстві Італія плебісциту ліквідовано монархію і проголошено створення Італійської Республіки.
2 червня увійшло до історії людства такими подіями:
455 — вандали захопили Рим, після чого грабували його протягом двох тижнівВандали спустошили палаци, зняли з Капітолію позолочений дах, вивезли трофеї імператора Тіта, захоплені ним при штурмі Єрусалиму. Разом із награбованим в Карфаген була вивезена імператриця Ліцинія Євдоксія і дві її доньки.
1474 – у московському Кремлі упав незавершений Успенський собор, який зводили майстри Кривцов і Мишкін
1537 – Спеціальною буллою Папа Римський Павло III визнав індіанців людьми з душами та заборонив перетворення їх на рабів.
1572 – Згідно з універсалом Сигізмунда II Августа польний гетьман коронний Юрій Язловецький отримав право найняти на королівську службу 300 козаків, які стали першими з реєстрового козацтва і подальшому входили до Війська Запорозького.
1682 – Після бунту стрільців у Москві боярська Дума прийняла рішення, затверджене Земським собором, що “першим” царем буде Іван V, а Петро I — “другим” царем.
1842– світ побачив перший том роману Миколи Гоголя “Мертві душі”.
1865 – Генерал Конфедератів Едмунд Сміт підписав запропонований Північними штатами акт про припинення військових дій очолюваної ним армії, останньої армії сил Півдня. Ця подія вважається формальним закінченням чотирирічної громадянської війни в США, що забрала життя 620 тисяч людей, найкривавішої війни в американській історії.
1851 – Штат Мен у США першим ввів на своїй території “сухий закон”.
1857– Джеймс Гіббс з Вірджинії запатентував однониткову стіжкову швейну машинку.
1878 – німецький імператор Вільгельм І був серйозно поранений під час замаху, який здійснив анархіст Карл Нобілінг
1891 – на пропозицію ірландця Вільяма Маккрума у футболі запроваджено пенальті
1892 – В Києві відкрито першу в Російській імперії лінію електричного трамваю, яка сполучила Велику Жандармську вулицю з Царською площею (нині — вулиця Саксаганського і Європейська площа).
1896 – Італієць Ґульєльмо Марконі запатентував радіо.
1910 – Чарльз Стюарт Роллс, один із співзасновників компанії Rolls-Royce, став першим, хто літаком без посадки перелетів Ла-Манш туди й назад. На жаль, наступного місяця він же став і першим британцем, що загинув у авіаікатастрофі, — під час польоту його біплан розламався у повітрі.
1917 – у Тифлісі (нині Тбілісі) заарештований великий князь Микола, дядько російського імператора Миколи II, обвинувачений у змові проти Тимчасового уряду
1918 – Німецька імперія та Австро-Угорська імперія юридично визнали владу гетьмана в Україні.
1919 – сім будинків вищих чиновників юстиції США піддані бомбовим атакам.Наступного дня заарештували 67 анархістів, причетних до замахів
1924 – американський Конгрес надав громадянство усім американським індіанцям.
1944 – Розпочалась радянсько-американська військова операція «Френтік», яка передбачала човниковий рух американських бомбардувальників за трикутником Англія — Італія — Україна (Миргород — Полтава) для завдання масованих авіаційних ударів по важливих військових і промислових об’єктах Німеччини і її сателітів. За період операції в Полтаві обслуговувались 1030 американських літаків, зокрема 529 «Літаючих фортець», 395 «Мустангів», 106 «Лайтнінгів»; за 18 рейдів здійснено 2207 літако-вильотів, на об’єкти противника скинуто 1955 тонн авіабомб. Ударів зазнали 12 важливих об’єктів у глибокому тилу противника, у повітряних боях знищено щонайменше 100 німецьких літаків, на землі — понад 60. Літаки-розвідники виконали 117 бойових вильотів і сфотографували 174 цілі. Останній американський літак залишив полтавський аеродром 22 червня 1945 року.
1953 – коронація Єлизавети II, королеви Великої Британії. Через 16 місяців після смерті короля Георга VI у Вестмінстерому палаці на британський престол короновано його дочку 27-річну Єлизавету II. 9 вересня 2015 року 89-літня королева Єлизавета II стала найдовше правлячим монархом Великої Британії — тривалість її перебування на престолі склала 63 роки і 217 днів.
1955 – день створення космодрому Байконур (директива Генштабу започаткувала Науково-дослідницький випробувальний полігон №5 МО СРСР)
1962 – У місті Новочеркаську Ростовської області (Росія) військами жорстоко придушено демонстрацію робітників, що протестували проти підвищення цін, — за офіційною статистикою загинуло 26 і було поранено 39 чоловік. Пізніше за рішенням Верховного суду РРФСР було розстріляно ще 7 демонстрантів, а 105 — ув’язнено. Із всіх військових наказ стріляти по неозброєних людях відмовився виконати лише Герой Радянського Союзу генерал-лейтенант Матвій Шапошников, за що він був виключений з Компартії і позбавлений звань. Жертви «Новочеркаського розстрілу» були реабілітовані указом президента РФ Бориса Єльцина у 1996 році.
1962 – В столиці Чилі Сантьяго в рамках відбіркового турніру до Чемпіонату світу з футболу відбувся матч між збірними командами Чилі та Італії, який увійшов в історія як «Битва в Сантьяго»: через необ’єктивне суддівство англійського рефері між футболістами під час матчу спалахували бійки, що привели до розбитих обличь і численних вилучень з поля із застосуванням місцевої жандармерії. Матч закінчився з рахунком 2-0 на користь господарів. Канал BBC, який показав гру через кілька днів у запису, назвав його «можливо найдурнішим, найжахливішим, найогиднішим і найганебнішим в історії футболу».
1979 – Папа римський Іван Павло II прибув з офіційним візитом до Польщі. Це було перше в історії відвідання комуністичної країни главою католицької церкви.
2010 – депутати Національної асамблеї Квебеку одностайно прийняли законопроєкт про визнання Голодомору 1932-1933 рр. геноцидом українського народу та проголосили День пам’яті жертв Голодомору.
2010 – У Великобританії сталось одне з найбільших масових вбивств — 52-річний таксист Деррік Берд застрілив 12 чоловік, поранив 25, після чого покінчив життя самогубством. Імовірною причиною цього вчинку Берда поліція назвала сварку з братом (який був застрелений першим) із-за заповіту.
2012 – У ході судового процесу, який розпочався в грудні 2011 року визнав колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака винним у тому, що він не запобіг вбивству демонстрантів силами безпеки країни під час масових протестів у країні в січні-лютому 2011 року і засудив його до довічного ув’язнення. Суд також визнав Мубарака непричетним до розгону демонстрацій, а також у інкримінованих йому фінансових махінаціях і економічному шахрайстві. У січні 2013 року, апеляційний суд скасував вирок про довічне ув’язнення і розпочав новий розгляд справи.
2014 – Король Іспанії Хуан Карлос Бурбон заявив про зречення престолу на користь свого сина принца Феліпе, який став правити під іменем Філіп VI.
Тетяна Кондратьєва