Про це повідомив Нестор Петровський у групі «Вінниця Цікава».

– Окремої статті про нашу героїню в Інтернеті ви не знайдете. Довелося по крихтах збирати інформацію з різномовних джерел. Тереза Собанська народилася 20 жовтня 1891 року у Варшаві. Її батьком був Міхал Марія Собанський (народився 15.07.1858 року у с.Василівці Тиврівського району), – розповів Нестор Петровський. – Його назвали у честь прадіда – співзасновника Чорноморської компанії, власника «Ладижинського ключа» та палацу в Ободівці Тростянецького району. Саме там юна Тереза провела перші 14 років свого життя. У 1905 році вони переїжджають на постійне проживання до Варшави. 10 грудня 1918 року у Кракові вона бере шлюб з Адамом Зігмундом Сапегою (1892 р.н.). Її чоловік був одним з перших австро-угорських військових льотчиків під час Першої світової війни.

Після Другої світової родина емігрує до Бельгії. У щасливого (припустимо, що саме таким воно і було) подружжя було восьмеро дітей. І майже всі вони теж переїхали до Бельгії (їхня третя дитини – красуня Ружа – загинула у 1944 році під час Варшавського повстання (була санітаркою у повстанців)). Але нас цікавить їхня старша донька Софія (1919 р.н.). Вона вийшла заміж в окупованій Варшаві в 1942 році за Леона Коморовського (1907 р.н.). Разом з ним після війни переїхали до Бельгії. У них було п’ятеро доньок (всі мали друге ім’я Марія) та син. Їхня третя дитина – Анна Марія Коморовська – народилася 24.09.1946 р. у західній Польщі. У 1971 році вона повінчалася з Patrickem d’Udekem d’Acoz.

У шлюбі мають п’ятеро дітей. І ось кульмінація – їхня старша донька Матильда (1973 р.н.) є правлячою королевою Бельгії. У 1999 році вона взяла шлюб з герцогом Брабантським Філіпом, який три роки тому став королем Бельгії Філіпом І, а вона, відповідно, королевою. Voila (як говорять у франкомовній частині Бельгії)! Батько Матильди і два його брати отримали графські титули. Мати є графинею – і польською, і бельгійською. Бабуся трагічно загинула на 78-му році життя у автокатастрофі (разом з сестрою королеви). А наша героїня – Тереза Собанська – померла у Брюсселі у 1975 році за тиждень до свого 84 дня народження, переживши чоловіка на 5 років. Але два останні роки вона встигла побавити старшу онуку. І хто знає, може вона їй співала українські колискові, що вивчила у дитинстві в мальовничому подільському селі.

Валентина Лісова