Православна церква 16 червня вшановує пам’ять святого Лукілліана. У зрілі роки він був язичником і навіть служив богам як жрець. Проте в старості він увірував у Христа і хрестився сам. За життя Лукілліан багато проповідував і навіть звернувся до віри своїх слухачів. За доносом євреїв він був схоплений і кинутий до темниці. Там він зустрівся з чотирма отроками по імені Павло, Діонісій, Іпатій і Клавдій. Вони також прийняли християнство, і саме разом із ними Лукілліана кинули в піч. Однак переказ говорить, що Господь зберіг їх життя. Потім мучеників послали до Візантії, і там святий Лукілліан був розіп’ятий на хресті, а отроки – обезголовлені. Цей день також назвали в народі Лук’яном Вітряком або Лукою Вітряним. В цей день звертаються до вітру і просять його пролити благодатні дощі, своєчасні.

А ще сьогодні Міжнародний день сімейних грошових переказів, Всесвітній день морських черепах

16 червня увійшло до історії людства такими подіями:

1407 • Війська імператора Чжу Ді (Ді I) китайської Держави Мін захопили в полон правителя держави Дайнгу імператора Хо Куі Лі і його синів, що поклало край в’єтнамській династії Хо.

1487 • На полі Стоук-філд, Ноттінгемпшир, армія Генріха VII Тюдора вщент розгромила бунтівних йоркістів під командою Джона де ла Поля, який прагнув посадити на престол самозванця Ламберта Сімнелла. Ця тригодинна битва стала останньою в тридцятилітньому протистоянні Йорків і Ланкастерів за англійську корону, відомому як Війна троянд.

1567 – королеву Шотландії Марію Стюарт ув’язнили у замку Лохлевен

1578 • У Львові на площі Ринок страчений козацький кошовий отаман і молдавський господар Іван Підкова.

1633 • Суд інквізиції у Римі виніс рішення про покарання Галілео Галілея за єресь, котре було зачитане йому 21 червня

1671 • У Москві страчено верховоду бунтівників у селянській війні 1670-71 років донського отамана Степана Тимофійовича Разіна — він був четвертований на ешафоті біля Лобного місця на Красній площі.

1846 • Джованні Марія Мастай де Феретті обрано папою римським. Він взяв ім’я Пій IX і його понтифікат став найтривалішим, після апостола Петра, в історії Римо-католицької церкви — 31 рік, 7 місяців та 22 дні.

1848 – у Львові засновано культурницько-просвітню організацію “Галицько-Руська матиця”

1874 • При Кембріджському університеті відкрито Кавендишську лабораторію, яка стала одним зі світових центрів експериментальної фізики, біології та інших фундаментальних наук.

1894 – з ініціативи П’єра де Кубертена збирається конгрес із питання про заснування (поновлення проведення) Олімпійських ігор

1903 • У місті Дірборн (штат Мічиган) Генрі Форд і ще 19 бізнесменів заснували компанію Ford Motor. Форд отримав 25,5 акцій компанії і посади віце-президента та головного інженера. Компанія випускає широкий спектр легкових і комерційних автомобілів під марками Ford, Lincoln, Mercury. Під контролем Ford знаходяться такі відомі виробники автомобілів як Volvo, Land Rover, Jaguar, Daimler а також Mazda (частково). Підприємства Ford розташовані в США, Канаді, Мексиці, Німеччині, Бразилії, Аргентині, Іспанії, Китаї…

1903 • На яхті «Йоа» Руальд Амундсен відплив з Осло (нині — Осло) у свою першу арктичну експедицію на пошуки Північно-Західного проходу — морського шляху через Північний Льодовитий океан уздовж північного берега Північної Америки через Канадський Арктичний архіпелаг, яку він успішно завершив через два роки.

1907 • Через політичну кризу, що паралізувала роботу уряду Росії, імператор імператор Микола II видав маніфест, яким розпустив другу Думу, яка пропрацювала лише 103 дні, і всупереч закону змінив виборче законодавство. Ця подія знаменувала завершення і поразку Першої російської революції, головним здобутком якої стала конституція 1905 року, що гарантувала основні громадянські свободи, багатопартійність і запровадження парламенту.

