Цю рослину вживали у їжу фараони, аристократи Стародавнього Риму та французькі монархи. Так звану «їжу королів» успішно вирощує подружжя Володимира та Аліни Білків.

У Ксаверівці під Вінницею вони висадили близько гектара цієї «вітамінної бомби» і нині збирають та реалізовують урожай. Усі секрети розповіли екслюзивно «33-му каналу».

– Мені подобається вирощувати те, що люблю сам їсти, — починає розмову господар Володимир Білко. – Під час навчання у Вінницькому аграрному університеті проходив практику на тваринницькій фермі у Данії. Якось у вихідні нам вдалось потрапити на свято спаржі, або, як її по-науковому називають, аспарагус. Спробували білу, зелену, смажену, парену, запечену. Смакота! З’ясувалось, що це той самий заячий холодок, який росте у нас вдома на клумбах.

Трохи садили спаржі в себе, потім знайшли партнерів-фермерів. Спочатку була невелика площа, бо закласти відразу гектар спаржі — це майже 300 тисяч гривень. Але вона багаторічна, щонайменше на 15-20 ро­ків. Пробували різний посадковий матеріал – з голландської, польської, американської селекцій. Вибирали найкращі сор­ти. І цього року маємо майже гектар поля спаржі. Продаємо не лише са­мі, а й маємо клієнтів зі всієї країни, купують овоч і у ресторани.

Крім того, реалізовуємо розсаду. Бажано садити у світлому місці. Якщо ви її трохи підживите та поллєте – взагалі у стократ віддячить. Найпоширеніший вид спаржі — фіолетова, яка дуже естетично виглядає у салатах, є ще зелена і біла. На смак вони практично однакові. Щодо білої спаржі, то це та ж сама зелена, тільки вирощена без доступу сонячного світла. Білу спаржу вживають у Пів­нічній Єв­ропі та Скандинавії.

Спаржевий сезон триває від 30 до 60 днів, тобто короткий, і варто поспішити. Спаржа — один з найдорожчих овочів, бо в невеликих масштабах — це ручна робота. Мріємо, щоб про аспарагус знали більше людей, щоб отримали не лише смакоту на столі, а й вітаміни, бо наша спаржа екологічно чиста.

Розкажу, як готувати спаржу.

Помити та на 3-4 хвилини опустити в окріп. Можна смакувати з грибним соусом, бешамель, сирним. Це універсальна закуска до всього. Ми любимо підсмажити спаржу після варіння, додати часничку, підсолити, трішки вершкового масла.

А які смачні запіканки, крем-суп, смузі та коктейлі, пироги, гарніри до риби та м’яса, самостійні страви та навіть десерти! Вона чудово смакує у салаті, з полуницею та карамеллю. Також полюбляю їсти свіжу спаржу, адже тоді вона на смак, як молодий горошок. А ще вона дуже корисна для чоловічого здоров’я.

Вікторія Микитюк