1919 – Святий Престол в особі Папи Римського Бенедикта XVI визнав незалежність УНР.

Відповідного листа голові Директорії Симону Петлюрі надіслав державний секретар Ватикану П’єтро Гаспаррі

1920 – у Гаазі відкрився міжнародний трибунал Ліги націй

1920 • Римська католицька церква канонізувала Жанну д’Арк.

1925 • У місті Гурзуф в Криму біля підніжжя гори Аю-Даг на Чорноморському узбережжі дитячий табір-санаторій «Артек» відкрив свою першу зміну. «Артек» був заснований як табір-санаторій для дітей, які страждають туберкульозом, за ініціативою голови Російського товариства Червоного Хреста Зіновія Петровича Соловйова. На першу зміну приїхало 80 піонерів з Москви, Іванова і Криму. Вже наступного року в таборі побувала перша закордонна делегація — піонери з Німеччини. Перші артеківці жили в брезентових наметах. Через два роки на березі були поставлені легкі фанерні будиночки.

У роки Німецько-радянської війни «Артек» був евакуйований через Москву в Сталінград, а потім в Алтайське селище Білокуриха. Там, разом з хлопцями, які опинилися на початку війни в Криму, відпочивали і сибірські школярі. Відразу ж після звільнення Криму від окупантів у квітні 1944 року почалося відновлення «Артеку». У серпні відкрилася перша післявоєнна зміна. До 1969 року в «Артеці» налічувалося вже 150 будівель, 3 медичних центри, школа, кіностудія «Артекфільм», 3 плавальних басейни, стадіон на 7000 місць та дитячі майданчики для різних потреб. У радянські часи путівка в «Артек» вважалася престижною нагородою, як для радянських дітей, так і за кордоном. У період між 1925—1969 рр. «Артек» прийняв 300 000 дітей, включаючи більше 13 000 дітей з сімнадцяти зарубіжних країн.

Почесними гостями «Артеку» в різні роки були Брежнєв Леонід Ілліч, Гагарін Юрій Олексійович, Індіра Ганді, Урхо Кекконен, Хрущов Микита Сергійович, Джавахарлал Неру, Отто Шмідт, Хо Ши Мін, Пальміро Тольятті, Бенджамін Спок, Таль Михайло Нехемійович, Валентина Терешкова, Лев Яшин. У липні 1983 року «Артек» відвідала Саманта Сміт. До анексії Криму Росією в Артеці 60 % українських дітей відпочивали на субсидованій основі, або безкоштовно: діти з сімей з низьким рівнем доходів, багатодітних сімей, сироти, інваліди та обдаровані діти. У липні 2008 року повна вартість тритижневої путівки становила 1050—2150 доларів.

2014 року дитячий центр був тимчасово привласнений окупаційною владою РФ в анексованому Криму. Через неможливість функціонування дитячого центру на території окупованої АР Крим проведено перереєстрацію ДПУ “МДЦ «Артек». 22 червня 2016 року ДПУ “Міжнародний дитячий центр «Артек» відновив свою роботу на базі санаторного комплексу «Пуща-Озерна»

1934 • У Харкові розпочав свою роботу перший з’їзд письменників України, на якому було створено Спілку радянських письменників України (СРПУ) як складову частина Спілки письменників СРСР, створеної того ж року. Статут СРПУ визначав єдино дозволений для радянської літератури творчий метод — соціалістичний реалізм, в основу якого було покладено засади «партійності та народності». Першим керівником СПРУ став Іван Юліанович Кулик (Ізраїль Юделевич).

1943 • У місті Карпентерія (штат Каліфорнія) вчетверте і найбільш вдало одружився Чарлі Чаплін. Його жінкою стала 18-літня Уна, дочка драматурга Юджина О’Ніла.

1943 • В окупованій німцями Вінниці було знайдено поховання з 509 тіл, які належали людям, страченим радянським НКВС в 1937-38 роках. До жовтня було ексгумовано 9439 трупа, які Міністерством пропаганди нацистської Німеччини були оголошені жертвами «жидобільшевиків», що було підтверджено в 2000-х роках.

1943 – на Тернопільщині нацисти ліквідували гетто у Підгайцях (близько 750 жертв) та Чорткові (близько 2000, упродовж трьох днів)

1953 – у радянському секторі Берліна почалося повстання робітників, придушене танками

1961 – під час гастролей у Парижі радянський балерун Рудольф Нурієв пішов із трупи й залишився на Заході

1963 • На кораблі «Восток-6» відправилась у політ перша у світі жінка-космонавт 26-літня Валентина Володимирівна Терешкова. Здійснивши за 71 годину 48 обертів навколо Землі, 19 червня Терешкова успішно приземлилась.

1977 • Леонід Ілліч Брежнєв, перший секретар Комуністичної партії СРСР (з 1964 р.), обраний головою президії Верховної ради СРСР, вперше в Радянському Союзі сумістивши вищий партійний і державний пости. У 1976 році Брежнєв став другим, після Йосифа Сталіна, партійним лідером у війському чині маршала.

1981 • Письменника Володимира Войновича за дії, що принижують звання громадянина СРСР, позбавлено громадянства.

1987 •  баскетболіст Карім Абдул-Джаббар підписав дворічний контракт з “Los Angeles Lakers” на суму 5 мільйонів доларів і став найвище оплачуваним спортсменом світу.

1983 • Генеральний секретар ЦК КПРС Юрій Андропов зайняв пост голови Президії верховної ради СРСР.

1993 – Кабінет міністрів схвалив постанову “Про утворення Українського національного фонду “Взаєморозуміння і примирення” – з метою реалізації результатів чотиристоронніх переговорів, проведених у Бонні 28-29 січня 1993 р. Росією, Україною, Білоруссю і ФРН, щодо врегулювання питання про виплату компенсаційних платежів громадянам колишнього СРСР, які в роки ІІ Світової війни стали жертвами нацистських переслідувань

1994 – у Києві на сцені Національної опери України почався 1-й Міжнародний конкурс артистів балету імені Сержа Лифаря

1996 • В Росії пройшли вибори президента країни, в яких взяло участь 16 кандидадтів. За результатами першого туру чинний президент Росії Єльцин отримав 35,28% голосів, а його головний опонен комуніст Геннадій Зюганов — 32,03%. Це єдині на сьогоднішній день вибори президента Росії, які пройшли у два тури. При цьому політтехнологи наростили хворому Єльцину рейтинг майже з нуля – завдяки протиставленню червоній загрозі. Третє місце посів відставний генерал Олександр Лебедь, що спричинило великі перестановки у Кремлі (Лебедь очолив Раду безпеки РФ в обмін на підтримку Єльцина у другому турі).

Колишній президент СРСР Михайло Горбачов набрав лише 0,5% голосів

1998 • Рух Талібан розпорядився закрити в Афганістані більше ста приватних шкіл, в котрих навчалися дівчатка. За новим законом освіту могли здобувати дівчата лише віком до 8 років, а коло уроків обмежується лише вивченням Корану.

2001 • Відбулась офіційна церемонія відкриття  Пізанської вежі, аварійні та реставраційні роботи на котрій тривали понад 10 років. Вежа, збудована у кінці 12-го століття як символ Пізанської республіки, почала нахилятись практично зразу через просідання фундаменту під вагою 14,5-тонної споруди. Шляхом видалення частини грунту під баштою і закріплення противаг, масою декілька сотень тон, вдалося зменшити нахил башти на 40 сантиметрів, тобто такого, який Пізанська вежа мала у 1838 році (зараз відхилення від віртикалі у верхній точці становить 4,5 метра). Доступ туристів на вежу був відкритий з листопада.

Тетяна Кондратьєва